Azért vannak a jó barátok

A Gyurcsány Ferenc által megálmodott Magyar Demokratikus Charta mozgalom több tagja is Kossuth- és Széchenyi-díjat kapott tegnap a nemzeti ünnepen. A balliberális holdudvar néhány emblematikus figurája és számos államtitkár is állami kitüntetést vehetett át.

2010. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hagyományoknak megfelelően tegnap kiosztották a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, illetve a Magyar Köztársasági Érdemrend különböző fokozatait az Országházban. A balliberális kormányzat ezúttal is hozta a nyolc éve megszokott formáját: saját korábbi és jelenlegi vezetőinek, továbbá a kormányhoz közel álló művészeknek adtak át rangos elismeréseket. A Kossuth- és Széchenyi-díjasok listáján több olyan személy is fölbukkan, aki a Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnök által életre hívott Magyar Demokratikus Charta nevű, antifasisztának mondott mozgalomban is szerepet vállal. Így a Kossuth-díjasok között Lengyel Péter író és Papp Oszkár festő, a Széchenyi-díjasok között pedig Rainer M. János történész, Ungvári Tamás író-kritikus és Bojtár Endre irodalomtörténész.
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjének polgári tagozatát adták át többek között Manherz Károlynak, az oktatási tárca szakállamtitkárának „sokoldalú tudományos, oktatói, tudományszervezői és vezetői munkásságáért”. Ugyanezt a díjat kapta Borsik János, a Mozdonyvezetők Szakszervezete ügyvezető alelnöke „a magyar szakszervezeti mozgalomban, a munkavállalók érdekképviseletében végzett több évtizedes munkája elismeréseként”, Karácsony Imre, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára „az adóigazgatás területén végzett, több évtizedes szakmai munkásságáért”, Hegedüs Dóra, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, aki egyben a kormányfő kabinetfőnöke is, Sándor László, a munkaügyi tárcához tartozó Közmunka Tanács elnöke, Székely Judit, a munkaügyi tárca szakállamtitkára, Tordai Csaba kancelláriai államtitkár és Vastagh Pál, a Horn-kormány egykori igazságügy-minisztere.
A középkereszt a csillaggal kitüntetést adták át például Görgey Gábor írónak, a Medgyessy-kormány volt kulturális miniszterének, aki 2006-ban SZDSZ-es képviselőjelölt volt, Kovács Álmosnak, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkárának és Majtényi Lászlónak, az Országos Rádió és Televízió Testület volt elnökének.
A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjének polgári tagozatát Kornai János közgazdász vehette át.
A Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díját a kormány közeli Mikroszkóp Színpad két előadója is megkapta: Beregi Péter és Lorán Lenke. Emlékezetes, 2008-ban nagy vihart kavart, hogy Gyurcsány Ferenc a Mikroszkóp Színpad akkori igazgatóját, Sas Józsefet terjesztette fel Kossuth-díjra, de miután Sast adócsalásért nem jogerősen elítélték, a kormányfő visszavonta az előterjesztést. A humoristát azóta jogerősen is elítélték.
A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét az idén többek között Hodosán Róza szociológus (Demszky Gábor főpolgármester korábbi, Magyar Bálint jelenlegi felesége), Székhelyi József színész és Riskó Géza, a Duna Televízió főszerkesztője kapta.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter „kiemelkedő újságírói tevékenységéért” Táncsics Mihály-díjat adományozott Tóth Ákosnak, a Népszabadság belpolitikai rovatvezetőjének, Vince Mátyásnak, a Magyar Távirati Iroda elnökének és lapunk munkatársának, Fáy Zoltánnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.