Elgáncsolják a magyarországi turizmust

Óriási veszteséggel kezdték az idei évet a hazai szállodák, miután tavaly százmilliókkal kevesebb pénz folyt be a cégek kasszájába. A válság miatt elmaradtak a külföldi turisták, akiktől a bevétel háromnegyede származik, miközben a magyarok több mint kétharmada – jobbára anyagi okokból – sehová nem utazott.

2010. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly összességében legalább 8-10 százalékkal kevesebb bevétel érkezett a hotelek kasszájába a válság előtti időkhöz képest, ami százmilliós nagyságrendű mínuszokat sejtet. A fővárosban még ennél is rosszabb a helyzet: a visszaesés 12-15 százalékra tehető, habár az ötcsillagos hotelek még ennél is nehezebb évet zártak – mondta el lapunknak a Magyar Szállodaszövetség titkára. Kovács István rámutatott: a válság alaposan keresztülhúzta a beruházók és az üzemeltetők számításait, az elmaradt külföldi turisták és a lakosság spórolása miatt ugyanis az országban mindenütt létszámleépítések, a fejlesztések kényszerű leállása, valamint a hitelek nehézkes törlesztése jellemezte a piacot.
– Számos, az elmúlt években megnyitott, kölcsönből fejlesztett hotel tulajdonosa próbálja meg átütemeztetni hiteleit a bankoknál. Ismert példa a debreceni Aranybika Szálloda esete is, amelynek működtetője csődeljárást kezdeményezett maga ellen pénzügyi helyzetének gyengülése miatt – sorolta a szakember. Kovács István úgy látja, a korábban húzóágazatként kezelt turizmusban mostanra nagyon beszűkült a szállásadók mozgástere, s a legszigorúbb takarékosság, valamint az állandó akciók is legfeljebb csak a károk mérséklésére elegendők. Piaci hírek szerint ugyanakkor máris akadnak, akik kihasználnák a hotelek bukdácsolását. Egyes nagybefektetők és a jelentős készpénzzel rendelkező külföldi cégek arra várnak, hogy olcsón felvásárolhassák a csőd szélén lévő hazai szállodákat. – Lassú kilábalásra számítunk, ami akkor kezdődhet el, ha a számunkra meghatározó piacot jelentő Európai Unióban megkezdődik a növekedés – mondta Kovács István.
A szállodaszövetség azért lobbizik, hogy a kormány vonja vissza az eleddig köztehertől mentes juttatásnak számító üdülési csekkre januártól kivetett 25 százalékos adót. Az üdülési csekk megadóztatása ugyanis a szállásadók szerint végső csapás a belföldi turizmusra, hiszen a magyarok háromnegyede évek óta ezzel a készpénz-helyettesítő eszközzel finanszírozza családja nyaralását. A sarc miatt azonban megjósolható, hogy a korábbi évekhez képest idén már jóval kevesebb munkaadó jutalmazza üdülési bonnal a dolgozóit, vagyis 2010-ben még kevesebben jutnak hozzá a pihenés lehetőségéhez.
Az üdülési csekkre ráadásul éppen akkor vetnek ki közterhet, amikor a gazdasági válság amúgy is mélyen érintette a hazai idegenforgalmat. Tavaly a magyaroknak csupán 31 százaléka vett részt a belföldi turizmusban, ami az egy évvel korábbi 36 százalékhoz képest komoly visszaesésnek számít. Ez azt jelenti, hogy 2008-hoz mérten tavaly mintegy félmillióval több embernek nem tellett arra, hogy az országhatárokon belül legalább egy napra elutazzon valahová.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.