„Bevitték, mert várakozott”: emlékezők az Andrássy út 60-nál

Egy ismerősünket bevitték ide az épületbe: művezető volt, és nem lépett be a pártba. Másnap belépett – meséli az egyik emlékező, egy idős hölgy az Andrássy út 60-as számú épület előtt. A kommunizmus áldozatainak emléknapja előestéjén számos emlékező jött el, hogy gyertyát gyújtson a nyilas, majd a kommunista terror egyik székházául szolgáló épület falánál.

2008. 02. 24. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Figyelje meg, a kivégzettek nagy része fizikai munkás – mutat a falra egy idősebb úr, aki Nagy Imre képét keresgéli a kivégzettek között. A mára emlékhelyként működő épület, a Terror Háza Múzeum faláról megdöbbentően fiatal arcok néznek vissza a járókelőkre.

Akadnak fiatalabbak is: végigböngészik a feliratokat, fényképezik a rengeteg mécsest, gyertyát. Külön felirat emlékeztet nemzetiszín szalagon a Kossuth téren lemészárolt tüntetőkre. Sokan fényképeznek, egy turistának valaki angolul elmeséli, hogy mi volt itt. „Jail”, börtön – nézi meghökkent arccal egy fiatal nő a polgári jómódról árulkodó épületet.

Csak az a szomorú, hogy akik ezeket verték, most nagy emberek – jegyzi meg a kivégzettek képeire mutatva az egyik emlékező, aki elmeséli: egy ismerősüket azért vitték be az Andrássy úti épületbe, mert egy lányra várva rendszeresen megállt a ház előtt. Sokan böngészik az épület sarkánál elhelyezett elektronikus keresőt is, a forradalomban elesett vagy a megtorlások idején kivégzett ismerősüket keresve.

A fényképeket böngészők között sokan vannak évente visszajáró emlékezők is; az egyik kivégzett katona ismerősei, akik a 20 évesen mártírhalált halt Ács Lajos nevét már a 301-es parcellában is megtalálták, csak találgatni tudják, mi lehetett a megtorló hatalom ürügye a legsúlyosabb ítéletre. Elmondják: több rokonuk is börtönbe került a forradalom után, majd évekig nem kaptak állást. Egész életüket elkísérték az átélt szenvedések. Megjegyzik: „Az egy dolog, hogy még élnek, azok, akik mindezt okozták, de hogy tovább nyomorítják a lelkünket, s a zsebünket is: nos, ennek kéne véget vetni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.