A szervezett bűnözés mint nagyhatalom

A spanyol belügyminisztérium biztonsági államtitkára, Antonio Camacho megállapította egy alicantei tanácskozáson, hogy már a világ GDP-jének 3-5 százalékára becsülik a maffiacsoportok gazdasági erejét. Amennyiben helytálló ez az arány, akkor ezek a csoportok mindenképpen a világ első tíz hatalma közé számítanak.

2010. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól érzékelteti a világ GDP-jének 3-5 százalékára becsült gazdasági erőnek mértékét, hogy tavaly csak a spanyol rendőrség mintegy ezermilliárd euróra becsülte a maffiák tisztára mosott pénzét – legalábbis azt, ami a tudomására jutott 2008-ban. A pénzmosás gyakorlata aggasztó mértékben terjed, főleg Spanyolországban, ezért az Európai Unió rendőrségei is azt tekintik legfontosabb feladatuknak, hogy megfékezzék e gyakorlatot. A spanyol El País eldugott híre még szerdán számolt be az unió aktívumainak visszaszerzéséről és kezeléséről tartott első szemináriumról, amelyet éppen ezért tartottak zárt ajtók mögött.
Camacho a bevezetőben említette a két elgondolkodtató adatot, de jelezte, hogy a belügyi főbiztos kapja meg a tanácskozás következtetéseit. A szeminárium egyik célja, hogy tökéletesítsék a tagállamok rendőrségeinek munkáját a maffiákhoz került elsikkasztott pénzek visszaszerzésében. Camacho úgy véli, csak így lehet visszaszorítani a szervezett bűnözői csoportok terjedését, és megakadályozni, hogy újraalakuljanak az egyszer már felszámolt maffiák. Ez azért fontos, mert jelképes csapás a szervezett bűnözőkre, ha éppen a tőlük elkobzott pénzzel küzdenek ellenük. Spanyolországban két éve összesen 900 személytől és vállalkozástól koboztak el luxusautókat, fényűző lakásokat és részvényeket. Camacho hangsúlyozta, hogy a szervezett bűnözők nagyon kifinomult eszközöket alkalmaznak a piszkos pénz tisztára mosására, amit természetesen visszaforgatnak a legális környezetbe, s tovább pénzelik magukat a tiltott eszközökkel megszerzett pénzek újabb felhalmozásával. Két éve már létre is jött a rendőrségen belül az a szervezet – az Aktívumok Kutatásának Hivatala –, amely kizárólag azzal foglalkozik, hogy olyan bűnözők vagyona után nyomozzon, akiknek vagyoni adatait más országok bűnüldöző szervei kérik a spanyol hatóságoktól, s fordítva: ez a szervezet intézi a spanyol vizsgálóbírók, rendőrök és ügyészek más országokhoz intézett hasonló kérelmeit.
A szemináriumon az Európai Unió és Dél-Amerika országaiból érkezett mintegy száz bíró, rendőr, ügyész és nyomozó vett részt. A következtetéseket többek között megosztják a már létező egyik európai szervezettel, a Kiválóságképző Központok az Aktívumok Visszaszerzésével. Ez az intézmény már együttműködik az Europollal, Nagy-Britannia, Lengyelország, Magyarország, Belgium rendőrségével, illetve a madridi János Károly Király Egyetemmel. A terv fő célja a fehér könyv elkészítése, amelyben összegyűjtik és összehangolják a szervezett bűnözésből származó pénzek lefoglalásának szempontjait, s létrehozzák azt az európai központot, ahol majd a gazdasági bűnözés szakértőit is kiképezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.