Nadal és McEnroe nyakán

Az évet még a világranglista harmadik helyezettjeként indította, a holnap kezdődő Roland Garros után viszont az első lehet Novak Djokovics, letaszítva a trónról Rafael Nadalt. A szerb teniszezőnek ehhez meg sem kell nyernie a párizsi Grand Slam-tornát. Elég számára a második hely, amivel a veretlenségi örökrangsorban – eddig 37 győzelemnél jár – John McEnroe-t megelőzve feljönne a harmadik helyre Guillermo Vilas és Ivan Lendl mögé.

2011. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Australian Open, Dubaj, Indian Wells, Miami, Belgrád, Madrid, Róma – a 2011-es szezonban már hét tornán diadalmaskodó Novak Djokovics földrajzilag is végigverte a világot. Lényegesebb azonban, hogy a ranglistavezető Nadalt négyből négyszer pipálta ki, a madridi és a római fináléban a spanyolt annak kedvenc borításán, salakon is. A korábbi egyeduralkodó Roger Federer háromszor volt kénytelen gratulálni a 24 éves szerbnek, akit legutóbb éppen a svájci győzött le, tavaly novemberben 6:1, 6:4-re a londoni ATP-vb elődöntőjében. Azt a két nyert meccset, amit Djokovics december elején a Davis-kupa döntőjében jegyzett (Szerbia–Franciaország 3-2), nem számolják bele a statisztikába, így hivatalosan 37 győzelemnél tart, de ez is „nagy szám”. A sportág históriájában csak öten rendelkeznek hosszabb sorozattal: Guillermo Vilas 1977-ben 46-os, Ivan Lendl 1981/82-ben 44-es, John McEnroe 1984-ben 42-es, Federer 2006/07-ben 41-es, Björn Borg 1979/80-ban 38-as nyerőszériát állított fel. Párizsban a döntőbe jutással, azaz hat győztes meccsel Djokovics McEnroe-t megelőzve feljönne a harmadik helyre. Ám ez elsikkadna amellett, hogy a világranglistán bizonyosan átvenné az első helyet Nadaltól, akár ki is kaphat tőle a döntőben. A spanyolnak tudniillik címvédőként 2000 pontot kell megvédenie Párizsban, Djokovics viszont tavaly csak negyeddöntős volt, ami 360 egységet hozott neki a konyhára. (A döntőbe jutás 1200-at, az elődöntő 720-at ér.) Az idén 36 győzelemmel és hat vereséggel álló Nadal – az év elején nem teljesen egészségesen Dohában Davigyenkótól, az Australian Open negyeddöntőjében pedig Ferrertől is kapott – előnye időközben 405 pontra olvadt.
A női torna másfajta izgalmakat kínál: a Top 20-ból gyakorlatilag bárki befuthat. Egy évvel ezelőtt ki hitte volna, hogy a döntőben a 17. kiemelt olasz Francesca Schiavone a hetedikként rangsorolt ausztrál Samantha Stosurt veri?! Sokatmondó még: a dán Caroline Wozniacki úgy vezeti komoly fölénnyel a világranglistát, hogy még nincs Grand Slam-trófeája, és idén a 40 megnyert meccse mellett hét vesztett sorjázik. (A brüsszeli torna elődöntőjében tegnap éppen Schiavonét győzte le. A még maródi Williams nővérek bizony nagyon hiányoznak a mezőnyből. Ami bennünket illet, két indulónk közül a legjobb szezonját futó Arn Gréta (a világranglistán 40.) peches sorsolással az első fordulóban a cseh Petra Kvitovát (9.) fogta ki, majd a kínai Cseng Csie (47.) és a cseh Sandra Zahlavova (103.) meccsének győztesével találkozna. A gerincsérüléssel bajlódó, Brüsszelben már a nyitómérkőzését feladni kényszerült Szávay Ágnesnek (41.) a 64 közé jutásért egy selejtezőből felkerülő ellenféllel kell játszania, ha nyer, utána a francia Marin Bartoli (11.) következne. Tovább egyelőre nem érdemes nézni a táblát, de félő, hogy már így is előreszaladtunk…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.