„Álljon már meg a menet!”

Mizsei Bernadett
2010. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyben Draskovics Tibor volt szocialista rendészeti miniszter tehető felelőssé, hiszen tárcavezetőként 2008-ban ígéretet tett arra, hogy a beültetett mikrocsipes követőrendszer jogi és technikai feltételeit biztosítja, ez mégsem történt meg – fogalmazott kérdésünkre Répássy Róbert (Fidesz). Hozzátette, a szökéshez a házi őrizet szabályainak lazasága is vezethetett, amelynek szigorítását Draskovics szintén megígérte. Répássy szerint tetten érhető az eljárás elhúzódása is, amely felveti a bírói felelősséget.
Balsai István, a Fidesz jogi igazgatója is megerősítette: egyértelműen az a felelős, aki nem biztosította a házi őrizet végrehajtásához a megfelelő szabályozást és a technikai feltételeket. – A nyomkövető rendszer kiépítése elengedhetetlen lett volna, hiszen a rendőrségtől nem várható el, hogy napi 24 órában figyelje a házi őrizetbe helyezett vádlottakat – fejtette ki Balsai. Hozzátette, gumibotok és viperák helyett nyomkövető rendszerrel kellett volna ellátni a rendőrséget.
Simicskó István (KDNP) úgy látja: bár a rendőrség felelőssége is felmerül a házi őrizet megfelelő megszervezésének elmaradása miatt, ám tudvalevő, hogy a hatóság szigorú hierarchikus rendszerben végzi munkáját. – Éppen ezért az elsődleges felelősség a hatóságot irányító politikai hatalomé. Az elmúlt években bebizonyosodott, hogy a kormány kézi vezérléssel irányítja a rendőrséget, és működését még szakmai kérdésekben is befolyásolja – fogalmazott.
Tóth Károly (MSZP), a honvédelmi és rendészeti bizottság tagja és a nemzetbiztonsági bizottság alelnöke M. Róbert szökéséről és arról, hogy követett-e el valaki mulasztást, csak a rendőrségi belső vizsgálat után kíván nyilatkozni, egyelőre ugyanis nem ismeri a részleteket.
Laboda Gábor, a rendészeti bizottság szocialista tagja szerint ugyanakkor a súlyos köztörvényes bűncselekményekkel vádolt személy szökése joggal vált ki nagy közfelháborodást. Úgy vélte, az állampolgárokban félelmet kelt, hogy egy ilyen bűnöző megszökhetett. Hozzátette, alapvetően a házi őrizet intézményét jónak tartja, tekintettel arra, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek túlterheltek és az igazságszolgáltatásnak esetenként három év sem elég arra, hogy első fokon ítéletet hozzon. Szerinte a nyomkövető berendezéssel ellátott karperec rendszeresítése lehetne megoldás, amit azonban évek óta anyagi okokból nem alkalmaznak a hatóságok.
Karsai József, Battonya MSZP-s polgármestere szerint a nyomkövető karperec nélkül a házi őrizet „lótúrót sem ér”. Kifejtette, egy ilyen veszélyes bűnözőt csak akkor lehetne házi őrizetbe helyezni, ha négy rendőr posztol állandóan a háza előtt és még a hátsó bejáratot is figyelik, nehogy megszökjön. – Álljon már meg a menet, hogy köztörvényes bűnözők szaladgáljanak az utcán! – fakadt ki Karsai József, aki szerint felháborító az is, hogy három év nyomozás nem volt elég arra, hogy a férfi ellen „intézkedjenek”. A szocialista politikus kifejtette, súlyosan veszélyezteti az emberek közbiztonságba vetett bizalmát és közérzetét M. Róbert szökése.
Felkerestük az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumot is, ám a tárcától lapzártánkig nem kaptunk választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.