Április 6-án az Európai Bizottság sajtótájékoztatóján még az hangzott el, rövid távon nem születik döntés arról, hogy a magyar sportfinanszírozás tervezett adóügyi vonatkozásai összhangban állnak-e az uniós előírásokkal; ám a jelek szerint egy hónap hosszú idő, avagy a brüsszeli malmokban gyorsabban kezdtek őrölni. Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turizmusbizottságának elnöke ugyanis tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette, gyakorlatilag befejeződtek az egyeztetések az Európai Bizottsággal, így a jövő héten már a parlament elé kerülhet a módosított törvényjavaslat, amelynek elfogadása esetén a június közepén életbe is lépő adókedvezmény-rendszer hozzávetőleg húszmilliárd forint pluszt jelent a magyar sportnak.
Az Országgyűlés tavaly már döntött arról, hogy a társasági adóból kedvezményt biztosít öt látványcsapatsport – a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong – sportági szakszövetsége, a tagjaként működő sportszervezetek és az adott sportág fejlesztéséért létrejött közhasznú alapítvány részére.
2000 óta a mai nap a magyar sport napja, tekintettel arra, hogy 1875. május 6-án a Magyar Athletikai Club kontinensünk első szabadtéri sportversenyét rendezte meg Budapesten, és Bánki Erik bevallottan az évfordulóhoz kötve időzítette a bejelentést: „Magyarország abban az időben is élen járt a sportszervezésben, sportirányításban, s a mostani, az Európai Bizottság támogatását elnyert sportfinanszírozási rendszerünkkel is elsők leszünk a kontinensen. S a sportminiszterek legutóbbi, informális gödöllői értekezletén elhangzottak ismeretében bátran kijelenthetjük, hogy Európa követni fog bennünket” – szögezte le a fideszes szakpolitikus, aki arról tájékoztatott, hogy az uniós végrehajtó testülettel már csak két pontban van szükség egyeztetésre: a profi klubok tárgyieszköz-beruházásokra és felújításokra fordítható forrásait, illetve az általuk foglalkoztatott sportszakemberek és technikai személyzet bérének támogatását illetően.
„Az már az első tárgyalási fordulóban nyilvánvalóvá vált, hogy a profi sportolók béréhez egyetlen forintot sem adhatunk. Ezt eleve így is gondoltuk, de ha az ember alkuba kezd, akkor tesz a csomagjába olyan elemet is, amit aztán könnyedén vesz ki belőle” – mondta el Bánki Erik, aki szerint a sportszakmai célokat szolgáló létesítményfejlesztési beruházások már a nyáron elkezdődhetnek. Ezekhez hetven százalékban lehet igénybe venni a társaságiadó-kedvezményt, vagyis csak harminc százalék önerőre lesz szükség, míg az utánpótlás-nevelési támogatás szakmai részének esetében kilencven százalék lesz leírható adótámogatásból. S a korábbi tervezethez képest nem csak az öt látványcsapatsport első osztályú klubjai részesülhetnének támogatásban, hanem az érintett sportágak valamennyi egyesülete; ami rögtön hatványozza is az örömöt.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat