Az egyik portugál kereskedelmi csatorna, a Független Tévé (TVI) a helyszínen, Görögországban és Írországban járt utána a közös – EU–IMF-segítség hatásának. A két forgatás során először a közemberek mondták el véleményüket, majd a közgazdászok is megszólaltak. Az egyik görög szakértő később meg is jelent Portugáliában. Hriszosztomosz Tabakisz az egyik portugál lapnak adott interjúban többek között leszögezte, hogy nem megoldás a bérek és a nyugdíjak csökkentése, mert ez Görögországban is ördögi körhöz vezetett.
A válság miatt lázasan keresik a megoldást maguk a portugálok is, például három külföldön élő közgazdász – Nuno Fernandes, Nuno Garoupa és Álvaro Santos Pereira is. Szerintük a trojka, vagyis a valutaalap, az EU és az Európai Központi Bank példát akar statuálni Portugáliával, hogy a beadott „védőoltást” gyógyszerként lehessen használni a későbbi esetekre. Garoupa nem tartja kizártnak azt a lehetőséget sem, hogy 2013-ban, vagy 2014-ben át kell ütemezni majd a portugál adósságot. Ugyanez a véleménye a „Mr. Balsorsnak” is nevezett Nouriel Roubininek, aki hangsúlyozta, már rég nem az a kérdés, hogy szükség van-e rá, hanem az, hogy mikor kerül rá sor. Roubini szerint ez a megoldás görög és a portugál adósságra és az ír bankokra igaz. Wolfgang Schäuble német gazdasági miniszter is elismerte, szükség lehet a görög adósság átütemezésére. Rodrigo Olivares-Caminal, Argentínában született pénzügyi jogász úgy látja, hogy Portugália egyértelműen jól járna, ha még az IMF–EU-mentőöv megajánlása előtt sikerülne elérnie adósságának átütemezését. De elismerte, hogy előbb kerül sor a mentőövre – most már 100 milliárd euróról beszélnek – és csak utána tűzik napirendre a kérdést. Ezért Olivares-Caminal szerint a két országnak meg kell keresnie a hitelezőket, és meg kell győzniük őket, hogy a mostani a megfelelő pillanat az új feltételek megtárgyalására.
Eközben az IMF tavaszi gyűlésén éles felszólalásokkal támadta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a görög államadósság átütemezésével kapcsolatos piaci híreszteléseket – tudósít az MTI. Dominique Strauss-Kahn leszögezte: Görögország olyan programmal állt elő adósságválsággal sújtott gazdaságának helyreállítása és hitelezőinek kifizetése érdekében, amely élvezi az Európai Unió és az IMF támogatását.
Orbán Viktor: Magyar-román csúcs