Az 1982-es spanyolországi világbajnokságon válogatottunk ezen a napon, június 15-én verte 10-1-re Salvadort, a rúgott tíz gól azóta rekord a vb-históriában, de a hasonlóan nagy aranyú két kiütés egyikét is a magyar együttes mérte az ellenfelére, az Aranycsapat 1954-ben Dél-Koreát 9-0-ra gázolta el. (Jugoszlávia pedig 1974-ben söpörte le 9-0-val a pályáról Zairét.) 1986-ban még kijutottunk Mexikóba, ám nem volt benne sok örömünk, azóta pedig mindössze Puhl Sándor és Vágner László révén képviseltettük magunkat a földkerekség legnépszerűbb játékának csúcseseményén. Igaz, Puhl maga is feljutott a legnagyobb magaslatra, hiszen 1994-ben, az Egyesült Államokban ő dirigálta a Brazília– Olaszország finálét, s előtte még két csoportmeccset, valamint egy negyeddöntőt is vezetett közmegelégedésre. Vágnert viszont gyaníthatóan még ma is sokan oroszlánok elé vetnék Kamerunban azután, hogy az 1998-as franciaországi torna Chile–Kamerun (1-1) csoportmeccsén – ami a második megbízatása volt – annullálta Omam Biyik szabályos gólját, így a „szelídíthetetlen oroszlánok” kiestek. A kameruni szövetség tisztviselői rögtön a találkozó után szidalmazni kezdték, az afrikai lapok fajgyűlölőnek nevezték, a FIFA pedig – bár Sepp Blatter elnök a nyílt színen kiállt mellette –, megelőzve a nagyobb botrányt, gyorsan hazaküldte honfitársunkat.
Reméljük, a Bajnokok Ligája-meccseken edződött és a pekingi olimpia döntőjét, az Argentína– Nigéria (1-0) találkozót többek között Messinek, Mascheranónak, Agüerónak, Odemwingie-nek gond nélkül levezénylő Kassai Viktor tovább maradhat Dél-Afrikában. Ma a G csoportbeli Brazília–Koreai NDK meccsen debütál a johannesburgi Ellis Parkban, asszisztense Erős Gábor és Vámos Tibor lesz. S az biztosnak tűnik, hogy az ázsiaiak nem sokat reklamálnak majd; legalábbis Észak-Koreában nem szokás elégedetlenkedni… A papírforma alapján az ötszörös vb-1. és a világranglistán éllovas braziloknak könnyedén kell venniük az első akadályt, és a jelek szerint nem szenvednek önbizalomhiányban sem. „Készen áll a csapatunk! Nemcsak az első meccsre, hanem az egész tornára” – jelentette ki magabiztosan Robinho, aki a Felipe Melo, Gilberto Silva, Elano, Kaká középpályás szekció előtt Luis Fabianóval rohamozza majd a kevésbé ismert Ri Mjong Guk kapuját.
Fel lehet persze idézni, hogy a KNDK az 1966-os angliai világbajnokságon 1-0-ra legyőzte Olaszországot, és ezzel első ázsiai válogatottként jutott tovább a csoportból, a negyeddöntőben pedig 3-0-ra vezetett Portugália ellen (majd jött Eusebio és 3-5 lett), de a történelem aligha ismétli önmagát. Azzal együtt, hogy a katonai kiképzés jellegű edzőtáborokban részt vett észak-koreaiaknak erőnléti problémájuk aligha lesz.
A csoport másik mérkőzését Elefántcsontpart és Portugália vívja, s a nagy kérdésre, hogy Didier Drogba pályára lép-e az „Elefántoknál”, csak akkor tudjuk meg a választ, amikor a szövetségi kapitányoknak kötelezően le kell adniuk a csapatnévsort. A Chelsea légiósa még június 4-én, a Japán elleni felkészülési mérkőzésen törte el a könyökét, s bár a sikeres műtét után a múlt héten már sínbe tett kézzel edzett, hétpecsétes titok, hogy vállalja-e a játékot. Ám ha abból indulunk ki, hogy a csoportból Brazília biztosan továbbjut, akkor a mai találkozó jelentőségét nem kell különösebben ecsetelni.
A világranglistán harmadik portugálok a vb előtt hazai pályán roppant kínos 0-0-t játszottak a Zöld-foki-szigetekkel, utána 3-1-re verték Kamerunt, majd már Dél-Afrikában 3-0-ra Mozambikot, de még van hova javulniuk. Főleg a legnagyobb sztárjuknak, Cristiano Ronaldónak, aki a válogatottban legutóbb tavaly februárban, a finnek elleni barátságos meccsen volt eredményes, de azon is csak 11-esből, tétmérkőzésen pedig a 2008-as Eb-n szerezte eleddig utolsó gólját a nemzeti csapatban. „A gól olyan, mint a ketchup. Erőltetni kell, és egyszer csak megindul” – érzékeltette a Real Madrid játékosa, hogy miképpen vethet véget a góltalansági sorozatának. Az Ebouét és Kolo Tourét is soraiban tudó védelmen azonban nem lesz könnyű áthatolnia.
A Port Elisabeth-i összecsapással ellentétben a ma Rustenburgban esedékes már közel sem lesz ennyire az érdeklődés középpontjában, leszámítva persze Szlovákiát és Új-Zélandot. Az F csoportban – ahol még Olaszország és Paraguay szerepel – északi szomszédaink történetük első világbajnoki meccsüket játsszák, és a kezdés előtt fellélegezhetnek: az utolsó felkészülési mérkőzésen, Costa Rica ellen (3-0) Pozsonyban könyöksérülést szenvedett Skrtel, a Liverpool erőssége ott lehet a védelem közepén. A szlovákok elsőre könynyebb ellenfelet aligha kívánhattak volna maguknak, de nekik sem lehetnek kétségeik afelől, hogy ugyanazt gondolják a maguk szemszögéből nézve Új-Zélandon is.
Mai program. F csoport, 1. forduló:Új-Zéland–Szlovákia, Rustenburg, Royal Bafokeng Stadion, 13.30; G csoport, 1. forduló: Elefántcsontpart–Portugália, Port Elisabeth, Nelson Mandela Bay Stadion, 16 ó; Brazília–Koreai NDK, Johannesburg, Ellis Park Stadion, 20.30.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást