Népes küldöttség kereste fel hivatalában Xantus Juditot, Józsefváros jegyzőjét tavaly szeptemberben, arra kérve, hogy függessze fel a bolhapiac bezárását. Korábban ugyanis a jegyző a Verseny utca és a Dózsa György út torkolatában található Novák piac kapujára egy határozatot függesztett ki, amelyben tudatta a vállalkozókkal: egy hónappal később a hatóság lezárja a területet. Az elkeseredett árusok aláírásgyűjtésbe kezdtek, petíciót írtak a jegyzőnek, amelyben arra kérték, adjon türelmi időt a piac új üzemeltetőjének, hogy a működési engedélyt beszerezhesse.
Tatár József, a Magyar Piac Védegylet ügyvédje, aki a piac tulajdonosának, az Alpokalja Idősek Otthona Kft.-nek érdekeit védi, közölte: időközben a cég beszerzett minden addig hiányolt szakhatósági engedélyt, ám a jegyző ígérete ellenére sem nyitotta ki a piacot arra hivatkozva, hogy a kerület fejlesztési terveiben nem szerepel a területen piac. Az ügyvéd állítja: ezt a jegyzőnek korábban is tudnia kellett, ám ennek ellenére különböző beruházásokat rendelt el a piac kerítésein belül, így parkolók és illemhelyek létesítést, ami a bérlőnek húszmillió forintos kiadást jelentett. Ezért jelentette fel az ügyvéd a jegyzőnőt a rendőrségen.
– Gátolni akarják a hagyományos piacokat a multik érdekeit kiszolgálva, ezért vizsgálták felül a már kiadott piaci engedélyeket, és ezért nem hagynak élni bennünket sem – szögezte le Tatár József. Elmondta: bonyolítja a helyzetet, hogy a piacon található 95 pavilon tulajdonosa rendelkezik engedélylyel, azonban állítása szerint őket megfélemlítették, ha kinyitnak, minden nap számíthatnak a szakhatóságok ellenőrzésére. Így a szegények vásárlóhelyének standjai továbbra is üresek. Ez így is marad, ha a kerületen múlik, a rendezési terv szerint ugyanis piac nem működhet a helyszínen – tudtuk meg Kovács Gabriellától, az önkormányzat általános igazgatási irodájának ügyosztályvezetőjétől. Hozzátette: a bérlő fellebbezett a kerület döntése ellen, ám az államigazgatási hivatal arra még nem reagált. Szerinte jelenleg itt tart az ügy, megjegyzi azonban, hogy már többször is kénytelenek voltak bezárni a piacot, amelyet eddig is a hatályos jogszabályok alapján lakatoltak le.
Xantus Judit lapunktól értesült a feljelentéséről. Elmondta: nem is állt kapcsolatban az árusokkal, csak „belecsöppent” az ügybe, amikor őt kereste meg a küldöttség petíciójával. Ugyancsak lapunktól hallott arról, hogy ő rendelt volna el egy 20 millió forintos piaci fejlesztést. – Csak azokat a pavilonokat bontattuk le, amelyeket illegálisan emeltek a piac területén – szögezte le, hozzáfűzve, hogy folyamatosan bírságolták az üzemeltetőt, mert több pavilont épített a megengedettnél.

KRESZ-teszt: Ön tudja, ki halad át először a kereszteződésben?