Demszky ma megszólal?

Ma várhatóan megtöri hallgatását Demszky Gábor, aki, miután egyik legfőbb bizalmasát, Mesterházy Ernőt őrizetbe vették, látványosan kerüli a nyilvánosságot. A tervek szerint a főpolgármester ma a BKV ügyeiről tart tájékoztatót. Kínos kérdések sora várja, s helyzetét súlyosbítja, hogy pártjából is támadják.

2010. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Segítség. Tavaly decemberben titkárnőként helyezkedett el Hunvald György felesége az egyik legnagyobb állami vállalatnál, a Szerencsejáték Zrt.-nél – írta a Magyar Hírlap. Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója közölte: személyesen döntött arról, hogy Hunvaldné betölthessen egy, a belső ellenőrzési igazgatóságon megüresedő állást. Csécsei Béla (SZDSZ) korábbi józsefvárosi polgármester 2006 decemberétől szociálpolitikai tanácsadóként alkalmazta Gál György előzetesben ülő VII. kerületi SZDSZ-es frakcióvezető feleségét, T. Tímeát, igaz, tavaly januárban elveszítette „állását”.


Mesterházy Ernőt több órán keresztül faggatták a nyomozók, ám ügyvédje, Pap Gábor nem kívánta elárulni, hogy védence tett-e másra nézve terhelő vallomást. – Amíg a bíróságnak nincs jogerős döntése az előzetes letartóztatás ügyében, nem kívánok bővebben nyilatkozni – fogalmazott.
A Budai Központi Kerületi Bíróság múlt héten döntött Demszky Gábor bizalmasának előzetes letartóztatásáról, ami ellen Mesterházy Ernő és védője fellebbezést nyújtott be. Jogerős döntés a héten várható. Pap Gábor közölte, ügyfele hajlandó lett volna fizetni azért, hogy szabadlábon védekezhessen, de óvadékkérelmét a bíróság elutasította. Hozzátette: nincsenek meg a törvényi feltételek az óvadék letétbe helyezésére. Az első fokon eljáró bíróság úgy ítélte meg, hogy Mesterházy Ernő esetében a szökés, elrejtőzés, illetve a tanúk befolyásolásának vagy a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye is fennáll.
Demszky főtanácsadója őrizetbe vétele után kerülte a nyilvánosságot. A TV2 Tények című műsorának is csupán annyit mondott: meglepték a fejlemények, Mesterházy ugyanis közeli munkatársa, s ezekről az ügyekről ő is csak a sajtóból értesült. Csakhogy a múlt héten nyilvánosságra került dokumentum szerint Mesterházy Ernőnek a főpolgármestertől teljes körű felhatalmazása volt arra, hogy a nevében eljárjon politikai döntések meghozatalában, előkészítésében, így a BKV ügyeiben is. A főpolgármester lapunk számára napok óta elérhetetlen. Sajtóirodáján közölték, Demszky ma Kocsis István vezérigazgatóval tart tájékoztatót a BKV-ügyekről a városházán.
Az SZDSZ-es Bőhm András viszont válaszolt kérdéseinkre. – Már évekkel ezelőtt tiltakoztam amiatt, hogy egy felelősség, beosztás, státus nélküli embernek akkora hatalma legyen, mint Mesterházy Ernőnek. Egy számonkérhetetlen szürke háttérember nem képviselhette volna a főpolgármestert sehol, semmilyen nagy projektnél, vagy a koalíciós tanácskozásokon – jelentette ki. Kérdésünkre, hogy nem érzi-e magát is felelősnek a történtekért, azt mondta: „a politikai felelősség mindannyiunké, az enyém is”. Ismert, Bőhm volt az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője az előző ciklusban, amikor Atkári Jánost kizárták maguk közül. Atkári, aki addig Demszky jobbkezeként működött mint főpolgármester-helyettes, élesen bírálta főnöke gazdaságpolitikájának változását, aki megvonta jogköreit. Atkári függetlenként hívta fel már akkor a figyelmet a városvezetés korrupciógyanús ügyeire.
A BKV-s botrányok tetőzésével már mindenki mindenkire hárítaná a felelősséget a volt koalíciós pártokon, s az őket az elmúlt években rendre kisegítő MDF-en belül. Míg Demszky ma volt helyettesére, Hagyó Miklósra nézve terhelő dokumentumokat hozna nyilvánosságra, párttársa, Ikvai-Szabó Imre nemrég azt mondta, Demszkynek mindenről tudnia kellett.

Kampánystratégia? A BKV-s letartóztatások és néhány kirakatper új jelenség az elmúlt húsz esztendő kampánystratégiáiban – fogalmazott Herényi Károly, az MDF alelnöke a Stop.hu-nak adott interjújában. A mentelmi jogának felfüggesztésétől az MSZP segítségével megmenekült országgyűlési képviselő a Zuschlag-ügyről érdekes megállapítást tett: „egy jogállamban nem fordulhat elő, hogy Zuschlag Jánost három évig tartsák előzetes letartóztatásban, amikor tulajdonképpen az ellopott pénzt visszaadta, az elrejtőzés veszélye pedig nem áll fenn”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.