Hosszútávúszásban Balatonfüreden mától vasárnapig hét aranyérmet osztanak, mi bőven beérnénk eggyel. Sőt, talán egy bronzzal is. Igaz, azt leginkább Risztov Éva nyerheti csütörtökön 16 órától, tíz kilométeren. Kérdés, ő mennyire lenne elégedett vele, hiszen annak idején, „medencés” pályafutása során az ezüstjeit is rendre megsiratta. Pedig azokból akadt néhány: háromszor vb-n, ötször Eb-n zárt másodikként, világversenyt nyernie „csupán” ifiben és rövid pályán sikerült, a holnapi azonban igazán „hosszú pálya” lesz.
A még mindig csak huszonöt évess, hódmezővásárhelyi származású sportoló a 2005-ös montreali világbajnokság után visszavonult, a szakemberek általános véleménye szerint fizikai adottságaihoz képest így is a maximumot hozta ki magából. Csakhogy e megállapítás a nyílt vízen nem feltétlenül érvényes, ott a fanatizmus, a dac, a küzdőképesség minden egyéb erényt felülírhat. Kovács Rita ezt annak idején többször igazolta; négy éve, a hazai rendezésű Eb-n például hosszú kihagyás után lett második, Risztov számára ez is biztatást adhat, lám, érdemes újrakezdeni. Reméljük, tényleg érdemes. Mert bár a szakembereknél inkább a német Thomas Lurz vagy az orosz Larissza Ilcsenko az etalon és a favorit, a füredi közönség azért csak-csak magyar sikerre vágyik. Risztov Éva pedig bebizonyíthatja, hogy az elmúlt, kissé fordulatosra sikeredett öt esztendőben ugyan a motorozástól a labdarúgásig több sportágba is belecsapott, azért az ő természetes közege mégis csak a víz.
Batházi István esetében ez egyértelmű. Az 1996 és 2004 között három olimpián is járt sportoló 2000-ben, Helsinkiben meghökkentő diadalt aratott 400 vegyesen, ám ha holnap 5 kilométeren nyerne, az még nagyobb szenzációt jelentene. Bár a Balaton vize egyáltalán nem idegen a számára, lévén többszörös öbölátúszó bajnok.
Barta Nórának eszébe sem jutna áttempózni a magyar tengeren, egy „igaziba” pedig még nehezebb becsalogatni; mert ragaszkodik hozzá, hogy lássa, mi van a lába alatt. A margitszigeti műugrómedencében ez nem okoz problémát; s a Hollandiában készülő versenyzőnk négy éve 3 méteren egy Eb-bronzot emelt ki innen, 2008-ban, Eindhovenben pedig – itt is „hazai” pályán – 1 méteren lett a kontinens második legjobbja. A pekingi olimpiáról 12. helyezéssel tért haza, tavaly februárban azonban porckorongsérv-műtéten esett át, ami alapjaiban hatott ki a mostani Eb-felkészülésére is. „Mentálisan és fizikálisan sem volt könnyű visszarázódnom, hiszen tizenhat hónap telt el úgy, hogy a versenyugrásaimat nem gyakorolhattam. S tudva azt, hogy az ellenfeleim eközben nem tétlenkedtek, nem tagadom, némileg elment az önbizalmam. Most már sokkal jobb a helyzet. Három méteren kicsit könnyítettünk a programomon, itt inkább a biztosra megyek, így egy méteren talán jobbak az esélyeim. De ez függ attól is, hogy a többiek milyen teljesítménnyel rukkolnak ki; mert egy méteren mindig szorosabb a verseny. A magam részéről az előzmények után azt mondom, hogy szeretnék az első hat között végezni” – fogalmazott érdeklődésünkre Barta Nóra.
Szinkronúszásban a szűk élmezőnybe gyakorlatilag lehetetlen betörni, a mieink számára nem is ez a feladat. Egyéniben és párosban a cél a tizenkettes döntőbe kerülés, ami a csapat számára máris összejött, hiszen a vitán felül leglátványosabb számban csak tíz együttes méreti meg magát. Amint azt Horváth Erika vezetőedző elmondta, a csapat esetében nem helyezésben gondolkodnak, olyan magas pontszámokat szeretnének kapni, mint még soha. „Négyen már négy éve is csapattagok voltunk, mi már kevésbé izgulunk, és próbáljuk meggyőzni a kicsiket, hogy a hazai közönség őket is feldobja majd” – árulta el az egyik „nagy öreg”, a 21 éves Győri Júlia, akitől azt is megtudtuk: szinkronúszásban a tudomány négy év alatt nem fejlődött. Tudniillik a frizurák elkészítéséhez még mindig a Horváth Rozi-féle étkezési zselatin a legjobb. Ám a következő generáció már nagy bajban lesz, mert Rozit állítólag kivonják a forgalomból…
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó