
origo.hu
Magyar Péter tavaly templomból kijövő hívekkel kiabált, most részt vesz a pápa temetésén
Mestermunkák. A marcali kórház híres lépcsője. A cikkben említett helyszíneken kívül Rostás Árpád tevékenykedett a régi Nemzeti Színház, a Színháztörténeti Múzeum, a kőbányai és a Dohány utcai zsinagóga, a budai Kaszinó, a pesti Klotild-palota, a svéd nagykövetség és a Német–Magyar Egyetem, a Rákóczi úti Volksbank és a Szent Gellért-fürdő, továbbá a székesfehérvári Hiemer-ház, a kaposvári Stühmer cukrászda és a szombathelyi Serház famunkáinak felújításában. A kivonatos lista forrása több internetes honlap, köztük a C-Press hírügynökségé. fotók: tóth tibor
Ez volt az én bibliám – teszi rá a kezét az alacsony talapzaton fekvő, kőből faragott könyvre Árpád. – Ide jöttem imádkozni, hogy jöjjön el értem az édesanyám – mondja csendesen. A nyitott könyv lapjait barnás penész borítja az évszázados esőtől, hótól, a szobor lassan elsüllyed a mohos fűben. – Ez az egyetlen könyv, ami megmaradt a könyvtárunkból – szólal meg László úr, a kert gazdája. Öreg tiszafák, nagyra nőtt puszpángbokrok mellett állunk a kastély udvarán. – Ezt a részt az idén tisztítottam ki, teli volt gazzal. Ültettem egy sor új fát is – mutatja büszkén. Kattog a fényképezőgép a borús decemberi délutánon, Nágocson vagyunk látogatóban. Vendéglátónk magas, jó kedélyű fiatalember, öltözete után kertész is lehetne. A hétszáz éves Zichy család sarja, Árpád illendően gróf úrnak szólítja. A két fejjel alacsonyabb, mokány férfi sötét öltönyt visel, széles nyakkendőjével, fényes fekete cipőjével ő van az alkalomhoz öltözve. Most ő a főszereplő, róla szól a történetünk.
Árpád 1966 nyarán, négyéves korában került ide, a kis somogyi falu kastélyába, Kaposvárról. Addig a megyeszékhelyen nevelkedett, ott is született, az anyja bent hagyta a kórházban, soha nem látta, a szülei nevét sem ismeri, azt sem tudja, vannak-e testvérei, s ha vannak, hányan, merre lehetnek. Kerek tíz évig élt a kastélyban, ami 1949-től – amikor az állam elkobozta a Zichy grófoktól – elhagyott, árva gyermekeknek adott otthont. Árpád elmeséli, micsoda csárdás pofont kapott kisfiúként, amiért nem mosta meg a somot, amit a nevelő szedetett magának vele, de a kastély folyosóján, termeiben járva már otthonosan, elmerengve mutogatja, hol volt a szobája, merre volt az ebédlő. Az emeleti ablakból jól látszik a szemközti dombon álló, nagy barokk templom, ahol először látott életében festett-faragott képet, oltárszobrot, szépséges fabútort. – Ez volt a legszebb, amit gyerekkoromban láttam – mereng el –, mintha valami égi csuda lett volna. Soha nem felejtem el.
Elköszönünk a gróf úrtól, átsétálunk a kastély parkján megnézni az iskolát. A hatalmas fák között alig látszik a földszintes, csupa ablak pavilon. Bizarr ellentéte a klasszikus úrilaknak, a hetvenes évek elején készült. Ide jártak át az intézetisek. A folyosón megtaláljuk az 1976. évi tablót, ott látható Rostás Árpád képe, szerepel rajta két Orsós fiú is. Róluk nincs hír, egy szép arcú, szőke kislány azonban mindjárt „életre kel” a régi fotóról: Schmidt Máriával a folyosón találkozunk. Ő ma az iskola vezetője. Ismerősként sorolják Árpáddal a régi neveket, egy arra jövő fiatal nőről rögtön kiderül, kinek a lánya a tablóról. A fiatalos, kedves igazgató asszony kikísér az épület elé. Elpanaszolja, hogy az elöregedett, hézagos ablakokon kiszáll a fűtés nagy része, a felújításra nem is gondolhatnak, az iskola 240 fő számára készült, most nyolcvanan használják. Erre nem adnak egy forint támogatást sem. Elgondolom, hogy az egykori falusi iskolás lány ma a legfontosabb munkakört tölti be a nyolcszáz lelkes Nágocson. Ennyi a hatalma.
