Súlyos károk az esőzések nyomában

Ismét nagy mennyiségű csapadék zúdult tegnap az ország délnyugati részére. Több helyen elöntötte a pincéket és elmosta az utakat a hajnali zivatar. Az elmúlt napok esőzései miatt két településen a föld is megcsúszott.

Győr Ágnes
2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változtatna a Jobbik. Olyan állami segítségnyújtási rendszert javasol a Jobbik az árvízkárosultak támogatására, amely kizárólag azoknak kedvezne, akik bizonyíthatóan részt vettek a védekezési munkálatokban. Egyed Zsolt, a párt országgyűlési képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a házaikat – az állami segítség reményében – szándékosan magukra hagyókat nem lenne szabad közpénzből segíteni. Ez alól természetesen kivételt képeznek az idősek, illetve a kilakoltatottak – fűzte hozzá. (MTI)


A hétfői után tegnap hajnalban újabb viharzóna vonult át Magyarország felett, az esőzések elsősorban Zalában, valamint Somogyban okoztak károkat. Az elmúlt napok viharai miatt több településen tegnap sem volt áram vagy víz. Országszerte 250 riasztást kaptak a katasztrófavédelem munkatársai. Fele-fele arányban szivattyúzni és fa eltávolításához hívták a szakembereket – mondta lapunknak Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Somogyban utakat tett járhatatlanná, pincéket öntött el, hidakat, kerítéseket sodort el a nagy menynyiségű csapadék. Vadépusztánál egy négytagú családot kellett kiköltöztetni az otthonából. Zala megyében Borsfán, Zalakomárban és Vonyarcvashegyen több ház pincéjébe tört be a víz. Gutorföldén dél körül egy utat csaknem ötszáz méter hosszan borított be a sár. A megye több településén – például Zalaszentbalázson – a dombokról lezúduló sártömeg hosszabb-rövidebb útszakaszokat borított el – jelentette a távirati iroda.
Az elmúlt napok jelentős mennyiségű csapadéka miatt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Abaújváron több helyen megindult a talaj. A 10 méter hosszúságú, 6-8 méter magas földcsuszamlás miatt egy ház került közvetlen veszélybe, míg egy másikról a szakértők már kimondták, hogy le kell bontani – tudta meg lapunk Csuha Páltól, a település polgármesterétől. Ha folytatódnak az esőzések, veszélybe kerülhet az iskola épülete, a község múzeuma és a XIV. századi gótikus műemlék templom is. Ma szakértői bizottság érkezik a településre, hogy felmérje a föld megállításának lehetőségeit.
Közvetlenül nem fenyeget lakóingatlanokat az a 100-150 köbméternyi föld, amely szintén szerdára virradó éjjel omlott le a dunaszekcsői löszdombról – közölte lapunkkal Faller János polgármester. Az omlás annak a partfalnak a déli részét érintette, amelynek északi oldala még márciusban indult meg a Duna felé. Bár a föld üres telkekre zúdult, ha a partfal tovább omlik, 6-8 ház is veszélybe kerülhet.
Közben folytatódott a hét eleji esőzés okozta károk elhárítása. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a hétfői viharban súlyosan megrongálódott hétszáz ház közül 53 lakhatatlan, s 237 embernek kellett átmenetileg elhagynia otthonát – jelentette a távirati iroda. Hajdú-Bihar megyében a legnagyobb károkat Hajdúhadház, Hortobágy és Hajdúböszörmény szenvedte el. Utóbbi városban 66 önkormányzati lakást, 27 intézményt és háromszáz magánházat kell helyreállítani, és sokfelé szünetel az áramszolgáltatás. Tégláson – szintén áramkimaradás miatt – tegnap sem termelt a 650 embert foglalkoztató Hajdúsági Ipari Zrt. helyi gyára.
Nagy Anna kormányszóvivő tegnap arról tájékoztatta a sajtót, hogy az elmúlt hetek árvizei miatt megsérült, összedőlt épületekben keletkezett kár meghaladja a 9 milliárd forintot. Több mint 3100 ház sérült meg, közülük mintegy 290 dőlt össze. Hétszázötven ember még mindig nem térhetett haza.

Elbocsátás. Meneszti Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség vezetőjét, mert Miskolcon több hipermarket is az ártérben épült fel – hangzott el tegnap az RTL Klub Híradójában. Az államtitkár azt mondta, a helyzet elfogadhatatlan, ezért meneszti azokat, akik ezekhez az építkezésekhez hozzájárultak, és vizsgálja a regionális felügyelőség felelősségét is. Hozzátette, megvizsgálják azt is, hogy az épületek lebontására van-e jogi lehetőség.

Akadémikusok adománya. Több mint százmillió forintot adományoz a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) testülete az árvízkárosultak megsegítésére. Eddig 1100 akadémikus és MTA-doktor ajánlotta fel egyhavi tiszteletdíját vagy annak egy részét a bajbajutottaknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.