Valakinek vállalnia kellett a felelősséget

2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiderült, hogy nem volt alkalmas a rendőrség vezetésére, ezért ajánlotta fel a lemondását a Magyar Televízió (MTV) székházának 2006. szeptember 18-i ostroma után Petrétei József. Erre az akkori igazságügyi és rendészeti miniszter utalt tegnap azon parlamenti albizottság előtt, amely a 2002 és 2010 között (különösen 2006 őszén) az állam által elkövetett politikai szabadságjogsértéseket vizsgálja. Petrétei szerint a rendőrség kudarcáért valakinek vállalnia kellett a politikai felelősséget. (Ehhez képest lemondását nem fogadták el, és csak 2007-ben távozott a posztjáról – a szerk.) Emlékei szerint kétszer vagy háromszor is beszélt otthonról Gyurcsány Ferenccel a székház ostromakor, de azt állította, a volt miniszterelnök nem utasította őt semmire, csupán tájékoztatást kért az eseményekről. Hogy az akkori kormányfő őt megkerülve adott-e utasítást a rendőri vezetésnek, arra nem tudott válaszolni. Ezek után több bizottsági tag is emlékeztetett: Gyurcsány ismerte be a TV2-nek nyilatkozva, hogy utasította a rendőri vezetést az épület megvédésére. Petrétei közölte: ő nem hallotta ezt a nyilatkozatot, de elképzelhető, hogy az események hatására mondhatta ezt a volt kormányfő.
Gulyás Gergely (Fidesz), az albizottság elnöke mindezt úgy értékelte: ha Gyurcsány a miniszter megkerülésével adott ki parancsot a rendőrségnek, az törvénysértés gyanúját veti fel. Petrétei hangsúlyozta: ő nem adott konkrét utasítást a rendőrségnek, mivel értelmezése szerint erre a rendőrségi törvény nem ad felhatalmazást. A volt miniszter szerint inkább dilettantizmus, mintsem szándékosság vezetett az elkövetett szakmai hibákhoz. Közölte: fontosabbnak érezte a szakmai hiányosságok feltárását, mint konkrét személyek felelősségre vonását. Arra a kérdésre, miért tüntette ki az akkori budapesti és országos főkapitányt, Gergényi Pétert és Bene Lászlót, azt felelte: méltatlannak érezte a menesztésüket az úgynevezett Zsanett-ügy miatt. Révész Máriusz (Fidesz), akit 2006. október 23-án eszméletvesztésig vertek a rendőrök, megjegyezte: cinikusnak érzi, hogy kitüntették a véres események két fő felelősét. Petrétei számos kérdésre nem válaszolt érdemben arra hivatkozva, hogy már nem emlékszik.
Meghallgatták Papp Károlyt, a Készenléti Rendőrség parancsnokát is, aki annak idején elkészítette az október 23-i rendőri fellépést kiveséző jelentést, s segédkezett a székházostrom rendőrszakmai hibáit feltáró Ignácz-jelentésben. Papp kiemelte: szeptember 18-án és október 23-án is több esetben figyelmen kívül hagyták a rendőrszakmai szabályokat, hiányoztak a biztosítási tervek, a parancsnokok a rossz helyzetértékelések után rossz döntéseket hoztak. A dandártábornok törvénytelennek ítélte azt az országos rendőr-főkapitányi utasítást, amely megengedte az azonosító jelvények mellőzését. A testület jövő héten alacsonyabb beosztású rendőrök, ősszel pedig Gyurcsány Ferenc meghallgatását tervezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.