München és 1972. szeptember 5-e elhíresült helyszín és nap a történelemben. A XX. nyári ötkarikás játékok tizenegyedik napján hajnalban palesztin terroristák másztak be az olimpiai faluba, megöltek két izraeli sportolót, és bebörtönzött társaik szabadon bocsátását követelve a delegáció több tagját is túszul ejtették. A fürstenfeldbrucki repülőtéren bekövetkezett végjáték, az ottani tűzharc után a világ nehezen ocsúdott a döbbenetből: a terrorakció során tizenegy izraeli sportember vesztette életét.
Azóta ehhez fogható csapás nem érte a sportot, egészen múlt péntekig. S mostanra már összeállt a kép, hogy mi is történt az angolai labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupájára érkezett Togo válogatottjával. A togóiak a szomszédos kongói edzőtáborukból autóbusszal, rendőri kísérettel utaztak át Angolába. A csatár Thomas Dossevi elbeszélése alapján az angolai–kongói határvidéken teljesen váratlanul tűz alá vették a járművüket. Gépfegyverekből legalább negyedórán át záporoztak rájuk a lövések, amelyeket az ülések alá bújva próbáltak átvészelni. A támadásban azonban a jármű helyi illetőségű sofőrje, a pályaedző és a sajtószóvivő vesztette életét, további kilencen megsérültek. Közülük különjelentést adtak ki a tartalék kapusról, a hátlövést kapott Kodjovi Obilaléról (először neki is halálhírét keltették), akit egy johannesburgi kórházban már megműtöttek, és állapota stabil.
A politikailag erősen instabil térségben a terrorakció elkövetését a Cabindai Enklávé Felszabadító Erői (FLEC) nevű szeparatista szervezet vállalta magára, amelynek a togói labdarúgókkal semmi gondja nincs, az őket kísérő fegyveres szerveket viszont ellenségnek tekinti. A gerillák az akciójuk után visszatértek Kongóba.
Angola miniszterelnöke, Paulo Kassoma a merényletet elszigetelt cselekménynek minősítette, és egyúttal hangsúlyozta, hogy az Afrikai Nemzetek Kupáján garantált a részt vevő csapatok biztonsága. Ám ez a történtek után meglehetősen furán veszi ki magát… Mindenesetre – miként anno Münchenben is a „show-nak folytatódnia kell” szlogen szellemében is történt –, az angolai sportminiszter is leszögezte, hogy a labdarúgótornát megtartják. A togói válogatott a sokkból nehezen ocsúdva először úgy döntött, hogy a részvételéről szó sem lehet, mi több, az A csoport további tagját – Ghánát, Elefántcsontpartot és Burkina Fasót – is bojkottra szólította fel. Szombaton éjjel azonban a játékosok abban állapodtak meg, hogy mégis játszani akarnak, annak ellenére, hogy a kormányuk hazarendelte őket. Ám tegnap délutánra kiderült, hogy Gilbert Houngbo miniszterelnök parancsszava ellen nem tehetnek semmit. (A nyugat-afrikai, területre valamivel nagyobb, mint fél magyarországnyi állam egyébként sem tekinthető a demokrácia melegágyának.)
– Mi, játékosok úgy határoztunk, futballistaként megpróbálunk valami jót tenni a hazánkért, elsősorban a halottak emlékére. Sajnos a miniszterelnök máshogy döntött, így hazarepülünk – mondta el a francia RMC rádiónak a válogatott legismertebb játékosa, a Manchester Cityt erősítő Emmanuel Adebayor. Faure Gnassingbe államfő a saját különgépét küldte el a futballistákért.
Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke együttérzéséről biztosított minden érintettet, s úgy fogalmazott, hogy mélységesen elszomorították a történtek. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy az elmúlt három évben három nagyobb tornát is minden incidens nélkül rendeztek meg Afrikában, ezért nem szabad leállítani a mostani Afrika-kupát sem. Mindazonáltal Blatternek főhet a feje, mert bő öt hónap múlva a szomszédos Dél-afrikai Köztársaságban rendezik meg a világbajnokságot. Abban az országban, ahol a statisztika szerint félóránként történik gyilkosság, és a biztonság garantálhatósága igencsak megkérdőjelezhető.
Togóban háromnapos nemzeti gyászt rendeltek el, de a történtek feldolgozására sokkal több időre lesz szükség.
Visszafogott megnyitó. Luandában az Angola–Mali meccsel (A csoport) megkezdődött a torna, s a visszafogott megnyitó ceremóniára értelemszerűen rányomta a bélyegét a gyász. S természetesen a labda is csak a gyászszünet után indult útjára. Lapzártakor, a 80. percben Angola 4-1-re vezetett.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!