Az október 23-i önkormányzati és államfőválasztások előtt egyre feszültebbé válik a bolgár belpolitikai helyzet. Robbantások, bizalmatlansági indítványok jellemzik a máskor békés politikai uborkaszezont. Időközben elkészült az Európai Bizottság éves jelentése Bulgáriáról, amely további eredményeket vár el az igazságszolgáltatás reformjában, a korrupció és a szervezett bűnözés felszámolásában.
Kedden hajnali 4 órakor Szófia lakossága két bombarobbanásra riadt. Egyik a főváros központjában a Rend, Törvényesség, Igazságosság Párt székháza, a másik a Demokraták Erős Bulgáriáért pártirodája előtt. A merényleteknek nincsenek áldozatai, csupán anyagi károk keletkeztek. Cvetan Cvetanov belügyminiszter nyilatkozata szerint a robbantásokkal egyes bűnözői körök megpróbálják destabilizálni az országot, az elkövetőkről csak feltételezéseik vannak. Bojko Boriszov miniszterelnök úgy kommentálta az esetet, hogy a kis pártok maguk rendezték meg a robbantásokat, hogy magukra tereljék a közvélemény figyelmét: „Amíg mi autópályákat építünk, ők intrikálnak, zajt csapnak maguk körül, és bombácskákat gyártanak maguknak.”
Az időzítés két okból is figyelemre méltó. Egyrészt a héten lesz a bolgár kormány elleni újabb, immár harmadik bizalmi szavazás a parlamentben, amelyben mindkét jobboldali törpepárt támogatja a szocialisták kezdeményezését. (A kisebbségi kabinet leváltására nincs esély, mert a jobbközép GERB párt a saját frakciója mellett számíthat a függetlenek és a szélsőjobb ATAKA szavazataira is.) Másrészt tegnap mutatta be az Európai Bizottság a Bulgáriáról készült jelentést.
Az Európai Bizottság megállapítja, hogy Bulgáriában a szervezett bűnözés felszámolása nem érte el a kívánt szintet, a bolgár kormányzat továbbra is adós a legmagasabb szintű korrupció felszámolásával, a határozott kormányzati akarat ellenére a bírák tisztességének kérdése „komoly aggodalomra ad okot”. A beszámoló rámutat arra, hogy az igazságszolgáltatás reformja jó úton halad, de további mélyreható változtatásokra van szükség.
Annak ellenére, hogy nincs közvetlen összefüggés a beszámoló tartalma és a schengeni övezetbe való belépés között, érvként fel lehet azokat használni a tagság céldátumának meghatározásánál.
Román jelentés. Pozitívnak és korrektnek nevezte Traian Basescu román államfő az Európai Bizottságnak a román igazságszolgáltatásról tegnap közzétett jelentését. Romániában a bizottság komolyabb előrelépéseket állapított meg, beleértve az igazságszolgáltatás hatékonyabbá válását, illetve az új törvénykönyvek gyakorlati alkalmazásának folyamatát. (MTI)
Orbán Viktor: Árad a közönségesség és a durvaság! - videó