Tovább dübörög a kínai piac

Nem képesek talpra állni a hazai boltok, a forgalmi mutatók és a kereskedők tapasztalatai szerint ugyanis anyagilag mostanra végképp kimerültek a magyar családok. A legtöbben felélték tartalékaikat, s jobbára a rezsire, a hitelek törlesztésére, illetve a szerény megélhetésre megy el a havi fizetések számottevő része. A többségnek nemhogy utazásra, szórakozásra, de ruhára, cipőre is alig futja már, emiatt sorra zárnak be a hagyományos butikok, miközben változatlanul dübörög a feketegazdaság melegágyaként elhíresült józsefvárosi piac.

2010. 05. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még gödörben a kereskedelem. Tovább csökkent a hagyományos boltok forgalma az év első két hónapjában, február végéig tavalyhoz képest csaknem öt százalékot romlott a kereskedők eredménye – derül ki a tegnap megjelent hivatalos statisztikákból. A téli hónapok adatsorai a tavalyi válságévet követően rendkívül kedvezőtlen fogyasztási piaci helyzetet tükröznek. Ugyan 2009-ben hónapról hónapra fordult mínuszba az élelmiszerboltok értékesítése, az idén ennél is kevesebb étel és ital került a családok asztalára. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű üzletek változatlan áron számítva 2010 első két hónapjában összesen 3,3, míg februárban 2,9 százalékkal kisebb forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában. Még mindig nem futja a magyaroknak a nagyobb kiadást jelentő tartós fogyasztási cikkekre, így például bútorokra, műszaki berendezésekre, sőt a ruhákra sem, mert az iparcikkek eladásai februárban majdnem 17 százalékot estek, csakúgy mint tavaly. A tartós cikkeknél egyébként a 2004-es uniós csatlakozás előtt volt a jelenlegihez hasonló nagyságú a kereskedelmi értékesítés. Az első két hónapban közel tíz százalékot csökkent az üzemanyagtöltő állomások forgalma, mivel a lakosság spórol a gépkocsihasználaton, miközben a benzinárak folyamatosan emelkednek. Ezzel együtt a szakértők szerint feltehetőleg nagyjából ugyanennyivel nőtt a külföldre irányuló benzinturizmus. A legdurvább visszaesés januárban és februárban is a gépjármű- és járműalkatrész-üzletek értékesítésében mutatkozott, a kereskedők forgalma 30,3 százalékkal esett.


Darabra nem adnak semmit, ha viszont legalább tízet kérünk, rendkívül jutányos áron, többnyire számla nélkül beszerezhető bármilyen ruhadarab, cipő vagy textil, amire egy kereskedőnek az idei kínálatában szüksége lehet. A főváros Kőbányai úti piacán járunk, hétköznap reggel a hatalmas konténerekből álló gyárterület pillanatok alatt kirakodóvásárrá alakul, miközben a rutinos kínai kereskedők bizalmatlanul méregetik az ismeretlen bámészkodókat.
– Mennyi? – kérdezem egy nyári ruháról, mire az ázsiai árus visszakérdez: – Hány darab? – arra utal, hogy ez a sor lényegében a kínai piac nagykereskedelmi bázisa, itt a kispénzű egyéni vásárló labdába sem rúghat, arra ott van a szemközt hónapok óta virágkorát élő józsefvárosi bazársor. Miután kezdő kereskedőként mutatkozom be, sikerül szóra bírni az árust, aki a „jó biznisz” reményében készségesen kalauzol a portékák világában. Előtte azonban még megbizonyosodik, nem az adóhatóságtól jöttem. Kiderül, az elmúlt hónapokban egyre több butikos szerezte be innen fillérekért a saját boltjában borsos haszonnal továbbadott áruját, s bizony a válságos időkben elharapózott a számla nélküli, áfamentes üzletkötés.
– Erre leginkább a kényszer viszi a legtöbb vállalkozót, hiszen a gazdasági válság alaposan kiürítette a családok kasszáját, így a többségnek nincs miből költekeznie. Ezt tetézik egyéb intézkedések is. Így például a tavaly nyáron megemelt forgalmi adó is sokakat a feketézés felé kényszerít – mondta lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a feketézés ugyanakkor nem csupán a teljes kereskedelmi forgalom tíz százalékát kitevő ruházati piacot hatja át, hanem például az élelmiszer vagy a műszaki cikkek eladásait is. Ennek döntő oka a szakértő szerint egyértelműen a túladóztatás. – Két gazdaság van ma Magyarországon: egyik az áfás, a másik az áfa nélküli – jegyezte meg Vámos, hozzátéve: nem kell azon csodálkozni, hogy a bolti kereskedőkkel ellentétben a feketepiac árusai ezekben az időkben tetemes bevételekre tesznek szert. Való igaz, az út túloldalán szinte egy gombostűt is alig lehet leejteni a józsefvárosi piac forgatagában, nyugdíjasok, kisgyerekes családok, diákok, közös beszerzésre összeállt kisebb csoportok mustrálják a kétségtelenül olcsó kínai portékákat. A konténerek dömpingáruit, a márkatermékek pontos másolatait itt a bolti árak töredékéért kínálják, s gyakorlatilag minden kapható, amire az átlagos megélhetéshez szükség lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.