Az Obama-kormányzat utazási könnyítéseit kihasználva egy miami székhelyű csoport már létre is hozta 50 millió dolláros mikrohitelalapját. Ez annyit jelent, hogy az itt élő kubai vállalkozók hátat fordítanak a washingtoni héjáknak, és a politikusokkal ellentétben ők már nem a politikai változásokat és az embargót részesítik előnyben. Politikai vezetőik viszont továbbra is a 49 éve elrendelt embargó fenntartása és a kemény kéz politikája mellett kardoskodnak. A befektetéspárti emigránsok egyik vezetője Carlos Saladrigas, aki 1961-ben, 12 évesen 14 ezer kubai kisgyermekkel együtt hagyta el a forradalmi Kubát, és az Egyesült Államokban nőtt fel. A nagyvállalkozó álláspontja nagyot változott, mert az engesztelhetetlen emigránsoktól eljutott a párbeszéd támogatásáig. Szerinte ha Kubában 52 évig nem működött a piacgazdaság, azt vállalkozóként sem szabad erőltetni. Ő a gazdasági nyitás híve, mert ettől reméli a politikai reformok bevezetését is. Kuba két nagy előnyének tartja a jól képzett lakosságot és a világban szétszóródott, gazdaságilag nagyon erős emigránsokat. Saladrigas azért akar sietni, mert hallomásból úgy tudja, külföldi vállalkozók a felvásárlásokig is eljutottak a szigeten.
Május közepén hozták nyilvánosságra a kubai kommunista párt áprilisi kongresszusán jóváhagyott 313 gazdasági reformot, ennek része a mikrohitel-felvétel engedélyezése is a kisvállalkozóknak. De az embargópárti emigránsok erkölcstelennek tartják Saladrigasékat, mert – szerintük – ha 20 éve a spanyoloknak és a többi külföldi befektetőnek nem sikerült elérni a politikai reformokat, akkor most ők sem járnak nagyobb sikerrel.
Befektetéspárti kubai emigránsok
A Floridában élő kubai vállalkozó emigránsok egy része úgy döntött, hogy a gazdaságilag egyre kevésbé kommunista szigetország reformjait kihasználva, befektetőként készíti elő visszatérését. Vagyis nekik már eszük ágában sincs megbuktatni a Castro fivéreket, és erős pozíciókat akarnak szerezni a nagy nemzetközi befektetők érkezése előtt.
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!