Nagyokat nyelhettek a hazai szurkolók Cadizban, amikor a spanyol válogatott 2006. november 15-én egy barátságos mérkőzésen 1-0-ra kikapott a románoktól; de ha előre látják, ezután milyen sorozat következik, bizonyára a 0-5-öt is szó nélkül aláírták volna. Ettől számítva a seleccion mai napig lejátszott negyvennyolc mérkőzésének statisztikája döbbenetes: negyvenhárom győzelem, négy döntetlen, és mindössze egyetlen vereség. A majdnem verhetetlen armada tavaly a Konföderációs kupa elődöntőjében, éppen a Dél-afrikai Köztársaságban, az Egyesült Államokkal szemben maradt alul 2-0-ra, így csak beállította a brazilok világcsúcsát, akik sorozatban hasonlóképpen harmincöt mérkőzést vívtak meg veretlenül. Viszont egy másik rekordot megjavított, amikor a csoportjában 2-0-val lépett át a házigazdákon, ez az egymást követő tizenötödik győzelme volt. A nagy menetelés közepette megnyerte a 2008-as, osztrák–svájci közös rendezésű Európa-bajnokságot, a döntőben Fernando Torres góljával 1-0-ra kerekedett a németek fölé. A Konföderációs kupán a bronzéremért hosszabbításban verte 3-2-re a Dél-afrikai Köztársaságot (a statisztika szerint ez az egyik döntetlenje, egy másikat pedig az Eb-n 11-esekkel „nyert meg” az olaszok ellen…), majd új sorozatot nyitott. Ez most így fest: tizenegy meccs, tizenegy győzelem.
Vicente del Bosque együttese nem mellékesen a már korábban megkezdődött vb-selejtezőkön, az európai 5. csoportban is mind a tíz mérkőzését sikerrel abszolválta, a bosnyákok, a törökök és a belgák is mindkétszer kapituláltak, majd barátságos meccsen az argentinokat Madridban 2-1-re, a franciákat Párizsban 2-0-ra győzte le. A felkészülés vége felé Innsbruckban Szaúd-Arábia ellen csak úgy nyert 3-2-re, hogy a győztes gólt Llorente a 92. percben fejelte be, Dél-Koreát Navas 86. percben elért találatával gyűrte le 1-0-ra, kedden viszont Murciában 6-0-ra ütötte ki a lengyel válogatottat!
Spanyolország 2008 előtt is volt már Európa-bajnok, 1964-ben, 1984-ben második lett a kontinenstornán, a Real Madrid a BEK/Bajnokok Ligája legeredményesebb csapata kilenc elsőséggel, a Barcelona háromszor kaparintotta meg a legrangosabb európai klubtrófeát; ám a világbajnokságon a válogatotton rendre átok ül. A legjobb eredménye még 1950-ből egy negyedik hely. No persze legalább ez 2002-ben is összejöhetett volna, ha a Dél-Korea elleni elődöntőben az egyiptomi El-Gandur játékvezető nem segíti szemérmetlenül a házigazdát. A sípmester két szabályos spanyol gólt is annulált, és 0-0 után büntetőkkel az ázsiaiak jutottak be az elődöntőbe. Négy éve a spanyolok Németországban 4-0-ra verték az ukránokat, 3-1-re Tunéziát, 1-0-ra Szaúd-Arábiát, a nyolcaddöntőben azonban 3-1-re kikaptak a franciáktól. Ha a világranglista második helyezettjének most sem jön össze az érem, akkor sohasem.
A kapuban Casillas (Real Madrid) és Valdés (Barcelona) személyében két megbízható portás is bevethető, a védelmet vélhetőleg a barcelonai Puyol, Piqué duó irányítja, a bal oldalon Capdevila (Villarreal) alapember, de Sergio Ramos (Real Madrid) sem a kispadot melegíti majd, a középpályán Xavi, Iniesta, Busquets (mind Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Fabregas (Arsenal) és David Silva (Valencia) tülekedik helyekért, elöl pedig Torres (Liverpool) és a Valenciából májusban negyvenmillió euróért négy évre Barcelonába igazolt David Villa a gólfelelős. A selejtezőkön a huszonnyolc spanyol találatnak éppen a negyedét utóbbi szerezte, Torresre viszont nem vet jó fényt, hogy ő ugyancsak hét meccsen pályára lépve egyszer sem volt eredményes.
Bezzeg a chilei Humberto Suazo tízszer is betalált, és a dél-amerikai zóna legeredményesebb játékosa lett! Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy a Real Zaragoza csatára tizennyolc találkozón szerepelt. A csoportban Chile tíz győzelemmel, három döntetlennel és öt vereséggel zárt, mindössze egy ponttal szorult az első brazilok mögé, ami tiszteletet parancsoló produkció. A csapatból mindenképpen érdemes lesz figyelni az Udinese 21 éves szélsőjére, Alexis Sanchezre, akit nem ok nélkül emlegetnek El Nino Maravillaként, azaz Csodagyerekként. A legnagyobb név mégis Marcelo Bielsa szövetségi kapitány, ő viszont a már nem éppen hízelgő El Loco, Bolond becenévre hallgat. Az argentin szakvezető 1998 és 2004 között hazája válogatottját dirigálta, 2007 óta ül a chilei kispadon, és tagadhatatlanul jó munkát végez. Chile 1998 után lett újra vb-résztvevő.
Svájc négy éve a németországi tornán is ott volt, és úgy esett ki, hogy tulajdonképpen még gólt sem kapott. A csoportjában a későbbi ezüstérmes franciákkal 0-0-t játszott, ezután Togót és Dél-Koreát egyaránt 2-0-ra verte, majd a nyolcaddöntőben 0-0-ra ment az ukránokkal, de a 11-es párbajban nem bírta a feszültséget. A 2008-as, az osztrákokkal közösen rendezett Eb-n a válogatott a csoportjában ragadt, és a malőr után itt is a szakma krémjéből választottak új szövetségi kapitányt. S a korábban a Dortmunddal és a Bayern Münchennel egyaránt BL-győztes Ottmar Hitzfeld a nem különösebben erős európai 2. csoportból, a görögök és a lettek előtt ki is vezette a helvéteket a vb-re.
Hondurasnak már nem ment ilyen jól a selejtezőben, a CONCACAF-zóna utolsó fázisában az Egyesült Államok és Mexikó mögött a még éppen automatikus vb-részvételt érő harmadik helyet hatalmas mázlival sikerült megszereznie. Köszönhetően annak, hogy az utolsó fordulóban az amerikai Bornstein a 95. percben bevette a nagy rivális Costa Rica-iak kapuját. Arra azért nem fogadunk nagy tétben, hogy a főváros Tegucigalpában az elkövetkezendő napokban is lesz ok örömtüzeket gyújtani.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja