A hagyományoknak megfelelően tegnap kiosztották a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, illetve a Magyar Köztársasági Érdemrend különböző fokozatait az Országházban. A balliberális kormányzat ezúttal is hozta a nyolc éve megszokott formáját: saját korábbi és jelenlegi vezetőinek, továbbá a kormányhoz közel álló művészeknek adtak át rangos elismeréseket. A Kossuth- és Széchenyi-díjasok listáján több olyan személy is fölbukkan, aki a Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnök által életre hívott Magyar Demokratikus Charta nevű, antifasisztának mondott mozgalomban is szerepet vállal. Így a Kossuth-díjasok között Lengyel Péter író és Papp Oszkár festő, a Széchenyi-díjasok között pedig Rainer M. János történész, Ungvári Tamás író-kritikus és Bojtár Endre irodalomtörténész.
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjének polgári tagozatát adták át többek között Manherz Károlynak, az oktatási tárca szakállamtitkárának „sokoldalú tudományos, oktatói, tudományszervezői és vezetői munkásságáért”. Ugyanezt a díjat kapta Borsik János, a Mozdonyvezetők Szakszervezete ügyvezető alelnöke „a magyar szakszervezeti mozgalomban, a munkavállalók érdekképviseletében végzett több évtizedes munkája elismeréseként”, Karácsony Imre, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára „az adóigazgatás területén végzett, több évtizedes szakmai munkásságáért”, Hegedüs Dóra, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, aki egyben a kormányfő kabinetfőnöke is, Sándor László, a munkaügyi tárcához tartozó Közmunka Tanács elnöke, Székely Judit, a munkaügyi tárca szakállamtitkára, Tordai Csaba kancelláriai államtitkár és Vastagh Pál, a Horn-kormány egykori igazságügy-minisztere.
A középkereszt a csillaggal kitüntetést adták át például Görgey Gábor írónak, a Medgyessy-kormány volt kulturális miniszterének, aki 2006-ban SZDSZ-es képviselőjelölt volt, Kovács Álmosnak, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkárának és Majtényi Lászlónak, az Országos Rádió és Televízió Testület volt elnökének.
A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjének polgári tagozatát Kornai János közgazdász vehette át.
A Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díját a kormány közeli Mikroszkóp Színpad két előadója is megkapta: Beregi Péter és Lorán Lenke. Emlékezetes, 2008-ban nagy vihart kavart, hogy Gyurcsány Ferenc a Mikroszkóp Színpad akkori igazgatóját, Sas Józsefet terjesztette fel Kossuth-díjra, de miután Sast adócsalásért nem jogerősen elítélték, a kormányfő visszavonta az előterjesztést. A humoristát azóta jogerősen is elítélték.
A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét az idén többek között Hodosán Róza szociológus (Demszky Gábor főpolgármester korábbi, Magyar Bálint jelenlegi felesége), Székhelyi József színész és Riskó Géza, a Duna Televízió főszerkesztője kapta.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter „kiemelkedő újságírói tevékenységéért” Táncsics Mihály-díjat adományozott Tóth Ákosnak, a Népszabadság belpolitikai rovatvezetőjének, Vince Mátyásnak, a Magyar Távirati Iroda elnökének és lapunk munkatársának, Fáy Zoltánnak.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját