Jól érzékelteti a világ GDP-jének 3-5 százalékára becsült gazdasági erőnek mértékét, hogy tavaly csak a spanyol rendőrség mintegy ezermilliárd euróra becsülte a maffiák tisztára mosott pénzét – legalábbis azt, ami a tudomására jutott 2008-ban. A pénzmosás gyakorlata aggasztó mértékben terjed, főleg Spanyolországban, ezért az Európai Unió rendőrségei is azt tekintik legfontosabb feladatuknak, hogy megfékezzék e gyakorlatot. A spanyol El País eldugott híre még szerdán számolt be az unió aktívumainak visszaszerzéséről és kezeléséről tartott első szemináriumról, amelyet éppen ezért tartottak zárt ajtók mögött.
Camacho a bevezetőben említette a két elgondolkodtató adatot, de jelezte, hogy a belügyi főbiztos kapja meg a tanácskozás következtetéseit. A szeminárium egyik célja, hogy tökéletesítsék a tagállamok rendőrségeinek munkáját a maffiákhoz került elsikkasztott pénzek visszaszerzésében. Camacho úgy véli, csak így lehet visszaszorítani a szervezett bűnözői csoportok terjedését, és megakadályozni, hogy újraalakuljanak az egyszer már felszámolt maffiák. Ez azért fontos, mert jelképes csapás a szervezett bűnözőkre, ha éppen a tőlük elkobzott pénzzel küzdenek ellenük. Spanyolországban két éve összesen 900 személytől és vállalkozástól koboztak el luxusautókat, fényűző lakásokat és részvényeket. Camacho hangsúlyozta, hogy a szervezett bűnözők nagyon kifinomult eszközöket alkalmaznak a piszkos pénz tisztára mosására, amit természetesen visszaforgatnak a legális környezetbe, s tovább pénzelik magukat a tiltott eszközökkel megszerzett pénzek újabb felhalmozásával. Két éve már létre is jött a rendőrségen belül az a szervezet – az Aktívumok Kutatásának Hivatala –, amely kizárólag azzal foglalkozik, hogy olyan bűnözők vagyona után nyomozzon, akiknek vagyoni adatait más országok bűnüldöző szervei kérik a spanyol hatóságoktól, s fordítva: ez a szervezet intézi a spanyol vizsgálóbírók, rendőrök és ügyészek más országokhoz intézett hasonló kérelmeit.
A szemináriumon az Európai Unió és Dél-Amerika országaiból érkezett mintegy száz bíró, rendőr, ügyész és nyomozó vett részt. A következtetéseket többek között megosztják a már létező egyik európai szervezettel, a Kiválóságképző Központok az Aktívumok Visszaszerzésével. Ez az intézmény már együttműködik az Europollal, Nagy-Britannia, Lengyelország, Magyarország, Belgium rendőrségével, illetve a madridi János Károly Király Egyetemmel. A terv fő célja a fehér könyv elkészítése, amelyben összegyűjtik és összehangolják a szervezett bűnözésből származó pénzek lefoglalásának szempontjait, s létrehozzák azt az európai központot, ahol majd a gazdasági bűnözés szakértőit is kiképezik.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!