Marcaliban a Kossuth Lajos utca egyik házán ez a cégtábla olvasható: Rostás Árpád vándorasztalos, cím, telefonszám. Az udvaron régi faajtók a falnak támasztva, a sufniban egy vastag, gazdagon faragott, szürkére mázolt ajtólap várja a feltámadást. Átsétálunk a város kórházába, Árpád jobbra-balra köszönget, láthatóan ismeri mindenki, idősebb férfiak emelik a kezüket a sapkájukhoz, kendős asszonyok mondják: Szervusz, Árpi; két fiatal rendőrrel is szót vált a kórház bejáratánál. A neobarokk stílusú, oszlopos homlokzatú műemlék kastély fiatalabb a nágocsinál, 1913-ban építette a gróf Széchenyi család. Nyolcvanöt szobája van, 1944 óta kórházként működik. Belépünk az előcsarnokba, ahol szemünk elé tárul az épület legszebb része, a lépcső. A magas, galériás tölgyfa feljáró mintha az idén született volna, és nem egy évszázada, olyan újnak látszik. Életének legérdekesebb fejezete másfél évtizede játszódott le, akkor esett át a műemléki felújításon. A teljes faszerkezet szétbontását, a korhadt, penészgombás részek, a silány átfestések rétegeinek eltávolítását, a szükséges cseréket és kiegészítéseket, majd az eredeti fafelület és a gazdag faragás teljes felfrissítését Rostás Árpád asztalos vállalta és végezte el, pár helybeli segítőjével.
Árpád már kisfiúként kitűnt a kézügyességével, rajzkészségével. – Kifaragtam egy darab fából a szobrot, amit a templomban láttam – meséli. – Nem hitték el, hogy én csináltam. Lerajzoltam emlékezetből Engels képét, amikor meglátták, azt mondták, hogy hazudok, biztosan nem én csináltam. A nyolcadik után asztalostanuló lettem, Nágocsról Kaposvárra kerültem iskolába, kollégiumba, azután falusi asztalosokhoz inasnak, segédnek. Öreg mesterektől lestem el a szakmát, szállásért, ételért dolgoztam, műhelyben laktam, gyalupadon aludtam. Mint régen a vándorasztalosok – mondja. – Bújtam a művészeti könyveket, a bútorok történetét, stílusát tanultam, a régi nagy szobrászmesterek, világhírű művészek életéről, munkájáról olvastam. Leonardo, Michelangelo műveit csodáltam, álmodtam is róluk – meséli Árpád.
Későn házasodott. Túl volt már a katonaságon, az ökölvívással töltött éveken, amikor meglátta a választottját a diszkóban. A magas, csinos, hosszú lábú nő csíkos nadrágot és csíkos pólót viselt; két gyermeket hozott a házasságba, nekik is született kettő. Árpád asztalosmunkákból élt, műhelyt nyitott Kaposváron, önérzetéről és ambíciójáról sokat elárul, hogy a kisfiukat – az Árpád mellett – Michelangelónak keresztelték. Négy év együttlét után váltak el, az okokról Árpád nem beszél, nem is kérdezem. A történet kiolvasható az akkor, 1993-ban készült dokumentumfilmből. Gyarmathy Lívia A lépcső című riportja egy kisváros, az illetékesek világának hiteles lenyomata, amúgy egy drámai elemekben bővelkedő elbeszélés, szívszorító balladai motívumokkal. Nagyon szép film.
Árpád túl van a harmincadik évén, amikor megkapja a nagy marcali munkát. Nem megy simán, ami nem csoda, a kórház-kastély első rendű műemlék, belseje, berendezése szigorúan védett. Rostás vállalkozó úrnak csupán mezei asztalosvégzettsége van. Arról nem esik szó, hogy miért és miként rothadt szét a lépcső a szocialista gondoskodás dicső évei alatt, és az sem várható el senkitől a somogyi kisvárosban, hogy eszébe jusson: Michelangelo már 24 éves korában túl volt a vatikáni Pieta-szobor kifaragásán.
A lépcső felújításának történetéből – a mellékszereplőktől és körülményektől eltekintve – két dolog derül ki. Az egyik, hogy Árpád tényleg remek asztalos. Még több is annál: biztos kezű, finom érzékű, kellő szakismerettel, fizikai és lelki erővel, rálátással, fantáziával és szorgalommal felvértezett faműves. Valóban mester – úgyszólván művész –, akinek nem kell a szomszédba mennie önbizalomért, bátorságért sem. Minden szakmai problémát megold és megcsinálja a lépcsőt. A sztori másik, árnyékos fele azonban arról szól, hogy Rostás úr híján van mindazon eszközöknek, ismereteknek és képességeknek, amelyek a mai világban a nagy értékű és nagy felelősséggel járó kivitelezési feladatok sikeres elvégzéséhez szükségesek. Nem ért a pénzhez, a vállalkozási és munkajoghoz, a hatósági kötelmekhez és az ügyek intézéséhez. Szinte gyermeki naivitással tervez, és vállalkozik olyan feladatokra, amiknek nem látja a hátterét, nem érti a jogi, anyagi és emberi összefüggéseit, nem érzi a felelősségét. Aranykezű és aranyszívű ember, aki képes szegénnyé tenni a legjobb barátait is, nemhogy magát és a családját.
