Óperenciás-mocsár

Menekült az őshonossal, ötvenes a hetvenessel, déli az északival, ha találkozik, kettejüknek legalább három véleményük van, ami kitűnő ok egymás szapulására, a frakciózásra – végül a kenyértörésre. Évtizedek óta mérgezi ez az állapot Ausztria magyarjait, s úgy tűnik, a helyzeten a vasfüggöny lebontása sem javított. A határ közeli, ám itthon alig ismert Közép-Burgenlandban jártunk.

2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szervek és jogok
Bár az impériumváltást követő évtizedekben, 1937-ig még volt mód a magyar nyelv közéleti és iskolai használatára, Ausztria náci bekebelezése, az anschluss után az is felmerült, hogy a legveszélyesebbnek tartott kisebbséget, a magyarokat (!) keletre telepítsék.
Valójában 1945 után sem állt vissza a húszas évek engedékenyebb kisebbségpolitikája, sőt amíg az ausztriai horvát és szlovén kisebbségnek „már” 1955-ben jogokat biztosított az államszerződés, addig az őshonos burgenlandi magyarságra csak az 1976-os népcsoporttörvény kerített sort. Utóbbi állami támogatást biztosít a kisebbségi lét, az egyesületi működés fenntartására, s a jogérvényesítés legfőbb eszközeként a népcsoporttanácsot határozza meg, amely a kancellária nemzetiségi küldöttekből verbuválódó tanácsadó testülete – de szavának még ma sincs nagy súlya… E törvény azonban nem érintette az emigránsokat, akik 1992-re verekedték ki maguknak, hogy a „Bécs és környékén élő osztrák honosságú magyarokat” is népcsoportként ismerjék el. A grazi, felső-ausztriai, salzburgi és innsbrucki magyarság nem volt ilyen szerencsés.
Egy 2005-ös, idegen nyelvet beszélőkre vonatkozó felmérés alapján ma szűk százezer főre becsülik az ausztriai magyarság létszámát, amelynek jóval tíz százalék alatti az őrvidéki rétege. Erre a lélekszámra tekintélyes mennyiségű egyesület jut: a burgenlandiak legrégebbike az 1968-ban alakult felsőőri Burgenlandi Magyar Kultúregyesület (600 tag), mely ma már osztódással szaporodik (felsőpulyai Közép-burgenlandi Magyar Kultúregyesület, illetve Nagymartoni Magyar Kultúregyesület). Ezen túl Alsóőr hagyományosan aktív társadalmi életet él számtalan hagyományőrző egylet, kórus, tánccsoport, színjátszó kör formájában, s a település legismertebb intézménye a 2000-ben megnyitott Magyar Média- és Információs Központ, amelynek elődjét, az Őrvidéki Magyar Intézetet az Alsóőrben két évtizedig szolgáló legendás katolikus pap, Galambos Iréneusz szervezte meg. Bécsben pedig az egyik pólust – a sok közül – az 1980-ban alapított, 19 szervezetet tömörítő, az ötvenhatos szellemi örökséget vállaló Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége jelenti, másikat – ellenérdekelt egyesületek szerint – a „munkásosztály összejöveteleit” szervező, „politikailag megbízhatatlan” Ausztriai Független Magyar Kultúregyesületek Csúcsszerve; de van itt Erdélyi Magyarok Ausztriai Egyesülete, Vajdasági Magyar Kultúregyesület – és sorolhatnák. (Forrás: Csiszár Rita: Társadalmi szervezetek és kisebbségi anyanyelvhasználat Bécsben és Alsóőrben [Unterwart]. In.: Nyelvünk és Kultúránk, 2008/1.)
A harc a politikai-kulturális múlt alapján többek között azért folyik, hogy melyik egyesület képviseli leginkább az ausztriai magyarok érdekeit, és természetesen a legújabb és mindent „elsöprő” kisebbségek – például a török – miatt a várhatóan erőteljesen szűkülő állami támogatásért is. (Major Anita)

*

kisebbsíg lennyi
nem sors
hanem feladat
de ki adja fe jeszt a feladatot
ki adja ez egyeseket meg ez
ötösöket
ki buktat meg
a nemzet oskolájába
mi vannunk e buták

Pulay Gyula: kisebbsíg lennyi

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.