Június ötödikére hirdette ki az előre hozott portugáliai választásokat az államfő, Aníbal Cavaco Silva, miután a múlt héten lemondott a kisebbségi szocialista kormány vezetője. José Sócratesnek azért kellett így tennie, mert a parlament összes ellenzéki pártja másfél év alatt negyedik megszorítócsomagját utasította el. Másfél éve nemcsak az országon belül gyakoroltak nagy nyomást Sócratesre, hanem kívülről is. Az EU ragaszkodik a nagyon magas költségvetési hiány lefaragási ütemtervéhez. A júniusi választások után pedig Brüsszel szívesen látna egy tartós, de már többségi kormányt. A legutóbbi felmérések alapján a két jobboldali párt viszont csak megközelíti az abszolút többséget.
Az egyik alkotmányjogász, Pedro Bacelar de Vasconcelos szerint is a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az EU-tól való segítségkérés lesz a kampány központi témája. 1977-ben és 1983-ban Portugália már kért segítséget az IMF-től, és arról az országnak nincsenek jó emlékei. Pedro Passos Coelho, a jobbközép Szociáldemokrata Párt legesélyesebb kormányfőjelöltje így a minap nagyon erős adut adott a szocialisták kezébe, amikor arról beszélt, hogy démonizálták a befolyásos pénzintézetet. Az újra induló Sócrates ellenzi az IMF visszatérését, többek között bízik a brazil–angolai–kelet-timori segítségben, mert három volt gyarmata hajlandó az egyre magasabb hozamokat ígérő állampapírok felvásárlására, de a piacinál alacsonyabb kamatokért.
A portugál belpolitikai válságra hivatkozva egyszerre három fokozatú osztályzatrontással az elsőrendű befektetői sávból a befektetésre már nem ajánlott, vagyis „bóvli” kategória közvetlen közelébe rontotta Portugália adóskockázati besorolásait tegnap a Fitch Ratings.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!