Mindennek immáron tizenöt esztendeje. A válás után Árpád külföldön talált munkát, évekig dolgozott Németországban, francia földön és máshol nyugaton, afféle igazi vándorasztalosként. Küldött haza pénzt és megélt a munkából, sokkal jobban, mint azelőtt és manapság. – Dolgoztam a versailles-i kastélyban, a párizsi Louvre-ban, a Rajna mellett Lajos király várában – Neuschwannsteinben –, a bécsi magyar nagykövetség épületében és angol kastélyban. Közben idehaza is voltak nagy munkáim. Dolgoztam az Országház üléstermének, a tudományos akadémia, a Károlyi-palota és az Andrássy-palota, a Váci utcai Sörforrás és sok más épület bútorainak, falburkolatainak, parkettájának felújításán – sorolja a hosszú listát. – Vannak referenciáim – jelenti ki önérzetesen, de sokkal többet panaszkodik: – Elfogyott a lehetőség, nincs pénz az igényes kézműves munkára, restaurálásra. Géppel dolgoznak, nem faragnak, nem gyalulnak, nem pótolják a hiányt, újat csinálnak. Igazi fa helyett préselt forgácslapból csinálják a bútort, falburkolatot, hamis furnérral. Ma már senki sem tud politúros asztalt újrafényezni, szekrényt restaurálni, kivéve a lányomat – élénkül meg Árpád. – A kislányom szépen megtanulta, és tudja is. Régen is az asszonyok csinálták a politúrozást, ahhoz könnyű kéz kell.
Az idén az őrségi Magyarföld templomának építésénél sürgölődött Rostás Árpád. A csöppnyi faluban ősszel tető alá került az összefogásból és segítő adományokból készülő istenháza. Árpád a faanyagok védelmével járult hozzá a közös munkához, a saját receptje alapján kikevert impregnáló folyadékkal itatták be a falak és a fedélszék gerendáit, oszlopait, a tetőzet deszkáit, léceit. Úgymond természetes módon és anyagokkal, vegyszer, környezetidegen anyagok nélkül. Most – „természetesen” – az a gond, hogy vajon elfogadja-e a szakhatóság ezt az eljárást. Megengedik-e a „zúniós” jogszabályok? Megadhatják-e rá az engedélyt, vagy lehet újra járni a kálváriát, mint annak idején Marcaliban? A fakonzerváló vegyszerek listáján nincs rajta a biológiai ecetsav, a préselt fokhagyma és vöröshagyma, a növényi olajok és a méz, amelyekből vödörszámra keverték a rovar- és féregűző, gombásodás- és égésgátló impregnáló oldatot, Rostás neve sincs rajta a favédelmi szakértők listáján.
Árpádnak bizonytalan a helyzete. Munkája nincs, a műhelyt be kellett zárnia, nem bírja fizetni a bérleti díjat. Ami biztos, karácsonykor otthon lesz, a családja körében. Szétküldte a meghívókat a szeretet karácsonyára is, amit már tizedik éve rendeznek Marcali szegény gyermekeinek megajándékozására, évről évre több gyereknek és egyre kevesebb pénzből. Azt nem tudnám konkrétan megmondani, hogy a Rostás család szegényebb-e a többi helybeli szegénynél, vagy sem, de azt sejtem, hogy Árpád gazdagabb a legtöbbünknél. Nem pénzben, valami másban.
Magyar Péter tavaly templomból kijövő hívekkel kiabált, most részt vesz a pápa temetésén
Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?
„Bűnözők lökhették ki a vonatból" - klubtársa azonosította a magyar olimpiai bajnok holttestét
Olyan autót mutatott be a Szegeden gyárat építő BYD, amilyet még nem látott a világ: itt tart Kína – videó
Májusi angyalüzenet: 3 csillagjegy hamarosan furcsa jeleket kap odafentről
Megírták a németek: összefogott Amerika, Lengyelország és Magyarország – és ez nagyon nem tetszik nekik
Fiatal élsportoló a halálos budapesti baleset áldozata + videó
Ferenc pápa kedvencei: 9 étel, amit szívesen és örömmel fogyasztott
Gálvölgyi leleplezte az RTL fondorlatos tervét, kiderült a titok Majka daláról
Halálos áldozata is van az iskolai késes támadásnak
Egy tiszás informátor is megerősítette: Magyar Péter célja a figyelemelterelés
Keane a Fradi kispadjára szoruló Varga Barnabás sorsáról beszélt
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.