Miután a Magyar Írószövetség nem határolódott el egyik tagjának, Döbrentei Kornélnak antiszemita nyilatkozatától, ezért a mai napig 160 író, köztük Nádas Péter, Szabó Magda, Esterházy Péter és Konrád György – hogy csak néhány ismert nevet említsünk – kilépett a szervezetből. Minderre felfigyelt a meglepett világsajtó is. A szokatlan érdeklődés az ország küszöbön álló európai uniós csatlakozásával is magyarázható – írja Kertész Imre a Die Zeit című német hetilapban.
Egy régi, klasszikus, ostoba, rossz és végül Auschwitzba torkolló antiszemitizmus ez, és nem új, úgynevezett euroantiszemitizmus, amely különben a klasszikus antiszemitizmust mélységesen elítéli. Mint a Nobel-díjas író fogalmaz, a Magyar Írószövetség antiszemitái még nem ismerik az európai etikettet, és nyíltan, zavartalanul végzik munkájukat. Sem törvény, sem társadalmi tiltakozás nem állja útjukat.
Kertész Imre írásában felidézi a Tilos Rádióban történteket, amely elindította ezt a folyamatot. Emlékeztet arra az esetre, amikor tavaly karácsonykor az egyik ittas műsorvezető kijelentette, hogy legszívesebben az összes keresztényt kiirtaná. A néhány nappal későbbi, a radikális jobboldal által, a Tilos Rádió szomszédságában szervezett demonstráció szószólója Döbrentei Kornél volt, aki szerint a vallásos köntösbe bújtatott könyörtelen háború a magyarság megsemmisítéséhez vezet.
Kertész Imre szerint hiányzik Magyarországról egy modern, konzervatív jobboldal. A radikális erők értelmes párbeszéd, a nemzet valós problémáinak feltárása helyett megbélyegző kijelentéseket hangoztatnak, mint hazaáruló, idegenszívű, zsidó-liberális, illetve fasiszta, kommunista és hasonlók. Az író úgy látja, a túlkapás nem kivétel volt, hanem a szabályt erősítette a hasonló túlkapások évek óta tartó sorában. A kivétel abban állt, hogy a szövetség néhány tagja megelégelte a passzív megfigyelő szerepét. Először a Németországban is publikáló Parti Nagy Lajos jelentette be a szövetségből való kilépését, majd őt követte Nádas Péter.
Kertész Imre igazi botránynak Kalász Márton, az írószövetség elnökének 25 író levelére adott válaszát nevezte. Kalász „Orwellt megszégyenítően” Orwell-idézettel azt magyarázta, hogy az írószövetség vezetése „nem gondolatrendőrség”, és nem korlátozza a tagok szabad véleménynyilvánítását.
A szélsőjobboldal tábora meglehetősen nagy és hangos, sokat fog még hallatni magáról – olvasható a Die Zeitban.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében