Alkotmányellenes törvénymódosítás

Munkatársunktól
2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmányellenesnek ítélte az Alkotmánybíróság a szövetkezetekről szóló törvény ez év februári módosítását, mivel annak harmadik paragrafusa visszamenőleges hatálybaléptetésről rendelkezik, márpedig ez a testület szerint súlyosan sérti a jogbiztonságot. A módosítás célja az volt, hogy az iskolaszövetkezetek, a tagok és az iskolaszövetkezettel valamilyen szolgáltatás ellátására jogviszonyt létesítő harmadik személyek közötti kapcsolat jogi kereteit pontosítsa. Eszerint az iskolaszövetkezeti tagok foglalkoztatásának sok eleme kikerült volna a munka törvénykönyvének hatálya alól. Vagyis e foglalkoztatási forma nem minősült volna munkaerő-kölcsönzésnek, hanem egy új foglalkoztatási kategóriát alkotott volna.
Az Alkotmánybíróság honlapján közzétett határozat szerint a törvény az iskolaszövetkezeti tag munkavégzését illetően új szabályokat állapít meg, s ezen eltérő szabályok visszamenőleges érvényesítése nem lehetséges. A visszamenőleges hatálybaléptetés ezekben az esetekben azt jelenti, hogy a már létrejött munkajogi szerződések visszamenőleg válnak törvénysértővé, vagy ugyanígy kérdőjelezhető meg a törvényességük.
A szövetkezeti törvénnyel kapcsolatos alkotmánybírósági eljárást Sólyom László köztársasági elnök kezdeményezte márciusban, mert álláspontja az volt, hogy alkotmánysértő lehet a visszaható hatályú érvénybelépés. A törvény ellen nemcsak a köztársasági elnök, hanem a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége is felemelte a hangját. Korábban Csaposs Noémi, a szervezet elnöke úgy fogalmazott: a módosítás egyik komoly következménye az lehet, hogy a munka törvénykönyve szerint legálisan működő cégek által foglalkoztatott nem diák munkavállalók nagy számban szorulnának ki a munkaerőpiacról. A szakember hozzátette: az iskolaszövetkezetek által végzett tevékenységek jelentős része valójában munkaerő-kölcsönzés, ám ezt a felek – annak érdekében, hogy a kapcsolódó járulékkedvezményt kihasználják – vállalkozási tevékenységnek állítják be.
Míg az LMP üdvözölte tegnap az Alkotmánybíróság döntését, addig a távirati iroda beszámolója szerint az MSZP úgy látja: a törvény módosítását – mivel tartalmi kifogás nincs ellene – újra be kell hozni az Országgyűlés elé. Varga László szocialista parlamenti képviselő azt mondta: pártja partner lesz a módosítás mielőbbi elfogadásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.