NATO-központ létesült Budapesten

Magyarországon hozta létre a NATO az egészségügyi kiválósági központját. Ez nemcsak elismerés a hazai katonaorvosoknak, egészségügyi szakembereknek, hanem olyan siker is, amely a kétoldalú kapcsolatainkban, a magyar kutatás-fejlesztésben is kamatoztatható. A szövetségi intézmény vezetőjével, Kopcsó István ezredessel és német helyettesével, Thomas Harbaum ezredessel a budapesti NATO-központ feladatairól beszélgettünk, de járványügyi szakértőként megkérdeztük őket arról is, hogy mi a véleményük az újinfluenza-vírus tömeges terjedéséről és hatásairól.

2010. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kopcsó István orvos ezredessel a Honvédelmi Minisztérium volt technológiai hivatalának Szilágyi Erzsébet fasori épületében találkozunk. A NATO nemrég létrehozott egészségügyi kiválósági központjának igazgatója irodájában fogad, és bemutatja Németországból érkezett helyettesét, Thomas Harbaum ezredest. Mindketten járványügyi szakemberek, így magától értetődik az első kérdés, mit várhat Magyarország és a régió a H1N1-vírus terjedésétől. A téma azért is aktuális, mert az előrejelzések szerint a járvány januárban tetőzik majd hazánkban és Európában. Kopcsó István leszögezi: szakmai szempontból az az elsődleges, hogy minél többen megkapják a védőoltást. A kérdés már csak az, hogy bízhatunk-e a magyar vakcinában, amelyet a gyártóknak kizárólag csak az Európai Unión kívüli országokba sikerült exportálni.
Kopcsó ezredes nem tudja, miért alakult így, azt viszont állítja: a magyar védőoltás az egyik legjobb a világon. A NATO egészségügyi kiválósági központ német igazgatóhelyettese sem érti, hogy miért nem bíznak az EU-ban a magyar védőoltásban. Ő ugyanis személy szerint jónak tartja a magyar vakcinát, olyannyira, hogy magát is azzal oltatta be. Thomas Harbaum szerint a járvány terjedésének megakadályozásához mindenképpen országoktól független, összehangolt lépésekre lesz szükség a világban. Ebben segítséget nyújthat a
NATO is, de elsősorban nem ez a feladata. Harbaum ezredes ugyanakkor érdekes kérdésnek tartja, hogy miként hat a fertőző betegség általában a katonaságra. Nagy veszélyt jelentene ugyanis, ha például Afganisztánban az egyik nemzeti alakulatot megtámadná az influenza. Elsősorban azért, mert adott esetben a kontingens harminc-negyven százaléka is kieshetne a szolgálatból, és ez kockáztatná az eredeti feladatok ellátását. Az ilyen esetek megelőzéséhez is szükség van a megfelelő képzésre és kiképzésre, és ebben van óriási szerepe a kiválósági központnak – fejti ki Thomas Harbaum.
– A NATO-ban különböző területen 14 egészségügyi csoport van – veti közbe Kopcsó István. – Münchenben például van egy járványügyi elemzőközpont. Afganisztánból vagy más hadműveleti területekről műholdas on-line jelentések érkeznek ide arról, hány vírusos megbetegedés van az egyes régiókban, és ez alapján a központ megállapítja, hogy ez természetes jelenség, vagy pedig kezdeti jele egy biológiai támadásnak. Ez a járványügyi központ bejelentette, hogy a magyar kiválósági központ egyik osztálya szeretne lenni. Ez nemcsak azért óriási dolog, mert ezzel egy szuper szakértői csapat csatlakozik hozzánk, hanem azért is, mert a rendszer segítségével hetekkel előbb jelezni lehet egy járvány terjedését, mint a civil szférában – büszkélkedik az igazgató. A NATO magyarországi egészségügyi kiválósági központja október 12-én kapta meg az akkreditációt.
Kopcsó István tájékoztatása szerint világszerte jelenleg 18 NATO kiválósági központ van, ezek a szervezetek tudáscentrumként szolgálják a katonai szövetség fejlődését egy-egy területen. A magyar intézmény egészségügyi képzéssel, kiképzéssel, továbbképzéssel foglalkozik majd, illetve az egészségügyi tapasztalatok hasznosításával a műveleti területen, a nemzetek együttműködésének javításával.
Az egészségügy ma rendkívül drága, a legnagyobb nemzetek – beleértve az Egyesült Államokat is – képtelenek kórházakat hosszú távon működtetni egyedül, ezért elengedhetetlen az együttműködés – osztja meg velünk Thomas Harbaum a tapasztalatait. Ma viszont a katonákat már a műveleti területen is ugyanolyan szintű egészségügyi ellátásban kell részesíteni, mintha itthon lennének. Nem mindegy azonban, hogy milyen szakemberekkel. Egy sebész egészen más Angliában, mint mondjuk Albániában – folytatja Kopcsó István.
A követelményrendszer összehangolása a kiválósági központ egyik feladata. Mielőtt a vegyes összetételű egészségügyi alakulatok kimennek a műveleti területre, nálunk kapnak majd kiképzést arra, hogyan kell ugyanazokat a technikákat, műszereket, elveket alkalmazni, miként lesz tökéletes az együttműködés. Így a missziókba kiutazó egészségügyi egységek már másnaptól úgy dolgozhatnak, ahogyan kell, és nem telik el három hónap azzal, hogy összeszokjanak. – Az egyik feladatunk, hogy felkészítsük azokat a kiképzőket, akik felmérik, egy-egy ország egészségügyi kontingense milyen szinten áll, és mit kell még az alakulatnál fejleszteni az egységes NATO-követelmények eléréséhez – mondja az igazgató.
A magyarországi központ másik fontos feladata az általánosított műveleti tapasztalatok összegyűjtése, és ezek felhasználása a kiképzési tervekhez. Ez Kopcsó István közlése szerint azt jelenti, hogy minden műveletből le kell vonni a következtetéseket, hogy az adott hibákat a továbbiakban ne kövessük el. A britek például felhívták mindenkinek a figyelmét, hogy a NATO doktrínája szerint az ellenséget, a terroristákat is ugyanolyan szintű egészségügyi ellátásban kell részesíteni, mint a saját katonáinkat. Voltak azonban szomorú tapasztalataik. Amikor elfogtak egy terroristát, és elkezdték az előírásnak megfelelően megmenteni az életét, nem vizsgálták meg, van-e a ruháján bomba, ami később fel is robbant. Az ilyen esetek módosíthatják az egységes előírásokat. A magyarországi kiválósági központ harmadik feladatköre a koncepció és szabványfejlesztés, egységesíteni kell például az egészségügyi terminológiát. A
NATO-központ működésére a hat úgynevezett szponzoráló nemzet adja össze a pénzt, de ezekhez csatlakozhatnak még tagállamok – számol be az intézmény magyar igazgatója, amikor a költségekről kérdezem. A Honvédelmi Minisztériumnak a jelenlegi helyzet szerint évente mintegy százmillió forintjába kerül majd a központ működése. Kopcsó István szerint azonban ezzel a befektetéssel nagy hasznot húzhatunk az országnak. Javítani tudjuk a kétoldalú kapcsolatainkat az európai tagállamokkal, és a NATO kutatási szervezete segítheti a magyar fejlesztéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.