Pintér Sándor újranyitotta a solti börtönt

A Bajnai-kormány tavaly bezárta, az Orbán-kormány tegnap újra megnyitotta a solti börtön két részlegét, és hamarosan a Gyorskocsi utcai fogda is fogadja majd a rabokat. Pintér Sándor belügyminiszter elmondta: először a börtönök túlzsúfoltságán enyhítenek, második lépésben pedig felkészülnek a tulajdon elleni szabálysértés miatt elzárásra ítéltek fogadására. A börtönnyitást üdvözölte a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége.

2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyitották tegnap a solti büntetés-végrehajtási intézet tavaly bezárt két körletét, ahol összesen 328 elítéltet tudnak elhelyezni. A börtönbüntetéssel sújtott, illetve fogházra ítélt fogvatartottak körleteit megtekintette Pintér Sándor belügyminiszter és Kökényesi Antal, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka.
Pintér Sándor bejelentette: hamarosan újra megnyitják Budapesten a Gyorskocsi utcai fogdát. (Erre néhány nappal ezelőtt már utalt a tárcavezető, amikor – az intézet nevének említése nélkül – arról beszélt: van a fővárosban olyan börtön, amely hetvenmillió forint ráfordítással újra megnyitható. A Gyorskocsi utcai fogda tetőszerkezetének javítása pedig a hírek szerint éppen ennyibe kerül – a szerk.) Pintér Sándor azt mondta: az új épületek megnyitása csak az első lépés a büntetés-végrehajtás területén, amellyel a börtönök zsúfoltságán igyekeznek enyhíteni. A második lépésben pedig fölkészülnek a tulajdon elleni szabálysértés miatt elzárásra ítéltek fogadására.
A belügyminiszter burkoltan kritizálta az előző kormány börtönbezárási politikáját, amikor úgy fogalmazott: „Nem szeretném azt az áltevékenységet, hogy 170-180 százalékra töltünk fel egyes intézményeket, nem tartjuk be az európai uniós szabályokat, de azt mondjuk hogy nálunk a fogvatartottak számának csökkenése miatt be lehet zárni intézményeket.”
Pintér szeretné, ha a tulajdon elleni szabálysértések egy részét elzárással lehetne sújtani. Éppen ezt a célt szolgálja az az Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslat, amely ezen büntetések szigorításáról szól. Pintér Sándor meglátása szerint idővel csökkenhet a bűncselekmények száma az elzárásnak köszönhetően, mivel az nagyobb visszatartó erőt jelent. A belügyminiszter szerint a büntetés-végrehajtás képes arra, hogy a fogvatartottaknak megfelelő elhelyezést biztosítson.
Kökényesi Antal két indokot nevezett meg, amelyek miatt növelni kell a férőhelyek számát. Egyrészt 2010. június 30-án már 16306 fogvatartott volt (szemben a 2008. év végi 14731 fős létszámmal), vagyis enyhíteni kell a zsúfoltságon. Másrészt föl kell készülni az elzárásra ítéltek fogadására – tette hozzá a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka.
Üdvözölte a solti börtön két részlegének megnyitását és a Gyorskocsi utcai fogda beígért újraindítását a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége. Kucsera Miklós, az érdekvédelmi szervezet főtitkára a Magyar Nemzetnek elmondta: már tavaly rámutattak, hogy semmi értelme bezárni ezeket az intézeteket, ugyanis a remélt megtakarítás nem áll arányban az okozott károkkal. A bezárások nyomán nőtt a túlzsúfoltság, romlottak a büntetés-végrehajtásban dolgozók munkakörülményei, ráadásul sokan közülük – önként vagy kényszerből – pályát változtattak. Kucsera Miklós szerint felül kellene vizsgálni a 2006-ban bezárt martonvásári és esztergomi, illetve a 2008-ban lelakatolt régi szombathelyi börtön helyzetét, és lehetőleg minél többet újranyitni közülük. A főtitkár hangsúlyozta: a börtönőrök létszámát közelíteni kellene az uniós normához, ugyanis míg nálunk egy-egy nagyobb intézetben kétszáz fogvatartottra jut egy őr, addig az unióban ugyanez az arány ötven az egyhez.
Emlékezetes, a Bajnai-kormány takarékossági okokra hivatkozva tavaly májusban zárta be a Gyorskocsi utcai fogdát, majd nem sokkal később a solti börtön két részlegét.
A döntés-előkészítéshez hatástanulmány és költségszámítás is készült. Draskovics Tibor akkori rendészeti miniszter valószínűleg ennek alapján ismerte be: „A férőhelyek ideiglenes megszüntetésének hatására az átlagos telítettség országosan 122 százalékról várhatóan 140 százalékra emelkedik majd”, de szerinte „az büntetés-végrehajtási szakmai szinten még kezelhető.” Megemlítette: a középtávú fejlesztési terv szerint az ideiglenesen kiürített létesítményeket felújítás után újból használatba vehetik, a megszüntetett létesítmények hasznosításáról nincs döntés. Draskovics azzal próbálta bizonyítani a 140 százalékos telítettség „kezelhetőségét”, hogy 1999 és 2004 között a magyar börtönök telítettsége 145 és 161 százalék között mozgott. Ez komoly szakmai kihívás, de törvényes, biztonságos és humánus volt – írta. Amikor az egész társadalom kénytelen a kiadásait viszszaszorítani, joggal várható el, hogy az adófizetők pénzéből fenntartott bv-intézetek működését is költséghatékonnyá tegyük – magyarázta Draskovics.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.