Luis Rubialest, a játékos-szakszervezet elnökét múlt csütörtökön valószínűleg még sokan megmosolyogták, amikor sajtótájékoztatóján vészjóslóan az asztalra csapott, s kijelentette: a bajnokság addig nem kezdődik el, amíg nem lesz egyezség a liga és a játékosok között. Tegnap viszont komolyra fordult a helyzet, a felek eredménytelenül álltak fel a tárgyalóasztaltól, egyezség továbbra sincs, az érdekképviselet pedig köti az ebet a karóhoz, sztrájkkal fenyeget. A játékosok angol és német példa alapján garanciákat szeretnének arra nézve, hogy minden körülmények között megkapják a szerződésben rögzített javadalmaikat. S ha egy klub nem fizet, akkor azt keményen, kizárással büntessék meg. Ez egyébként nem lenne ismeretlen Spanyolországban, a Mallorca a 2010/11-es szezonban éppen az adósságai miatt nem indulhatott el az Európa-ligában. A kizárásáról akkor azonban az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) fegyelmi bizottsága döntött, arra hivatkozva, hogy a klub nem felel meg a licenckövetelményeknek.
A szakszervezet állítása szerint a spanyol egyesületek jelenleg is több mint kétszáz labdarúgónak tartoznak összesen ötvenmillió euró értékben, és ezt is kérik kifizetni az érintetteknek. A tegnapi megbeszélésen nem közeledtek az álláspontok, folytatás pénteken, ám ez az utolsó utáni esély lenne az egyezségre vagy arra, hogy a szakszervezet visszakozzon, mert a másodosztályban már pénteken beindulna a bajnokság. Igaz, csak egy meccsel, s a Villarreal B és a Hércules összecsapását 21 órára írták ki, addig van idő… A Primera División tervezett hét végi első fordulójában szombaton 18 órától két mérkőzést rendeznének, majd a további nyolc találkozót nyolc különböző időpontban. Vasárnap déli 12-kor persze nem a címvédő Barcelonának vagy a másik óriásnak, a Real Madridnak kellene pályára lépnie, hanem a kis Rayo Vallecanónak és a Mallorcának.
A két elitalakulat a spanyol Szuperkupáért tegnap majdnem éjfélkor nyitotta a visszavágó második félidejét – a 23 órás kezdés még Ibériában is igencsak szokatlan –, s borítékolhatjuk, hogy a bajnokságban is újra különmeccset vív majd egymással. Az erőviszonyokat jól mutatja, hogy a mértékadó transfermarkt.de a Barcelona játékoskeretét 605 millió euróra taksálja (ebből Lionel Messit kerek százmillióra), a Real Madridét 548 millióra (Cristiano Ronaldo 90 millió), míg a harmadik legerősebb Valencia játékosai együttesen csupán 186 milliót érnek. A Bajnokok Ligájában is trónon ülő Barca megszerezte Cesc Fabregast az Arsenaltól – még egy spanyol világbajnok az eddigi nyolc mellé –, de a Szuperkupa első mecs-csén láthattuk, hogy az Udinesétől érkezett chilei Alexis Sanchez is hatalmas nyereség. Madridban friss erő a portugál vonalat erősítő Fabio Coentrao (Benfica), a török szekcióba becsatlakozó Nuri Sahin (Dortmund), valamint a Zinedine Zidane tanácsára megvásárolt Raphael Varane (Lens). A 18 éves francia védő 2017-ig kötelezte el magát, neki még bőven van ideje serlegeket nyerni a Reallal, amit viszont José Mourinho mester nem mondhat el…
Ami az alsó végeket illeti, a kiesett Deportivo, Herculés, Almería trió helyén a Betis, a Rayo Vallecano, valamint az élvonalba harmincöt év után visszajutott Granada szerepelhet. Az Osasuna tavaly Vadócz Krisztiánnal 9., a Zaragoza Pintér Ádámmal 13. lett, de csak négy, illetve két ponttal szerzett többet a 18. helyen alászállt Deportivónál, és légiósainknak gyaníthatóan idén sem lesz szanatóriumi nyugalmuk. S ne hallgassuk el, hogy a Primera Divisiónban akad még egy honfitársunk, a venezuelai és magyar állampolgársággal is rendelkező Nicolás Fedor, aki Miku művésznéven a Getafét erősíti. Az eddigi 29 venezuelai válogatottsága során 10 gólt jegyzett – az idei Copa Americán a csoportmeccsen Paraguay ellen is betalált, csapatával 4. lett –, s a magyarul szintén beszélő csatár holnap lesz 26 éves; ha olvassa, isten éltesse.
Az Orbán Balázst támadó Polyák Gábor David Pressman pénzosztója