Kertész Imre az írószövetségről

Egy mítosz véget ért, a Magyar Írószövetségben nyílt antiszemitizmus uralkodik címmel Kertész Imre a Die Zeit című német hetilapban fejti ki nézeteit. Vélemény szerint a szélsőjobboldal tábora nagy.

Szilágyi Kata
2004. 04. 01. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután a Magyar Írószövetség nem határolódott el egyik tagjának, Döbrentei Kornélnak antiszemita nyilatkozatától, ezért a mai napig 160 író, köztük Nádas Péter, Szabó Magda, Esterházy Péter és Konrád György – hogy csak néhány ismert nevet említsünk – kilépett a szervezetből. Minderre felfigyelt a meglepett világsajtó is. A szokatlan érdeklődés az ország küszöbön álló európai uniós csatlakozásával is magyarázható – írja Kertész Imre a Die Zeit című német hetilapban.

Egy régi, klasszikus, ostoba, rossz és végül Auschwitzba torkolló antiszemitizmus ez, és nem új, úgynevezett euroantiszemitizmus, amely különben a klasszikus antiszemitizmust mélységesen elítéli. Mint a Nobel-díjas író fogalmaz, a Magyar Írószövetség antiszemitái még nem ismerik az európai etikettet, és nyíltan, zavartalanul végzik munkájukat. Sem törvény, sem társadalmi tiltakozás nem állja útjukat.

Kertész Imre írásában felidézi a Tilos Rádióban történteket, amely elindította ezt a folyamatot. Emlékeztet arra az esetre, amikor tavaly karácsonykor az egyik ittas műsorvezető kijelentette, hogy legszívesebben az összes keresztényt kiirtaná. A néhány nappal későbbi, a radikális jobboldal által, a Tilos Rádió szomszédságában szervezett demonstráció szószólója Döbrentei Kornél volt, aki szerint a vallásos köntösbe bújtatott könyörtelen háború a magyarság megsemmisítéséhez vezet.

Kertész Imre szerint hiányzik Magyarországról egy modern, konzervatív jobboldal. A radikális erők értelmes párbeszéd, a nemzet valós problémáinak feltárása helyett megbélyegző kijelentéseket hangoztatnak, mint hazaáruló, idegenszívű, zsidó-liberális, illetve fasiszta, kommunista és hasonlók. Az író úgy látja, a túlkapás nem kivétel volt, hanem a szabályt erősítette a hasonló túlkapások évek óta tartó sorában. A kivétel abban állt, hogy a szövetség néhány tagja megelégelte a passzív megfigyelő szerepét. Először a Németországban is publikáló Parti Nagy Lajos jelentette be a szövetségből való kilépését, majd őt követte Nádas Péter.

Kertész Imre igazi botránynak Kalász Márton, az írószövetség elnökének 25 író levelére adott válaszát nevezte. Kalász „Orwellt megszégyenítően” Orwell-idézettel azt magyarázta, hogy az írószövetség vezetése „nem gondolatrendőrség”, és nem korlátozza a tagok szabad véleménynyilvánítását.

A szélsőjobboldal tábora meglehetősen nagy és hangos, sokat fog még hallatni magáról – olvasható a Die Zeitban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.