Szent Márton katonái

2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A régi Felső-Magyarország miniatűr csodája, Krúdy Gyula álma, szunyókáló szepességi középkor – turisztikai brosúrákban így lehetne hírt verni Szepeshelynek, más nevén Szepeskáptalannak. Ha egyáltalán szüksége volna bármiféle hírverésre a valahol Lőcse és a Branyiszkói-hágó között található helynek, amely mind térben, mind időben fontos magyar emlékhelyek között rejtőzködik. A történelmi Magyarország legnagyobb erődmaradványának, a nem túl dicső módon pálinkafőzés közben felgyújtott szepesi várnak a szomszédságában olyan világra lel a figyelmes és tapintatos utazó, amelyhez hasonlót nem könnyű találni Közép-Európában. Itt mindaz sűrűsödik egyutcás városkába, mi több, városállamba, összesen tizennégy épületbe és két kapubástyába, no meg az időtlenséget jelző óratoronyba, ami Felső-Magyarország szelleme-lelke volt egykoron. Amikor ősszel megül a köd a városfalak között a kanonoksoron, és végigballagunk az utcán, miközben a Szent Márton-székesegyház kis és nagy harangja zenésíti meg lépteinket, úgy érezhetjük, mintha melankolikus Krúdy-novellába csöppentünk volna.
Ám ha azt gondoljuk, a valóság prózaibb, kaptassunk föl a törött borovicskásüvegekkel, elhajigált injekciós tűvel teleszemetelt, csúszós ösvényen a szepesváraljai lakótelepről ide, hogy lélegzetelállítóbb legyen az élmény. Hogy átélhessük a távolságot, amely a régi magyar Felvidék és a mai szlovák „Kelet” között feszül. A Jankovics Marcell tájékoztatószövegével és Méry Gábor méltó fotóival napvilágot látott díszes album az e falak között megőrzött világot mutatja be gondos részletességgel – a lőcsei, a kassai és a bártfai nagytemplomokat ismertető sorozat részeként.
A könyv – méretei ellenére – elsősorban bedekkerként forgatható, forgatandó. Jankovics Marcell ugyanis nem csupán a XIII. századtól itt székelő szepesi káptalan, a fontos hiteles helyi tevékenységet folytató egyházi település történetét mutatja be, de az összefüggéseket is a Szent Márton- és a Szent László-kultusz, illetve a gyepűket védő határőrség lelkisége között. Az olvasó kezében a kötettel végigjárhatja a szepeshelyi székesegyház freskóit, oltárképeit, nemesi sírhelyeit is, hogy részletes információkkal, teológiai-mitológiai háttérrel felvértezetten értelmezhesse a gótika és a reneszánsz határán készült egyedülálló műalkotásokat.
A kommunizmus egyházellenes terrorja után ismét „működő” Szepeshelyet ma a „szlovák Vatikánnak” tartják. Itt azonban nem kell sorban állni, nem kell japán turistacsoportokkal tülekedni, hogy bejuthassunk a városkába. Csupán besétálunk valamelyik nyitott kapun – és visszaértünk a magyar–szász középkorba.
(Méry Gábor–Jankovics Marcell: A szepeshelyi Szent Márton-székesegyház. Méry Ratio Kiadó, Budapest–Somorja, 2010. Ára: 7900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.