Akadnak olyan, patinás klubokat fedő mozaiknevek, amelyek méltán híresek, és bő vagy szűk évszázada képviselnek komoly értéket a magyar sport- és labdarúgóéletben: FTC, UTE, MTK, ETO, ZTE, DVTK, DVSC, és a sor még folytatható. A fővárosi nagycsapatokról mindenki tudja, hogy Ferencvárosi Torna Club, Újpesti Torna Egylet és Magyar Testgyakorlók Köre a „megfejtés”, de Győrben az Egyetértés Torna Osztály, Zalában a Zalaegerszegi Torna Egylet, vagy Miskolcon a Diósgyőr-Vasgyári Testgyakorlók Köre ugyanolyan közismert. A vidéki fellegvárak közül az ETO-t 1904-ben, a debreceni vasutasgárda jogelődjét 1902-ben, magát a DVSC-t 1912-ben, a szombathelyi Haladást 1919-ben, a ZTE-t 1920-ban alapították; a DVTK-t pedig 1910. február 6-án, tehát a piros-fehér egyesület ma ünnepli centenáriumát.
Kár, hogy nem június 6-án, mert akkor jobb lenne az idő – ez már Sipos Péter, az Irigy Hónaljmirigy frontemberének tréfás megjegyzése, ettől függetlenül a húsz éve kiválóan zenélő és parodizáló együttes ott lesz ma este a miskolci Városház téren, hogy szórakoztassa a nagyérdeműt a délután négytől zajló programok részeként. A rendezvényen a jelenlegi és egykori labdarúgók köszöntése is szerepel, gálamérkőzés viszont nem, a legelhivatottabb drukkereknek be kell érniük a műfüves pályán egy 13 órakor kezdődő edzőmeccsel a román másodosztályú Ariesul Turda ellen.
Ezzel szemben bő három évtizede, a csapat fénykorában olyan külföldi riválisok ellen mutathatták meg magukat a diósgyőri focisták a KEK-ben, illetve az UEFA-kupában, mind a Besiktas (5-0-lal küldték haza a törököket), a Hajduk Split, a bécsi Rapid, a Dundee United, a Kaiserslautern vagy a Celtic. Az UEFA-kupa 1979–80-as kiírásában a legjobb 16 közé menetelt Miskolc büszkesége. A nemzetközi szerepléshez persze kellettek a hazai sikerek, a 1978–79-es bajnoki bronzérem, valamint az 1977-es és 1980-as kupagyőzelem. Az összeállítást sokan fújják kívülről Diósgyőrött: Veréb – Szántó, Salamon, Váradi, Kutasi – Oláh, Tatár, Görgei – Borostyán, Fükő, Fekete. A centenárium előtt nem véletlenül nyilatkozta Káli Sándor polgármester: „Aki valaha járt már Miskolcon, az tapasztalta: a DVTK egyfajta vallás, életérzés nyolcszáz éves városunkban. A klub egyike azon kevés pozitív töltetű összetartó elemnek a helyi lakosság körében, amely ugyanazt jelenti a fiataloknak és az idősebbeknek egyaránt, generációkat köt össze.”
A száz évvel ezelőtti alapításnak már akadtak előzményei, hiszen 1909 szeptemberében Egerben vendégszerepeltek a miskolci labdarúgók, s a 8-0-s vereség után rájöttek, illene a sportágat komolyan venni. A Vanger Vilmos elemi iskolai tanító vezette bizottság felkérte a helyi vasgyár igazgatóját, hogy járuljon hozzá az egyesület létrehozásához. S 1910. február 6-án a Vasgyár munkástermében megalakult a Diósgyőr-Vasgyári Testgyakorlók Köre, első elnöke Vanger lett. Révai Károly volt a futballcsapat első kapusa, Poschteiner, Ferenczi, Zeltner, Vrbata és a három Bova fiú alkotta a magot. A DVTK 1912-ben játszotta első bajnoki mérkőzését, 1916-ban és 1918-ban megnyerte az Észak-magyarországi kerületi pontvadászatot. DiMÁVAG néven az 1940–41-es bajnokságban szerepelt először az első osztályban, és újoncként a 6. helyen zárt. A már említett 1979-es bronzérem számított a csúcspontnak. Jelenleg a kieső 15. helyen szomorkodik a gárda, de már az is valami, hogy egyáltalán megmaradt, hiszen ősszel a léte volt a tét. Végül Miskolc város vagyonkezelő cége lépett elő tulajdonossá, a kispadra érkezett a korábbról jól ismert Tornyi Barnabás, a keret gyakorlatilag kicserélődött, a cél pedig a bennmaradás. Bár néhány hurráoptimista szurkoló már dobogót emleget, mint harminc éve…
Természetesen a DVTK nem csak a futballt jelenti az Avas-alján, hiszen birkózó, kosárlabda, súlyemelő, atléta, vívó, gyalogló, tájfutó szakosztálya ugyanúgy szerves része volt az egyesületnek. A Diósgyőrnek és magának 1992-ben olimpiai bajnoki címet szerzett Repka Attila például jelenleg a kis miskolci birkózópalántákat nevelgeti. Hátha valaki megközelíti a mestert.

Itt a pollenszezon, de miért súlyosbodnak évről évre az allergiás tünetek?