A háború árnyéka

2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági válság miatt egyre gyengébb argentin diktatúra (1976–1983) vezetése a figyelem elterelése és a felgyülemlett feszültségek levezetése érdekében 1982. április 2-án megtámadta a még 1833-ban az Atlanti-óceán fontos déli tengeri útvonalainak ellenőrzése érdekében brit fennhatóság alá vont szigetcsoportot. (A birodalom az erősebb jogán a nem sokkal korábban – formálisan 1816-ban – függetlenné vált fiatal argentin államtól foglalta el a Malvin-, azaz Falkland-szigeteket.) Leopoldo Galtieri (1926–2003) tengernagy, a katonai junta utolsó vezetője ugyanis arra számított, hogy a nemzeti érzések felszításával és a minden bizonnyal sikeres háborúval elleplezheti majd a gazdaságban sikertelen diktatúra hibáit. Kétszeresen is elszámította magát, mert nemcsak elvesztette a háborút – június 14-én a szigeteket elfoglaló argentin csapatok letették a fegyvert –, hanem ő is megbukott, sőt megerősítette a másik hadviselő fél vezetőjét, Margaret Thatcher miniszterelnököt, akit újraválasztottak a következő évben. A háborúban 649 argentin és 255 brit katona, illetve hét szigetlakó vesztette életét, de az argentinoknak az fájt a legjobban, hogy a flotta büszkesége, a korszerű Belgrano cirkáló is hullámsírba merült 323 tengerészével együtt. A nemzetközi erőviszonyok hibás felmérése is a vereség oka volt: az Egyesült Államok rövid bizonytalankodás után végül európai szövetségese mellé állt, sőt a szomszédos Chile diktátora, Augusto Pinochet is úgy törlesztett a két ország között az 1978 végén kitört chilei–argentin incidensért – az úgynevezett Beagle-konfliktusért –, hogy Nagy-Britanniát támogatta.
Argentína nemcsak a Falkland-szigetek brit fennhatóságát vitatja, hanem az ugyancsak az Atlanti-óceán déli részén fekvő Sandwich-, Déli-Georgina-, illetve a Déli-Orkney-szigetekre is igényt tart. A háború emlékei olyan mély sebet ütöttek a két ország lakosainak lelkében, hogy a két kormány csak tavaly októberben járult hozzá, hogy a háború veteránjai a szigeteken béküljenek ki egymással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.