Őskori falfirkák völgye

V I L Á G U T A Z Ó A kimeríthetetlen gazdagságú Egyiptom egyik legnagyobb csábítását nevezzük egyszerűen „négy elem túrának”: Kairóból indulva bevetjük magunkat a Szahara-mélyi oázisokba, ez a tűz és a föld (homok); Lukszorban alaposan lezuhanyozunk, lélegzetvételnyi levegőhöz jutunk, hogy az Arab-sivatag történelem előtti karavánútjain kijussunk a Vörös-tengerhez. A partvidéken a négy elem sehol nem látható robbanóelegye

2010. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Választhatunk kényelmes (és költséges) expedíciós irodát, amely a kairói repülőtérről egyenesen a sivatag közepére furikáz bennünket légkondicionált kisbuszokban; de rábízhatjuk magunkat a Szahara dzsinnjeire is – az egyiptomi tömegközlekedésre hagyatkozva. Ha felülünk a főváros és az oázisok között ingázó buszokra, és tizenhat órán keresztül egy százötven kilós kecskepásztorba préselődve utazunk, miközben a hangszórókból szent énekek harsognak, amelynek sorait rebegve előzgeti sofőrünk a kamionokat, anélkül, hogy bármit is látna a porfelhőben – nos, ez esetben megtapasztalhatjuk, miért akkora istenkísértés a gépjárműhasználat a világ legbalesetveszélyesebb országában.
Ám ha Allah a tenyerén hordoz bennünket, gond nélkül érjük el a Baharijja-oázis nem túl szívderítő központját, a harmincezer lakosú Bavitit. A meglehetősen lerobbant városka legfőbb látnivalói az aranymúmiák, a kilencvenes évek végén előkerült, a görög–római korból származó, gazdagon díszített szarkofágba temetett előkelőségek földi maradványai. Jóval több természeti szépséget és oázisromantikát kínál a következő hely, a beduin lakosságú Farafra, amelynek hatalmas pálmakertje valóságos paradicsom. Innen indulnak a legnépszerűbb sivatagi autóstúrák a Fekete- és a Fehér-sivatag elképesztő sziklaformációi közé. A népszerűség azonban kárhozat is: a Fehér-sivatag természetvédelmi területeit naponta több száz turista szentségteleníti meg soha le nem bomló szemetével és akusztikus környezetszennyezésével.
Ahogy egyre délebbre hatolunk, utunk következő állomása a szívélyes és festői Dakhla, amely sárgabarack- és narancsfáival, mangóültetvényeivel, gabonatábláival és a termőföldek között megbúvó vályogházaival könnyedén néhány napos maradásra bírja az embert. A földeken kimérten lépkedő, hófehér íbiszek és szalmakalapban kapáló, sarlóval arató oázislakók nyüzsögnek a reggeli és a késő délutáni órákban. Munkájuk végeztével a kerteket övező meleg vizű forrásokban mosakodnak le, majd öszvéres kordékon hordják a takarmányt és a terményt falvaikba. Dakhla a megtestesült paraszti idill; s ha kíváncsiskodva sétafikálunk a robotoló emberek között, mindenkinek lesz egy jó szava hozzánk.
Mielőtt Lukszorba érnénk e szaharai vargabetűvel, még átutazunk a nem túlságosan izgalmas Kharga-oázison is, amely egy-két jelentéktelen sivatagi váracskával is büszkélkedhet, majd számtalan katonai ellenőrző pontot érintve – ha nem a tömegközlekedési eszközt választjuk – eljuthatunk Egyiptom egyik legnéptelenebb sivatagi országútján a Nílus völgyébe. Lukszor azonban néhány napi szaharai bolyongás után egyszerűen elviselhetetlen a maga ízléstelen és mohó turisztikai nagyiparával. Itt is meg lehet találni a szépséget és az emberséget – de természetesen csak a kötelező (valóban az!) művészettörténeti körök lefutása után, és természetesen hol másutt, mint a falvakba torkolló városvégeken…
Ha egyszer beléptünk a sivatagba, nehezen szabadulhatunk: Lukszor most egyéjszakás kaland, a tisztaságérzet gyarlósága; s másnap Edfu érintésével irány az Arab-sivatag ősrégi karavánútja. A 230 kilométeres, holdbéli völgyekben, akácialigetekben, keselyűfalkákban meg legelésző tevecsordákban gazdag útvonalat még II. Ptolemaiosz építette ki, hogy összekösse a Nílus völgyét a Vörös-tengerrel. A történelem előtti és ókori forgalomnak ma is megvannak a szokványos nyomai Edfutól Marsa Alamig: kezdetleges falfirkákon, véseteken bárkák, zsiráfok, vadászkutyák, antilopok, lándzsás emberkék vonulnak az út menti sziklafalakon. Különösen megkapó az ókori templomocska, el-Kanajisz környéke, ahol a prehisztorikus időktől a fáraók korán és a közép-, majd újkori gyarmatosítókon át a mai arab középiskolásokig mindenki otthagyta a falakon a keze nyomát – több ezer év folytonos firkálmányain!
Többhetes utazás után, a homok- és kőtenger világából a legszebb és legelgondolkodtatóbb út a Vörös-tenger mélyére vezet. Marsa Alamtól északra és délre, le egészen a szudáni határvidékig még érdemes próbát tenni a tengeri túrázással. Aki a Sínai-félsziget vagy Hurghada lehangoló mocskában találkozott ezzel az élővilággal, az felejtse el, vegyen mély lélegzetet, és bukjon le a még szinte érintetlen korallzátonyokhoz. Ez nem sokáig lesz így, mert a környezetet tiszteletben tartó, arányérzékkel és természetszeretettel megépített ökohotelek mellett már épülnek a szállodaszörnyetegek, amelyek idecsábítják a tenger gyilkosait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.