Elérhetőnek nevezte idénre a háromszázalékos gazdasági növekedést tegnap egy rádióinterjúban Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter. A tárcavezető az MTI összeállítása szerint a műsorban arról beszélt, hogy a növekedési kilátások most jobbak, mint az év elején voltak, annak ellenére, hogy a második negyedévben 0,1 százalékra lassult a növekedés az első negyedévi 1,3 százalékról. Az év elején még csak 2,5 százalékos GDP-bővülést várt a tárca 2011 végére az euróövezet legnagyobb gazdaságában.
A német tárcavezető számos elemzői várakozással ellentétes véleményt fogalmazott meg a közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában. Az elmúlt hetekben tapasztalt pénzpiaci turbulenciára hivatkozva számos elemző rontott az euróövezet növekedési kilátásain. Németország helyzetét is sötétebben látták a szakemberek annak tükrében, hogy az adósságválságba sodródott euróövezeti országok elsősorban a német adófizetők pénzéből számíthatnak segítségre. A bajba jutott tagállamok kimentésén túl a német exportpiacokon tervezett megszorító intézkedések is visszafoghatják Berlin növekedését. Wolfgang Schäuble ezekkel az aggodalmakkal szembehelyezkedett, s az utóbbi időben tapasztalt pénzpiaci pánikot eltúlzottnak nevezte. Mint mondta: a német gazdaság stabil alapokon áll, a makrogazdasági mutatók jók.
Magyarország számára a német pénzügyminiszter szavai kulcsfontossággal bírnak, ugyanis a hazai gazdaságban zajló folyamatokat nagymértékben Németország fejleményei határozzák meg. A magyar GDP-bővülés mértéke az exportképességtől függ, Németország pedig hazánk első számú külkereskedelmi partnere: a kivitel csaknem 30 százaléka irányul oda, miközben ezen belül például a hazai gépexport közel 40 százalékát Berlin fogadja be, de például élelmiszert is igen nagy mennyiségben szállítunk. Az, hogy a második negyedévben gyakorlatilag leállt magyar gazdasági növekedés, elsősorban a német gazdaság április-júniusi lassulásával függött össze.
Kínai figyelmeztetés. Az euróövezetnek meg kell reformálnia gazdasági rendszerét, és felelős magatartást kell tanúsítania a világgazdaság és a pénzpiacok stabilitása iránt – írta egy kínai napilap. A cikk szerint az adósságválság úgy söpört végig az euróövezeten, mint a fekete halál.

Sztrók után a csúcson – Détári Vilmos hihetetlen története a kitartásról és az újrakezdésről