Igazán nem panaszkodhatnak a párizsi sportrajongók. A Bercy csarnokban Federer, Djokovics és Murray fémjelzi a 2,75 millió dollár összdíjazású tenisztornát, a Champs-Élysées-n, a Grand Palais-ben pedig a vívó-világbajnokság zajlik, s a nemzetközi szövetség multimilliomos orosz elnöke, Aliser Uszmanov jóvoltából itt is „szétdobnak” 550 ezer dollárt a dobogósok között. Két éremosztó nap után nekünk még aprópénz sem jutott, de Kamuti Jenő, a magyar szövetség szakmai alelnöke tegnap reggel bizakodva fejtegette, hogy szerinte párbajtőrben Boczkó Gábor és Szász Emese is érmes lesz. „Mindketten kiválóan képzettek technikailag, emellett küzdőképesek, ők soha nem adják fel” – indokolta a világbajnokság főorvosaként is ténykedő Kamuti, miközben egy fiatal versenyző odaköszönt neki magyarul, és érdeklődésére azt is elárulta, hogy hamarosan a német Fiedlerrel vív majd.
Mivel az illető nem Boczkó és nem is Imre Géza volt, másik két indulónk pedig nem jutott fel a főtáblára, igencsak meglepődtünk; ám kiderült, Juszuf Bojtéhoz volt szerencsénk. Amúgy meg a 18 éves Böjte Szabolcshoz, aki a nyáron még a magyar párbajtőrcsapattal lett ifjúsági világbajnok, tavaly pedig korosztályos Eb-t is nyert. „Beszéltem a szakvezetéssel, Kulcsár Győző szövetségi kapitánnyal is, milyen perspektíva vár rám, és azt a választ kaptam, hogy a felnőttcsapatba csak nyolc év múlva kerülnék be. Így inkább elfogadtam a törökök ajánlatát, ők most kezdik felfuttatni a vívást. De továbbra is Magyarországon, Tatán élek és készülök a versenyekre” – hallottuk döbbenten a magyarázatot a fiatal vívótól (enynyit értékeink megőrzéséről), aki a selejtezőben történetesen Európa-bajnok csapatunk tagját, Somfai Pétert ejtette ki, és tegnap a világranglista-vezető Fiedlertől is csak két tussal kapott ki.
A főtáblán Imre Géza sem élte túl az első kört, őt a lett Jefremenko győzte le 15-12-re, Boczkó Gábor ugyanakkor nagy menetelésbe kezdett. Ezt eleinte a lengyelek bánhatták, mert Mikoljaczakot 15-13-ra, Andrzejukot 15-4-re verte, ezután az amerikai Brattont 15-8-ra, majd a nyolc között, immár éremért az orosz Sukovot 15-10-re győzte le.
Időközben a nőknél a még csak 18 esztendős Budai Dorina a papírforma szerint kikapott a franciák „nemzeti hősétől”, a kétszeres olimpiai bajnok és még 39 évesen is extraklasszis Flesseltől (8-15), ám Szász Emese és Antal Edina sorban vette az akadályokat. Szász a litván Stucinskaitét 15-9-re, az észt Beljajevát 12-5-re, az amerikai Hurley-t 15-7-re, Antal az olasz csapattal tavaly világbajnok olasz Del Carrettót 15-7-re, a japán Nakanót 15-4-re, a venezuelai Martinezt 3-2-re győzte le, így mindketten éremért vívhattak. Antal a francia Nisimával már nem bírt (10-15), de húszévesen a nyolcadik hely is dicséretes eredmény tőle. Szász pedig mindkét csapattársáért is törlesztve a negyeddöntőben 11-10-ről együttes találatokkal operálva 15-14-re legyőzte Flesselt, így az esti érmes helyosztókat két okból is várhattuk. S Kamuti Jenő jósnak is szívből gratulálhattunk.
Szász Emesét este az olasz Möellhausen sem tudta feltartóztatni. A Honvéd versenyzőnője, aki a 2006-os torinói vb-n bronzérmes volt, meglépett 4-0-ra, vezetett 10-5-re, s végül 15-8-as győzelemmel került aranyközelbe. Kevéssel később Boczkónak be kellett érnie a bronzzal, mert miután az észt Novoszjolov 5-2-re, majd 11-6-ra is elhúzott ellene, már nem tudta utolérni (11-15).
Majd jött újra Szász, a túloldalon Nisima, a lelátón pedig négyezren voltak ellene. S az aranyat sajnos már nem sikerült elcsennünk a Grand Palais-ből – Nisima már 10-4-re is vezetett, s végül 15-10-re nyert –, de egy-egy ezüsttel és bronzzal rosszabb napunk ne legyen a vb-n.
Krajnyák ezüstje. A kerekes székes vívók világbajnokságán tegnap női párbajtőrben Krajnyák Zsuzsanna ezüstérmes lett.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása