Átlendíteni az alkotókat a hamleti dilemmán

Egy jól kidolgozott, átgondolt mecénásprogram régóta ráférne a hazai zenés színjátszás képviselőire. Talán ezt látva, a budapesti Madách Színház és a Kecskeméti Katona József Színház szinte majdnem egy időben hirdetett pályázatot, az előbbi a musical, utóbbi az operett műfajában. Mindkét színház anyagilag is támogatni kívánja a megvalósuló előadásokat.

Makrai Sonja
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fekete Péter lett az elnök. Hétfő óta Fekete Péter, a Békés Megyei Jókai Színház igazgatója tölti be a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének elnöki posztját. Halasi Imre miskolci igazgató lemondását követően az elnökséget Tasnádi Csaba, a nyíregyházi direktor látta el. Az elnökségben ettől az évtől kezdve Nagy Viktor, a Győri Nemzeti Színház és Balázs Péter, a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatója foglal helyet Fekete Péter mellett. – Az elmúlt másfél év komoly erőfeszítéssel teli munkájának a tükre ez a kinevezés. Az igazgatói váltások időszakában komoly kérdés volt, hogy milyen irányba mozdulnak el ezek a színházak, de mindez azt mutatja, hogy jó úton haladunk – fejtette ki Fekete Péter a kinevezése kapcsán. Az új elnökség feladata a társaság alapszabályának, működési rendszerének átvizsgálása, a művészeti törvényhez való igazodás előkészítése lesz. – Célunk, hogy kialakítsuk a társaságon belül a megfelelő működési feltételeket, és hogy összegyűjtsük az előadó-művészeti törvény tapasztalatait és közvetítsük a kultúrkormányzat felé. A törvénynek rengeteg hibája, művészi munkát akadályozó tényezője van – tette hozzá az igazgató.


Száznyolcan jelentkeztek a Madách Színház által tavaly december közepén meghirdetett musicalpályázatra, amelynek célja a hazai zenés színház támogatása. A nevezők között van a megasztáros Torres Dániel és Lepés Gábor, a Balkán Fanatik billentyűse, Noel Péter, aki a Ravin gyémántja című szövegkönyvét dolgozza fel, Rakonczai Viktor, aki Orbán Tamással A boldogság ára címmel készít musicalt. Czomba Imre zeneszerző és Meskó Zsolt forgatókönyvíró a Diótörő témáját írja újra, de pályázott Gyöngyösi Levente komolyzenész, illetve a Madách társulatának tagja, Szente Vajk is. Hrutka Róbert Kolos István és Neuman Péter szövegére ír darabot MZRT 21 címmel. – Az utolsó pillanatban jött a felkérés Kolos Istvánék részéről, hogy írjak zenét a darabjukhoz. Még rengeteg munka van előttem ezzel a darabbal, hiszen csak szabadidőmben tudok vele foglalkozni. Modern hangzásvilágú, karakteres musicalben gondolkodom, hasonló tónusú lesz, mint John Kander és Fred Ebb Chicagója – avatott be a munkafolyamatba Hrutka Róbert.
Szirtes Tamás direktor szerint a magyar musicaljátszás hatalmas eredményeket tudhat magáénak, azonban a műfaj hazai fejlődése nem nevezhető egyenletesnek, mivel vannak évek, mikor csak elvétve születnek új művek.
– Nehezen szánják rá magukat az alkotók egy musical megírására, hisz három ember (zeneszerző, librettista, dalszövegíró) összetett munkájáról van ez esetben szó. Ezzel a pályázattal a hamleti dilemmán segítünk átlendíteni az alkotókat. Kell az inspiráció egy ilyen nagy lélegzetvételű munkához, hiszen a musical a színház teljességét kívánó, nagy költségvetésű műfaj. Hátteret kívánunk biztosítani a pályázóknak; a továbbjutott zeneszerzők a társulattal dolgozhatnak, és használhatják színházunk technikai eszközeit is – fejtette ki Szirtes Tamás.
A jelentkezőknek március közepéig kell eljuttatniuk a színháznak a készülő darab teljes szinopszisát, egy jelenetet és öt dalt. A teljes zenei anyagnak és a szövegkönyvnek augusztusra kell összeállnia. A zsűri – Szirtes Tamás, Kocsák Tibor zeneszerző, Malek Andrea színművész, Müller Péter író, valamint Tihanyi Ákos koreográfus – ezt követően hozza meg majd döntését. – A kiválasztott musicalekből október végén, a második körben félórás koncertszerű bemutatók készülnek, a Madách társulatának közreműködésével. A nyertes darabot a 2010–11-es évadban mutatjuk be a Stúdiószínpadon – fűzte hozzá Szirtes.
Kecskeméten, Cseke Péter igazgató operett műfajban hirdetett meg egy hasonló tematikájú pályázatot, amelynek győztese kétmillió forint támogatást kap. A Kecskeméti Katona József Színházban néhány kiválasztott pályamű keresztmetszetének bemutatása a tervek között szerepel, illetve a teátrum fenntartja annak lehetőségét is, hogy a nyertes művet bemutatja nagyszínházában.
– Az operett műfaja hungaricum, amelyet nemcsak ápolni kell, hanem ideje lenne a kortárs muzsikusoknak is felfedezni, újraértelmezni. Nem csak klasszikus hangzásvilágú műveket várunk, fontosnak tartjuk a határátlépéseket. Ezért is remélem, hogy rockoperettel is jelentkeznek majd néhányan. Bízom benne, hogy sok zenész lát fantáziát a kiírásban. Idén nyáron Kecskeméten rendezzük meg az első zenés színházi fesztivált hagyományteremtő szándékkal, amely kitűnő platformot biztosíthat ezeknek a művészeknek a jövőbeli bemutatkozásra – emelte ki a pályázat kapcsán Cseke Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.