Négy évvel ezelőtt a Serie A-ban akkoriban kirobbant bundabotrány miatt az olasz játékosok jószerivel az edzőtáborból jártak rendőrségi kihallgatásokra, és amikor a németországi tornán a Squadra Azzura a csoportjában 1-1-et szenvedett ki az Egyesült Államokkal, majd a nyolcaddöntőben csak a 94. percben kapott ajándék 11-essel tudta 1-0 legyűrni Ausztráliát, kevesen hihették, hogy a leendő világbajnokot látják játszani. Marcello Lippi szövetségi kapitány azonban összerántotta a csapatát, amely ezután az ukránokat 3-0-ra, a németeket hosszabbításban 2-0-ra verte, a döntőben pedig 1-1 után 11-esekkel a franciákat is legyőzte. Lippi megdicsőülve állt fel az így már négyszeres világbajnok kispadjáról; ám megint ő ül rajta, mert a 2006-os Eb-n az utód Roberto Donadonival csak a negyeddöntőig jutott a gárda, itt 11-esekkel elbukott az ezután a dobogó tetejéig menetelt spanyolokkal szemben. A világbajnok aztán a tavalyi, dél-afrikai Konföderációs kupán a visszahívott ősz hajú mágussal még nagyobb pofont kapott. Az Egyesült Államokat ugyan ezúttal legyőzte 3-1-re, viszont 1-0-ra kikapott Egyiptomtól, majd simán, 3-0-ra Brazíliától is. A vb-selejtezőt látszólag könnyedén vette, hiszen a 8. csoport élén hat ponttal előzte meg az íreket, a tíz meccséből hetet megnyert, emellett három döntetlenje volt. Ciprus ellen azonban mindkét találkozón a 92. percben szerezte meg a győztes gólt, Dublinban pedig a 90.-ben egyenlített.
A dél-afrikai tornára a világbajnokok közül kilencen maradtak meg: a kapuban Buffon (Juventus), a védelemből Cannavaro (Juventus) és Zambrotta (Milan), a középpályán De Rossi (Roma), Gattuso (Milan), Pirlo (Milan) és Camoranesi (Juventus), a csatársorban Gilardino (Fiorentina) és Iaquinta (Juventus). Lippi az előző vb egyik hősének számító Grosso (Juventus) nevét akkor húzta ki a listájáról, amikor a harmincas keretét 28 főre szűkítette, Tottival pedig már az első körben sem számolt. A Roma kapitánya hiába jelezte, hogy ugyan a 2006-os vb után lemondta a válogatottságot, mégis szívesen felhúzná újra a címeres mezt. Sokakat meglepett, hogy Legrottaglie (Juventus) sem fért be még a bő keretbe sem. Az ugyanakkor nem váratlan, hogy jó szezonja ellenére a Lippi által nem szívelt Cassano (Sampdoria) erről a vb-ről is lemarad. Az újak közül a hátsó alakzatban Chiellininek (Juventus), elöl pedig a Serie A-ban idén 29 találattal gólkirály Di Natalénak (Udinese) és Pazzininek (Sampdoria) kellene felnőnie a feladathoz. Az, hogy a mag négy évvel idősebb lett, megint nem sok jót ígér az olaszoknak, de okulva a négy évvel ezelőtti tapasztalatokból, hiba lenne leírni az öregfiúkat.
A taljánokat mindenesetre az is nyomaszthatja, hogy Camoranesi és Pirlo sem egészséges, s utóbbi a csapat első meccsén, jövő hétfőn bizonyosan nem lép pályára a paraguayiak ellen. Márpedig ha Cannavaróéknak a csoportban megint meggyűlik valakivel a bajuk, akkor az éppen Gerardo Martino szövetségi kapitány alakulata lehet. Paraguay a dél-amerikai selejtezőcsoport harmadik helyezettjeként, Brazília és Chile mögött kvalifikálta magát, és a két óriástól sem rezelt be. Hazai pályán a brazilokat 2-0-ra, az argentinokat 1-0-ra verte, idegenben 1-2-t, illetve 1-1-et ért el ellenük. A csapat legjobbja, a selejtezőkön hatszor eredményes Cabanas azonban jelenleg annak is örülhet, hogy életben van és legalább nézőként ott lehet a vb-n, miután január végén egy mexikóvárosi szórakozóhelyen fejbe lőtték… Az ellenfél kapuja előtt így az argentinölő Valdeznek (Borussia Dortmund), a Bayern Münchenben szép éveket töltött Santa Cruznak (Manchester City), valamint Cardozónak (Benfica) kellene tüsténkednie. Figyelemre méltó, hogy a selejtezőben a válogatott a tizennyolc mérkőzése felét megúszta kapott gól nélkül, ékes bizonyságul, hogy a Julio Caceres (Atletico Mineiro) és a Da Silva (Sunderland) által irányított védelem stabilan áll a lábán. Ráadásul négy éve Paraguay megtanulhatta a leckét, hogy az utolsó pillanatig figyelni kell: a svédektől a 89. percben beszedett góllal kapott ki, s emiatt ragadt a csoportjában.
A szlovákoknak nincsenek efféle nyomasztó emlékeik, mert még vb-n sem jártak. Igaz, négy éve csak a spanyolok elleni pótselejtezőn maradtak le a részvételről. Ezúttal az európai 3. csoportban Szlovéniát, Csehországot, Észak-Írországot és Lengyelországot is maguk mögé utasították. Vladimír Weiss együttesében – amely Prágában 2-1-re, a záró körben pedig Chorzówban egy öngóllal 1-0-ra nyert – Sestak (Bochum) hat gólt szerzett, elöl rá, hátul Skrtelre (Liverpool), az irányító szerepkörében pedig Hamsikra (Napoli) jut majd a munka dandárja. A keretben a garamkövesdi Saláta Kornél (Slovan Bratislava) is helyet kapott, aki elmondása szerint magyarnak és szlováknak is tartja magát. Komoly érvágás, hogy a válogatottsági rekorder, a nemzeti csapatban 96-szor szerepelt Karhan (Mainz) nem épült fel Achilles-ín-sérüléséből, de Holosko (Besiktas) és Vittek (Ankaragücü) is sérülten utazott el a vb-re. Mégse csak ezért gondoljuk, hogy északi szomszédainknak aligha kell hoszszas tartózkodásra berendezkedniük Dél-Afrikában. Ez még inkább áll az új-zélandiakra, akik 1982 után másodszor lettek vb-résztvevők. A spanyolországi tornán a skótoknak két gólt berámoltak öt ellenében, most jó esetben talán meglesz a harmadik találatuk. De ha nem, az se baj. A Bahrein elleni pótselejtezőn már megtették a magukét.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja