Fidel Castro újra a tévében

Az elmúlt egy hét alatt a négy éve kényszerűségből visszavonult Fidel Castro két alkalommal is megjelent a nyilvánosság előtt. Mind a kétszer olyan alkalmat választott, amikor a kubai politikai foglyok szabadon engedésével kapcsolatos esemény történt.

2010. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fidel Castro 2008 februárja óta csak a kubai kommunista párt főtitkári címét tölti be. Többször megműtötték, de már életkora miatt is egyre kevesebb energiája marad a közügyek teljes irányítására. Ennek ellenére az biztosnak látszik, hogy az ideiglenes kormány és öcscse Fidel megkérdezése nélkül nem döntött a kiemelten fontos ügyekben. Az elemzők megállapították: annak ellenére, hogy lesoványodott, szellemileg frissnek látták, és jóval erőteljesebb hangon beszélt, mint legutóbbi tévészereplése alkalmával. Ráadásul a Kerekasztal című beszélgetésben egy teljes órán át elemezte a világpolitika jelenleg legidőszerűbb és legkényesebb kérdését, az Egyesült Államok, Izrael, illetve Irán közel-keleti konfliktusát. Castro legutóbbi elemzéseiben egyenesen atomháborút jósolt – Irán, de akár Észak-Korea ellen is –, ha az érdekelt felek nem tudnak megegyezni egymással. Castro politikailag továbbra is rendkívül tevékeny: fogadja a szövetséges országok politikusait, és vezércikkeket vagy elemzéseket ír a időszerű világpolitikai eseményekről vagy folyamatokról.
Az idősebbik Castro először július 7-én látogatott el egy kutatóintézetbe, éppen azon a napon, amikor öccse, a már 79 éves Raúl Castro megállapodott a kubai katolikus egyházzal és a spanyol külügyminiszterrel az 52 politikai fogoly november 7-ig fokozatos szabadon bocsátásáról. A BBC havannai tudósítója szerint Castro így akarta megnyugtatni a kommunista párt aktivistáit: bár látszólag nem kapnak semmit az engedményért, de az ő egyetértésével történik mindez. 2003-ban ugyanis Castro fogolycserét ajánlott Bush elnöknek az Egyesült Államokban nem sokkal korábban elfogott öt kubai ügynökért. De Washington határozott nemet mondott, és Kubában ezután börtönözték be a 75 ellenzékit: megfigyelők szerint minden egyes ügynökért – Kuba szerint hősért – 15 ellenzékit csuktak be. A nemzetközi tiltakozás hatására az elmúlt évek során már vagy a börtönből, vagy az országból engedtek ki 23 ellenzékit. Az első hét volt politikai fogoly közben már meg is érkezett Madridba: a volt politikai foglyokat hétfőn előbb a repülőtérre vitték a főváros központi börtönéből, ahol találkoztak régen látott családtagjaikkal. Ezzel akarták igazolni, hogy nem deportálják őket, hanem szabad akaratukból hagyják el Kubát. A kormány és a katolikus egyház bizalmasan kezelte ezeket az információkat, az egyik most szabaduló ellenzéki rokonától szerzett tudomást róluk az El País havannai tudósítója. És mindez akkor zajlott, amikor Fidel Castro tévéinterjúban beszélt a kubaiakhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.