Történetünk úgy indul, akár egy szép, rózsaszín leányregény. Válság ide, válság oda, gyönyörűen virágzik három nyomdaipari vállalkozás – a Gelbert Kft., a Totalpress Kft. és a Monobit Kft. – Budapesten, lényegében azonos helyen. A három céget három régi munkatárs jegyzi, Gellér Róbert, Kalmár Miklós és Kalmár Roland. Aligha tévedünk nagyot, ha vállalkozásaikat egy nem hivatalos cégcsoportnak tekintjük, főleg, hogy a Gelbert Kft. és a Monobit Kft. telephelye is azonos – Mezőzomborban. E cégek sikeresen pályáztak. Tavaly például kilenc pályázat révén összesen 205,86 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ) gépbeszerzésre.
Nyom nélküli beruházás
Mezőzomborban
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt technológiafejlesztési pályázaton a Gelbert Kft. és a Monobit Kft. mint két fővárosi székhelyű, de mezőzombori telephellyel rendelkező cég – 50, illetve 69 százalékos támogatással – kétszer ötvenmillió forintos vissza nem térítendő támogatást nyert el. Emellett e társaságoknak több mint hatmillió forintot is odaítéltek elektronikus kereskedelmi fejlesztésekre. Ez utóbbi összeg szintén a teljes beruházási összeg 50 százaléka. A magas támogatási arányok annak voltak köszönhetők, hogy a technológiai fejlesztések hátrányos helyzetű térségben, a cégek mezőzombori telephelyén valósultak volna meg.
Az NFÜ pályázatain keresztül tehát a Gelbert és Monobit Kft.-k együttesen 106 milliós támogatást nyertek technológiafejlesztésre és e-kereskedelemre, amiből következik, hogy Mezőzomboron, a Rákóczi utca 25. szám alatt egy 178,4 millió forintos összértékű beruházásnak kellett volna megvalósulnia. Bár nem olcsók a nyomdagépek, de ekkora összeg alapján már komoly üzemre lehetne számítani a vidéki telephelyen. Amikor viszont a helyszínre látogattunk, egészen más képpel találkoztunk. A viharvert vaskerítés mögött egy lepusztult, földszintes épület fogadott minket rozsdaette ereszcsatornával, töredezett, meghajlott tetőgerinccel. Csak egy homlokzatra rögzített tábla jelezte, hogy jó helyen járunk: de azon csak az egyik cég neve, a Gelbert Kft. szerepelt. Életnek, prosperáló üzemnek semmi jele nem volt. Bár látszott, hogy az udvaron időnként lenyírták a füvet, de nyoma sem volt annak, hogy ide teherautók hordanák az alapanyagot vagy vinnék el a készterméket. Az udvaron egyetlen raklap, csomagolóanyag, gyártási hulladék, de még egy árválkodó targonca sem volt. De akkor hová került a több mint százmillió forintot érő technika, amelynek a felét közpénzből finanszírozták?
Érdeklődtünk a szomszédoknál, az utcabelieknél, hogy mit tudnak a nyomdáról, de nem hallottak ilyesmiről, csak luxusterepjárókat láttak néha jönni-menni. Csodálkoztak is, hogy mit keresnek ilyen autók egy lepusztult varroda előtt, ez az épület ugyanis az egykori termelőszövetkezet melléküzemágaként szolgált. Megkerestük Mezőzombor község címzetes főjegyzőjét, akitől szintén a beruházás felől érdeklődtünk. Kádas Mariannának szintén nem volt tudomása arról, hogy a telephelyen nyomda működne. Csak egy telekvásárlásról és egy folyamatban lévő építésiengedély-kérelemről tájékoztatta lapunkat, ami egy zöldmezős nyomdaberuházás célját szolgálná a távoli jövőben, de annak nem lehet köze a már egy éve lezárult gépvásárlási pályázathoz.
Nyomda helyett
kávézó Szerencsen
Szerettünk volna első kézből is választ kapni a helyszíni tapasztalatok nyomán felmerült kérdéseinkre. Sikerült telefonon elérnünk az érintett cégek közül a Monobit Kft. ügyvezetőjét, Kalmár Miklóst, aki azt mondta, hogy a pályázati támogatásból levilágító gépeket vásároltak, amelyek a mezőzombori telephelyen működnek, ott tehát igenis termelés folyik. Mivel az általa elmondottak és az általunk látott tények között meglehetősen széles szakadék tátongott, átugrottunk Szerencsre, ahol a fővárosi „cégcsoport” harmadik tagja, a Kalmár Roland által jegyzett Totalpress Kft.-nek a telephelye található. A Totalpress Kft. ugyanazon az NFÜ-s pályázaton keresztül nyert el 48,35 millió forintot technológiai fejlesztésre, mint amelyiken a két másik cég együtt 106 milliót, de még kedvezőbb, 70 százalékos támogatással. Ezek szerint a Totalpress Kft. szerencsi telephelyén egy 68,5 milliós nyomdaipari beruházásnak kellett volna lezajlania. Ehhez egy régi családi házat találtunk, amelynek belsejében valamilyen építőmunka folyt. Egy munkás elmondta, hogy ott éppen internetkávézót alakítanak ki, az állítólagos nyomdáról sosem hallott.
Pályázni tudni kell
A három azonos székhelyű és részben azonos telephelyű cég tehát négy pályázat révén összesen 154,35 millió forint NFÜ-s támogatást nyert el technológiai fejlesztésre, aminek két zempléni telephelyen kellett volna megvalósulnia. Mindez, amennyire a helyszínen megítélhető, aligha történt meg, legalábbis a telephelyeken nem. Kérdés, hogy hol van az értékes géppark, mert ha nem a telephelyeken, hanem például a fővárosi székhelyen, akkor nem 50-70 százalékos állami támogatás, csupán 25-30 százalékos járt volna.
Szerettük volna megkérdezni az NFÜ-t arról, hogy a gyakorlatban miként folyt 2009-ben a pályázatok bírálata, kik és milyen módon állapították meg azt, hogy a támogatott beruházások ténylegesen hol valósultak meg és milyen eredményt hoztak. A minisztérium lapunk megkeresése nyomán hivatalos tájékoztatást kért be az NFÜ-től. Az ügynökség válaszában megállapította, hogy a pályázat ellenőrzését a pályázatkezeléssel foglalkozó MAG Zrt. végezte. Ez a szervezet a kis összegű programok közül általában minden negyediket vizsgálja. Ilyenkor kockázatnövelő tényezőnek tekintik, ha egy jelentkezőnek több programja van, ha ugyanarra a telephelyre több céget is bejelentettek, ha budapesti a vállalkozás székhelye, ám a megvalósítás helyszíne vidéken van, vagy ha a megvalósítás helyén korábban a pályázó cég nem végzett termelő tevékenységet. Miután ezek szinte mindegyike jellemző a cikkünkben bemutatott esetre, furcsa, hogy mégsem került a vizsgált pályázatok közé a nyomdai beruházásra felvett pénz. Az NFÜ mindenesetre elismeri, hogy a lapunk által feltárt körülmények alapján valószínűleg tényleg szabálytalan esetekről van szó, amelyeknél eddig nem történt helyszíni ellenőrzés, tehát még nem derülhetett fény az esetleges csalásra. Az ügynökség emiatt kezdeményezi a pályázatok azonnali helyszíni ellenőrzését – aminek a pénz kamatostul történő visszafizetése mellett akár büntetőfeljelentés is lehet a vége.
Orbán Viktor: Magyar-román csúcs