Saját hazájának sorsával példálózva biztatta az Európai Uniót és polgárait optimizmusra és cselekvésre Donald Tusk lengyel miniszterelnök tegnap, amikor Strasbourgban az Európai Parlament (EP) teljes ülésén bemutatta a hónap első napján kezdődött féléves uniós elnökségi programját.
Elmondta, Lengyelország jóval rosszabb helyzetben volt 1990-ben az Európai Unió most válságban lévő országainál, és mégis hatalmas utat tett meg. – Varsó – mondta – kihívásnak tekinti, hogy úrrá legyen az euroszkeptikusság új hullámán. Orvosságként több Európát ajánlott – azt értve alatta, hogy a tagállamok és az EU döntéshozatali folyamatában jobban és erőseben kell megjelenniük a szolidaritásnak, a gyengéken való segíteni akarásnak és a közösségi szempontoknak általában.
Tusk a lengyel elnökség fő céljai közül kiemelte az egységes európai piac erősítéséért teendő lépéseket, az unió bővítésének folytonosságát, valamint az unió biztonságának növelését.
A lengyel államfő beszédét ugyanolyan erősségű taps fogadta, mint amikor Orbán Viktor ugyanott előző nap azt mondta, Brüsszel nem Moszkva. Azzal a kivétellel, hogy a jobboldali lengyel miniszterelnöknek most a szocialisták és a liberálisok is tapsoltak, mintegy kiemelve, mennyire megkönnyebbültek a váltás miatt.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az újfent gyéren látogatott teremben mondott beszédében kiemelte azt, hogy reméli, Lengyelország „ugyanolyan odaadással segíti elő Horvátország csatlakozását, mint amit a magyar elnökség mutatott”, és bizottsága teljes támogatásáról biztosította Tuskot. A szolidaritás fogalmára térve kiemelte, ez az a lengyel szó, amit a világon a legjobban ismernek és az része az egész hosszú távú pénzügyi javaslatnak. „Szolidaritás a szegényebb régiókkal, szolidaritás azokkal a szomszédos országokkal is, amelyeknek szükségünk van támogatásunkra – mondta.
A szocialista Göncz Kinga képviselő – aki a hazája elnöksége elején szankciókat ajánlott Magyarország ellen, és azt, hogy vegyék ki a magyarok kezéből az uniós elnökséget – most hangját írásban megtalálva kifejezte meggyőződését, hogy Lengyelország olyan elnökségi programmal vág neki a munkának, amely méltán érdemli meg a támogatást.
Donald Tusk beszéde után tartott sajtótájékoztatóján hazájából származó eperrel kínálta a jelenlévőket azzal, hogy az a világon a legjobb minőségű, „energiákat felszabadító” eper.
Orbán Viktor: Megjelent az erőszak a magyar politikában