Erősödő oligarchák

Amikor tavaly július elején beiktatták hivatalába Panama új elnökét, Ricardo Martinellit, még nem volt olyan magától értetődő, hogy egy nagyvállalkozó ismét ekkora sikert érhet el a politikában. A chilei milliárdos Sebastián Pinera január 17-én aratott második rajt-cél győzelme óta pedig újra komolyan veszik az úgynevezett oligarchaeffektust Latin-Amerikában.

2010. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenség egyáltalán nem ismeretlen Latin-Amerikában, elég utalni néhány példára csupán a közelmúltból. Három éve, 2006 decemberében távozott posztjáról a mexikói Vicente Fox elnök, aki a világ legbefolyásosabb üdítőital-gyártó cégében a latin-amerikai térség részlegvezetői tisztségéig jutott. A baloldali La Jornada című napilap éppen ezt karikírozva adta egyik állandó rovatának a Mexikó Rt. címet. Panamában Ricardo Martinelli a csatornaország leggazdagabb embere – a Supermercados99 áruházlánc tulajdonosa – a megromlott közbiztonság javításának ígéretével győzött a tavalyi választásokon. Előtte évekig vezérigazgatóként, majd miniszterként irányította cégét. Argentínában elvileg jövő októberben tartják a következő elnökválasztásokat, de máris bejelentkezett egy nagyvállalkozó, a jobboldali Mauricio Macri, aki azon túl, hogy most a főváros, Buenos Aires főpolgármestere, többek között 12 évig a legnépszerűbb focicsapat, a Boca Juniors elnöke is volt.
Bár a politikai helyzet országonként más és más, a nagyvállalkozók politikai szerepvállalása több szempontból mindenképpen közös, beviszik a politikába az üzleti világ gyakorlatias szemléletét, és nagy valószínűséggel kedvezni fognak a nagyvállalkozói ágazatnak, de „véletlenül” éppen a versenytárs cégek rovására. Közben az állam működését egy nagyvállalathoz hasonítják, biztonsági téren hajlanak a kemény kéz politikájára, ugyanígy védik a magántulajdont és a szabad piacot, a gazdasági liberalizmust meg ötvözik a társadalmi konzervativizmussal. A washingtoni székhelyű és konzervatív The Brookings Intézet egyik kutatója szerint a nagyvállalkozók azért lehetnek sikeresek a politikában, mert meg tudnak vásárolni egy egész szervezetet vagy sajátot hoznak létre, amely ráadásul képes fenntartani magát is. Emellett saját médiumokkal rendelkeznek, vagy ha nem, cégeik nagyobb nyomást tudnak gyakorolni a nem a tulajdonukba tartozó írott és elektronikus sajtóra, mint a hagyományos kormányok.
A chilei Sebastián Pinera kormányra kerülésekor rögtön szembesült az elnök-vállalkozói státus egyik fonák helyzetével. Győzelme után a tőzsdén azonnal szárnyalni kezdtek az érdekeltségeibe tartozó cégek részvényei. Tanácsadói ezért azt javasolták a magát keresztény humanista politikusnak megjelenítő Pinerának, ne csak mondjon le érdekeltségeiről ezekben a vállalatokban, hanem fordítsa jótékony célokra az így keletkezett profitot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.