Közpénzek hűtlen kezeléséért, adócsalásért, okirat-hamisításért és zsarolásért a spanyol legfelső bíróság 1999-ben hagyta jóvá az előző évben Roldánra másodfokon is kirótt 31 éves börtönbüntetést. Ha a szocialisták kicsit jobb emberismerők, már 1976-ban sejthették volna róla, hogy csak papíron léteznek felsőfokú végzettségei, de akkor mindenkit tárt karokkal vártak a szocialista pártba. Felipe González második választási győzelme után, 1986 végén nevezte ki a csendőrség, a Benemérita élére.
1992 márciusában érte el legnagyobb sikerét, amikor – nem sokkal a sevillai világkiállítás és a barcelonai olimpia előtt – először sikerült elfogni a francia hatóságok segítségével az ETA teljes vezetőségét Baszkföld franciaországi részén, a Biarritzhoz közeli Bidartéban. A baloldal egyik éber őre, a kommunista Diario16 című lap azonban lebuktatta Roldánt, amikor 1993 végén közölte oknyomozó kutatásainak eredményét: a rend egyik őre szorgalmasan gyarapította vagyonát. Tetszése szerint jelölte ki a neki megfelelő pályázati nyerteseket, akik jól fizető állami megrendelésekhez jutottak a csendőrség laktanyáiban.
Akkori pénzen csak ezen döntések révén 1,7 milliárd pezetát – több mint tízmillió eurót – gyűjtött a megrendelések révén. Az így megszerzett pénzt alaposan megforgatta, részben spanyolországi ingatlanbefektetésekkel. Különösen büszke párizsi és a Francia Antillákhoz tartozó Szent Bertalan-szigeten rá váró néhány „vityillójára”, csak így emlegette őket a nyomozás egyik vezetője. Roldán a botrány hatására lemondott, de 1994 áprilisa végén elmenekült az országból, és csak tíz hónap után, Bangkok repülőterén fülelték le a spanyol titkosszolgálat segítségével, meglehetősen kalandos körülmények között. Hivatalos becslések szerint többek között 957 millió pezetát, akkori átszámítással 11 millió német márkát tudott elrejteni a hatóságok elől, és a jelek szerint úgy egyenlíti ki az állammal és az igazságszolgáltatással szemben továbbra is fennálló tartozását, hogy szinte mindent megtartott magának. Az ügyészség és a spanyol állam részben azért nem tudta lefoglalni az általa egyébként rendszeresen használt ingatlanokat, mert több ország nem akart együttműködni a spanyolokkal.
A tíz hónapig tartó menekülés alatt sok stróman és rossz hírű zugügyvéd használhatta ki szorult helyzetét, és búcsút kellett mondania vagyona egy részének. A most már nyugdíjas korú volt csendőrfőnök öt éve könnyített büntetést élvez, csak éjjelre kell bevonulnia a rácsok mögé. Igyekszik kerülni a gazdag ember látszatát – busszal jár, és szegényesen öltözik –, mindenki tudja, hogy csak az alkalomra vár, hogy végre hozzáférjen a dugipénzhez. Roldánra és botrányára már csak azért sem szívesen emlékeznek a szocialisták, mert 1996 tavaszán nem kis részben miatta szenvedtek vereséget az addig lekezelt, de José María Aznar vezetése alatt feltámadt Néppárttól. Nem tudni, hogy mennyit tudhat a szocialisták másik kényes ügyéről, az ETA ellen létrehozott „terroristairtó” titkos csoportról, a közpénzen működtetett GAL-ról, amelynek homályos ügyei szintén nagyban hozzájárultak Felipe Gonzálezék bukásához. A szocialista sajtó ezért mostanában sem tud szépeket írni egykori kedvencéről.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit