A másik két energiaprojektben, a belenei atomerőmű, illetve a Burgasz–Alexandroupolis kőolajvezeték építésének részleteiről még nem várható megállapodás. Az atomerőművet egyébként még egy korábbi szerződés alapján az oroszok építik. Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök meghívta Szerbiát és Horvátországot, hogy egy-két százalékos tulajdoni hányad fejében vegyenek részt a belenei atomerőmű-beruházásban. Horvátország megköszönve elutasította az ajánlatot azzal, hogy neki már saját energiapolitikája van, míg Szerbia a belgrádi Blik értesülése szerint ötszázalékos tulajdoni hányadot szeretne elérni. Nyáron több újság is arról cikkezett, hogy az esetleges szerb részvétel mögött is az oroszok állnak, így próbálják szalonképessé tenni a beruházást az Egyesült Államok és az Európai Unió előtt.
A bolgár–orosz tárgyalásokon Szófia szeretné kialkudni, hogy a rendszerváltozás előtti időkhöz hasonlóan a bolgár borok, élelmiszeripari termékek, textíliák visszakerüljenek az orosz üzletek polcaira. Figyelemre méltó tény, hogy nyáron az orosz turisták mentették meg a bolgár turizmust. Forgalmuk 41 százalékkal nőtt a múlt évhez képest, hét-nyolc százalékuk második otthont vásárolt Bulgáriában.
A bolgár–orosz közeledés ellenzői azon aggódnak, hogy a beruházásokkal évtizedekre meghosszabbítják Bulgária orosz energiafüggőségét. A Vremija Novosztyi című orosz napilap értesülése szerint a holnapi csúcstalálkozó megrendezésében benne van a közös barát, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök is, aki még korábban megígérte Putyinnak, hogy segít elsimítani a két szláv ország közötti nézetkülönbségeket. Az újság a találkozót úgy jellemzi, hogy „házasság olasz módra”, vagyis Putyin azért jön Szófiába, hogy részt vegyen Bulgária kapitulációján a Déli Áramlat előtt.
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására