Gázmezőket talált a brit Melrose Resources vállalat a Fekete-tenger bolgár szakaszának északi térségében. A bolgár kormány 10 éves koncesszióba adta a Kavarna melletti 4,36 négyzetkilométernyi, 773 millió köbméter földgázzal bíró területet a brit cégnek azzal a kikötéssel, hogy négy hónapon belül megkezdi a kitermelést. A készlet nem nagy, de öszszekötve a vállalat kezelésében lévő gázmezőkkel, már elegendő, hogy hat éven át fedezze az ország földgázszükségletének 20 százalékát.
A bolgár kormány kétségbeesetten küzd azért, hogy lazítson az ország orosz energiafüggőségén, de nem csak önszántukból teszik ezt. James Warlick amerikai nagykövet folyamatosan bábáskodik, nehogy a kormány igyekezete alábbhagyjon. Alig múlik el hét, hogy ne nyilatkozna a sajtónak. Július közepén, amíg a bolgárok a Várna melletti Evxinogradban a tárgyalások befejező szakaszához értek az oroszokkal a következő évek gázszállításairól és a Déli Áramlat kijelölt útvonaláról, addig a nagykövet, saját szavaival élve „abszolút véletlenségből”, éppen ott tárgyalt a megye vezetőivel a jövőbeni beruházások lehetőségeiről. A megbeszélések ideje alatt a bolgár sajtóban nyilvánosságot kért a Gazprommal történő tárgyalások végeredményéről. Majd Zubkov orosz miniszterelnök-helyettes elutazásának másnapján látogatást tett Trajcso Trajkov kereskedelmi, energiaügyi és turisztikai miniszternél, de Bojko Boriszovval is beszélt, amit a bolgár miniszterelnök úgy kommentált, mindkét nagyhatalom szerelmes Bulgáriába. A oroszokkal történt megállapodás után a nagykövet hozzátette, ideje Bulgáriának megkezdeni az orosz energiafüggőség felszámolását. Warlick szerint a diverzifikáció egyik lehetséges módja a palagáz, amelynek mennyiségét a nagykövet 25 milliárd köbméterre becsülte. Szavai szerint ez nem nagy mennyiség, de elegendő arra, hogy Bulgária 10 év alatt csökkentse energiafüggőségét Oroszországtól.
Számos szakértő kételkedik a palagáz kitermelésének sikerében. A technológiát kizárólag amerikai cégek ismerik, és ennek köszönhető, hogy az Egyesült Államok önellátóvá vált gázkitermelés terén, de a földtani sajátosságok miatt Európában ez a technológia még nem működik. A bolgár kormány további megbízásokat adott a brit vállalatnak a kőolaj- és földgázlelőhelyek felkutatására, illetve tárgyalások folynak a görög kormánnyal a két ország közötti közös gázvezeték kialakításáról.
Önkritika. Saját honlapjára tette fel tegnap a bolgár kabinet az első kormányzati évükről szóló jelentést. A dokumentum szerint Szófia helyzetét nehezíti, hogy a kormánynak számtalan problémával kell szembenézni, így a hűtlen kezeléssel vagy vesztegetéssel. (MN)
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására