Katasztrófák, diktatúrák fenyegetik a világot

Hogyan hat az éghajlatváltozás az egyes országok államformájára? – többek között ezt a kérdést tanulmányozta ázsiai és európai egyetemek kutatóival együttműködve Antonio Marquina, a Globális fölmelegedés és éghajlatváltozás című könyv egyik szerzője. A könyvet tegnap mutatták be a madridi Ázsia-házban Félix Sanz Roldán Spanyolország titkosszolgálati főnöke és a védelmi tárca egyik államtitkárának jelenlétében is.

2010. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók egyik általános következtetése szerint az éghajlat felmelegedése sok térséget fog elszegényíteni, és jelentős mértékben hozzájárul az államforma megváltozásához. Az éghajlatváltozás miatt ugyanis megugrik a természeti katasztrófák száma, emiatt pedig gyakori lesz a víz- és élelmiszerhiány. Az ebből a szempontból vizsgált ázsiai és közel-keleti államokra két sors vár: a szegényebbekre a kormányozhatatlanság lesz a jellemző, hiszen a csapások miatt saját erőből biztos nem tudnak talpra állni. Az egyébként is önkényuralomhoz közeli államok pedig ilyen esetben a túlélés érdekében a még keményebb diktatúra mellett döntenek. A kutatók számításai szerint a környezeti problémák középtávon, körülbelül 2050-re járhatnak az említett következményekkel.
A nemzetközi kutatócsoport figyelmeztetése azonban nemcsak az említett két térségnek szól. A Földközi-tenger mentén fekvő országok, főleg az észak-afrikai, maghrebi államok már most kénytelenek külföldről beszerezni a lakosság élelmiszer-szükségleteinek többségét, mert a saját termőföld már nem tud elég élelmet adni. A szintén spanyol Rosa de Vidania egy másik veszélyre is figyelmeztetett. Vannak olyan fejlődő államok, amelyek annak ellenére is ragaszkodnak majd a gazdasági növekedéshez, hogy jelentős környezetkárosítást is okoznak, és a növekedési szint megtartása érdekében készek kiiktatni minden akadályt. A felmelegedés következtében a tudósok csak ebben az évszázadban a tengerek vízszintjének félméteres emelkedésére számítanak – a derűlátó becslések alapján! –, és például eltűnhet a Nílus deltája, de a délkelet-ázsiai országok óriási kiterjedésű termőföldjei is víz alá kerülhetnek.
Antonio Marquina ezért tartja fontosnak, hogy 2020-ra sikerüljön megállítani az átlaghőmérséklet emelkedését, mert ellenkező esetben a csillagászati költségek miatt már nem is érdemes belekezdeni az ezt megfékező globális programokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.