Politikai érdekből zsaroltak?

Egy tanú szerint Gyurcsány Ferenc tanácsadójának nevezte magát az a férfi, akit két társával együtt Csányi Sándor OTP-elnök megzsarolásával vádolnak. A vádlottak elektronikus levelekben 50 millió eurót (12,6 milliárd forintot) követeltek Csányitól azért, hogy ne hozzanak nyilvánosságra bizonyos dokumentumokat.

2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanúk meghallgatásával folytatódott tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróságon annak a három férfinak a büntetőpere, akik a vád szerint 2007 novemberében elektronikus levélben zsarolták meg Csányi Sándort, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatóját. A vádirat szerint 50 millió eurót (akkori árfolyamon körülbelül 12,6 milliárd forintot) követeltek Csányitól azért, hogy ne hozzák nyilvánosságra a budapesti Bank Center épületével kapcsolatos – a vádlottak szerint Csányira nézve kínos – iratokat.
Az egyik tanú vallomása alapján nem zárható ki, hogy a bankvezér megzsarolása mögött politikai érdekek húzódnak meg. Amint azt V. Péter tanú közölte: 2007-ben az elsőrendű vádlott, K. Tibor mutatta be neki a másodrendű vádlottat, L. Andrást, aki magát Gyurcsány Ferenc tanácsadójának nevezte. Ezen az éttermi találkozón – a tanú beszámolója szerint – L. András kijelentette: Csányi tönkretette őt, ezért föl akarja jelenteni. Majd papírokat mutatott neki, amelyeken emlékei szerint 164 milliárd forintos pénzmozgás szerepelt. A másodrendű vádlott ezzel próbálta szemléltetni, hogyan tüntetnek el pénzeket a bankok – mondta a tanú.
L. András a tanúval történt szembesítéskor mindezt tagadta. Azt állította: egyetlen szóval sem említette, hogy föl akarná jelenteni az OTP vezetőjét, akinek a neve el sem hangzott a beszélgetésen. Emellett azt is visszautasította, hogy Gyurcsány tanácsadója lenne.
A bíróság tegnap igazságügyi bankszakértőt rendelt ki annak tisztázására, hogy gond nélkül megoldható lett volna-e 50 millió euró átutalása. A másodrendű vádlott ügyvédje szerint ugyanis egy ilyen volumenű átutalás maga után vonta volna a vám- és pénzügyőrség vizsgálatát, ami gyakorlatilag meghiúsította volna az ügyletet. A büntetőper november 10-én folytatódik, és várhatóan elsőfokú ítéletet hirdet a bíróság.
Ismert, az ügyészség még 2008 novemberében emelt vádat K. Tibor és két társa ellen súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntettének kísérlete miatt. A vádirat rávilágít: L. Andrásnak anyagi vitája volt az OTP-vel, és az emiatt indított polgári pert elveszítette. Ezért elhatározta, hogy követeléséhez úgy próbál meg hozzájutni, hogy névtelen elektronikus levelet küld a bank vezetőjének. Ehhez felhasználta azokat a dokumentumokat, amelyeket a harmadrendű vádlottól, G. Zoltántól kapott, és amelyek a belvárosi Bank Center 1999-es apportálásának adóhatósági vizsgálatáról szóltak. Az elektronikus levelet végül L. András felhívására az elsőrendű vádlott K. Tibor küldte el a bank elnökének 2007 novemberében. Abban „Bankfiúk” aláírással 50 millió euró megfizetését kérték még aznap, hogy az adóhatósági vizsgálat megállapításait ne hozzák nyilvánosságra. A határidőig az összeg nem érkezett meg a megadott bankszámlára, ezért a vádlottak kétszer is újabb határidőt adtak meg. Csányi azonban nem fizetett, ehelyett a bank biztonsági igazgatója feljelentést tett.
Csányi áprilisban tanúként azt mondta: a zsaroló levelek idején nem volt felhőtlen kapcsolatban a kormányzattal a bankadó miatt, és provokációra gyanakodott, de az nem vetődött fel benne, hogy a kormány megbízásából zsarolták volna meg. A bankelnök szerint a fenyegetést annyira komolyan vették, hogy még testőrt is kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.