Nem érzi magát felelősnek Nagy-Juhák István rendőr ezredes a 2006. október 23-i véres rendőrakciókért – jelentette ki a 2006-os szabadságjogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság tegnapi ülésén Erzsébetváros volt kapitánya. Ő volt a biztosítási parancsnoka a Fidesz-megemlékezésnek. Nagy-Juhák azzal védekezett: hiába kért elöljáróitól „szigetelőcsoportot” a Dohány utca és az Astoria közé, hogy a békés ünneplőket ne érje bántódás, nem érkezett erősítés. Azt állította: rádión tiltakozott a lovasroham elrendelése ellen, mivel tapasztalta, hogy az ünneplők még nem tudták elhagyni a helyszínt. Bár az ezredes arra hivatkozott, hogy a rendezvény végén a műsorvezető – a rendőrség kérésére – bemondta, hogy a Kálvin tér vagy az Erzsébet híd irányába lenne célszerű távozni, ezt Gulyás Gergely (Fidesz), az albizottság elnöke cáfolta. A politikus emlékeztetett: csupán negyedórával a műsor után mondták be mindezt, miközben a lovasroham már korábban, három perccel a rendezvény vége után megindult.
Emlékezetes, Nagy-Juhák István egyike volt azon felelős beosztású rendőröknek, akiket a véres események után néhány hónappal előléptetéssel jutalmaztak, pedig a Papp-jelentés megállapította: „nem intézkedett a rendezvényt megzavarni szándékozó személyek hatékony távoltartására”. Nagy-Juhák tegnap azt állította: a 2007. júniusi kinevezése nincs összefüggésben a 2006-os eseményekkel.
Meghallgatták tegnap Mittó Gábort, aki a tévészékház ostromakor helyszíni parancsnok volt. Az alezredes kiemelte: „az a nevetséges helyzet alakult ki”, hogy miközben nyolcvan Baranya megyéből odarendelt, általa sem ismert, fiatal rendőrrel kellett volna hiányos és gyenge felszereléssel megvédenie a Magyar Televízió épületét, aközben az épület mögött több száz fős rendőri erősítés várakozott. Rámutatott: „ők keresték a parancsnokot, én meg kerestem az állományt”, de „kommunikációs zavar” miatt nem találták egymást.
Mittó Gábor – az eddig meghallgatott rendőri vezetők közül elsőként – beismerte, ő is hibázott, de „kicsit bántotta”, hogy csak őt tették meg bűnbaknak.
Kacziba Antal, a nyugállományú rendőr altábornagy, az úgynevezett Gönczöl-bizottság volt tagja azt hangoztatta, Gyurcsány Ferencnek kormányfőként lehetősége volt arra, hogy utasítást adjon a székház megvédésére, mivel szerinte alkotmányos joga ilyen utasítást tenni, ezt a jogkört magához vonhatja.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját