A sztárok ezúttal is a húszezer négyzetméteres vízi kiállító terület elején sorakoztnak fel. A Sounhorse 25 motoros és vitorlás hajót családi hobbiként kínálja a lengyel gyártó magyar képviselője. A mutatós küllemű árbocoson hat személy utazhat kényelmesen, belső tere álló magasságú, és ára csupán hétmillió forint. Ez a hajó egyébként a vitorlás show idei újdonsága, és körülbelül azt az átlagos hajóárat képviseli, ami sokak számára megfizethető.
A legnagyobb magyar elektromos hajó, a Velence 26 az óránkénti 35-40 kilométeres sebességével ma a Balaton leggyorsabb elektromos vízi járműve. A francia Jeanneau-család jachtjai viszont a legszebbek és legdrágábbak.a kiállításon. A kilenc frankföldi hajó közül a tizenkét utast befogadó San Odíssey 42–ért ötvenmilliót kérnek, kisebb változatáért, a Lady névre keresztelt motorosért viszont „csak” 46 milliót. Ez utóbbi fedélzetén egy cockpit, kisebb tárgyaló helyiség, és napozófedélzet-rész is a kényelmet szolgálja. Nem kevésbé szépek a Bavaria-vitorlások sem: a tizenegy méter hosszú 34-es hatvan négyzetméteres vitorlával és tizenöt méter hosszú árboccal büszkélkedhet. Ezért a hajóért huszonkét millió forintot kér a kereskedő, a Bavaria 31-esért, amely hatszemélyes, két kabinos és két fekvőhelyes, tizenhét milliót kell fizetni.
Hogy kik vesznek ilyen lakás árú jachtokat, amelyek kikötői tárolása az évi félmillió forintot is meghaladja? Az egyik hajónagykereskedő cég ügyvezetője szerint azok, akiknek már van egy szép nagy családi házuk, egy Mercedesük, egy nyaralójuk, és akiknek hajójuk Adriára való „levontatása” sem okoz gondot.
A szerző felvételei
A szerényebb igényűek a kiállítás Challengerjei és mini katamaránjai, a „kis csillagok” között nézelődtek a kiállítás tegnap megnyitója után. Öt méter hosszú, 2,2 méter széles 7,6 méteres árbocú (teljesen nyitott), háromszemélyes katamarán már 2,2 millió forintért is kapható. Előnye, hogy szétszerelhető, és egy autó tetőcsomagtartóján is szállítható.
Akinek nem futja kis hajó vásárlásra és fenntartásra, az bérelhet kalandvitorlást heti 234 ezer forintért, vagy kisebbet 169 ezerért. És aki ezt is sokallta, az a kiállítás három napja alatt jgénybe veheti a házigazdák jutalomhajózását. A lellei kikötőből kifutó Fonyód motoros fedélzetén egy pohár balatoni borral is megkínálják az utasokat.
Ez a kiállítás azért fontos számunkra, mert bemutatja és népszerűsíti a Balatonnak azt az értékét, amelyet vízi sportként emlegetünk, másrészt segíti piacra jutni a hajóeladásból és vízi sporteszközökből élő vállalkozókat, harmadrészt találkozást biztosít azoknak, akik már rendszeres látogatói a vitorlás-kiállításainknak – mondta a rendezvény megnyitóján Horváth Gyula, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója. – Megtelt kiállítókkal a lellei kikötő. Holnap már a csipkebokrok mögött is árusok lesznek – fűzte hozzá humorizálva.