(London)
London bizonyítottan a meglepetések városa, ahol a legváratlanabb emberekbe képes botlani a figyelmes járókelő. Igaz, újabban Magyarország is nap mint nap Angelina Jolie-lázban ég, de a ködös Albionban az egy főre jutó világsztárok száma lényegesen magasabb, különösen filmfesztiválok idején. Előfordul azonban, hogy nem csak filmesekkel lehet találkozni, az egyik neves Covent Garden-i pubban például a cseh miniszterelnök, Petr Necas sörözgetett minap politikuskíséretével. Bár őt a helyiek közül gyaníthatóan nem ismerték fel annyian, mint mondjuk Colin Firth-öt.
Utóbbinak pedig kijárt a főhajtás, miután túlzás nélkül az év egyik legjobb alkotásában rukkolt ki egyedülálló teljesítménnyel. A többszörösen díjnyertes tévésorozat, az USA első ötven évéről szóló John Adams megrendezése után Tom Hooper ezúttal VI. György beiktatásáról és híres beszédhibájáról készített humoros, drámai történelmi filmet, fiktív részekkel ötvözve a valós elemeket. A King’s Speech ragyogó színészi alakításai egyszerre megindítóak és felemelők. A királyt alakító Colin Firth mellett az Oscar-díjas Geoffrey Rush és Helena Bonham Carter is nagyszerű teljesítményt nyújtott. A velük való találkozásból pedig az is kiderült, hogy az életben is sztárallűröktől mentes, közvetlen emberek. A beszédhibás uralkodó sebezhetőségét, kételyeit és vívódásait kiváló érzékkel ábrázolta a rendező, miközben a király személye egy pillanatig sem veszít történelmi nagyságából. Vita nélkül az Oscar-versenyfutás pillanatnyi legnagyobb favoritja a King’s Speech, amely előreláthatólag februárban kerül a magyar mozikba.
A King’s Speech mellett egy napon belül egy másik komoly művészi teljesítménynek is tapsolhatott a közönség. A napjaink egy legtehetségesebb amerikai rendezőjének tartott Darren Aronofsky Vincent Cassellel és Velencében debütáló mozijával, a Black Swannal érkezett a brit fővárosba. A hattyúk tava thrillerbe oltott filmfeldolgozása a rendező korábbi munkáihoz hasonlóan filmnyelvileg újszerű, jellemábrázolásában kiemelkedő. Az erős vizuális hatást pedig fokozza az operatőri munka és a kifejező zene is. Aronofsky szombaton egy mesterkurzus során a közönséggel is találkozott.
A hétvége folyamán olyan további különlegességek voltak még láthatók a BFI London nemzetközi filmfesztiválon, mint a távol-keleti kultrendező Takashi Miike 26 Assassins című japán szamurájfilmje, valamint a brit filmgyártás nagy öregjének, Ken Loachnak a legújabb, Route Irish című alkotása.
Ma pedig újabb sztárok érkeznek a kifutóra. Javier Bardem és Alejandro González Inárritu személyesen mutatja be Cannes-ban debütált filmjét, a Biutifult, s a rendező holnap egy mesterkurzust is tart a közönségnek. Emellett ma este vetítik Kocsis Ágnes Pál Adrienn című, cannes-i nyertes alkotását is, amelyet a rendezőnő személyesen kísér el Londonba.
Orbán Viktor: Kapcsolat a migráció és terrorcselekmények között - videó