Lassan az utolsó turnusokra indulnak a nyaraló családok – már amelyiküknek futja erre. Köztudott, hogy a magyar társadalomban egyre lejjebb szoruló nagycsaládok évről évre mostohább körülmények közé kerülnek. A gyerekek egyéni üdültetése is olyan összegeket tesz ki, amelyet egyre kevesebb család engedhet meg magának.
Üdülési téren sajnos a kormányzatnak és az ország legnagyobb családszervezetének semmilyen kapcsolata nincs. Nem tartanak igényt erre, pedig rengeteg rászoruló nagycsaládot tudnánk ajánlani – jelentette ki édeklődésünkre Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) elnöke.
Először mentek üdülni a családok – és utoljára
Kifejezetten üdültetéssel nem foglalkozik a nagycsaládosok egyesülete. Az elmúlt időszakban számos, a családok üdülését segítő felajánlás érkezett, ám ezeknek a lehetőségeknek a köre egyértelműen csökkenő tendenciát mutat – hangoztatta Szabó. Tavaly Zánkán volt a nagycsaládosoknak ezerfős üdülési lehetőség, de ezek a lehetőségek is rohamosan beszűkülnek – folytatta. Az üdülési csekk igen jó ötletnek bizonyult, a csekkek egyesületre eső részét a NOE osztotta el. „Ennek egyik fő előnye volt, hogy tudjuk, hol vannak a rászoruló régiók, s mely nagycsaládosok a legrászorultabbak” – fogalmazott. „Megható történeteknek voltunk a tanúi: az akkor üdülési csekkel elküldött családok, négy-öt éve, még sohasem voltak üdülni.”
Az elmúlt esztendőben komoly fordulat állt be: míg az üdülési csekket mindaddig fel lehetett használni sátorozásra, sporteszközbérlésre, utazásra, a nagycsaládosoknak szóló csekkből kizárták mindezeket a szolgáltatásokat. Ebben az esztendőben már meg sem kerestek minket – jelentette ki Szabó. A sajtó, bár az egyesület a médiához is fordult, nem foglalkozott az üdülési csekkek felhasználásának korlátozásával, tette hozzá.
A NOE elnöke felidézte: az elmúlt években a családok üdülésére kiírt pályázatok sokszor képtelen feltételeket támasztottak. Az egyik esztendőben például az volt az üdültetés feltétele, hogy az egyik szülő maximum 90 ezer forintos keresettel rendelkezzen; a másik lehet hajléktalan vagy milliomos – így Szabó. Életszerűtlen modellre is volt példa, az „Együtt üdül a család” programban például többek között 3 gyermek+1 szülő, 3 unoka+1 nagyszülő, 2 unoka+2 nagyszülő, 2 gyerek+1 szülő+1 nagyszülő szerepelt pályázatra képes modellként.
Szabó rámutatott: a szociális minisztériummal kifejezetten jó kapcsolatot ápolnak, ám ez az üdülésre nem terjed ki. Szabó érthetetlennek nevezte, hogy az üdülési csekket például nyugdíjasok fel tudják használni fogászati kezelésre, ám a nagycsaládosok üdülésre jóval kevésbé. Önerőből sem tudják a nyaralást megoldani: a családok az élelmiszeren nem tudnak spórolni, a taníttatáson az igényesebbje nem akar, marad az üdülés, itt kénytelenek meghúzni a nadrágszíjat – így Szabó.
Egy kis közjáték
A Szociális és Munkaügyi Minisztériumban írásbeli kérdéseinkre, melyekre semmitmondó nyilatkozat elküldése helyett a családok nyaralásában kompetens személy szóbeli válaszát vártuk, ígéretet kaptunk a visszahívásra, mely azóta sem történt meg. (Ismert: a szocialista-liberális kormányfilozófiának és értékrendnek megfelelően már nem létezik olyan tárca, amelynek nevében a „családügyi” szó szerepelne – a szerk.) A több gyermeket nevelő munkavállaló családok üdülési lehetőségeire vonatkozó szinte összes kérdésünkkel a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványhoz irányították lapunkat. Arra a kérdésünkre, hogy mégis melyik tárca felügyeli ennek az állami politikának a végrehajtására kijelölt alapítvány működését, „hová tartozik”, azt a választ kaptuk: „na, most megfogott!”
„A bélyeggyűjtők és a nagycsaládosok…”
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány egy alapítvány. Hetvenezer civil szervezet van Magyarországon, így vannak bélyeggyűjtők és vannak nagycsaládosok. Nincs hierarchia ezek között a szervezetek között – jelentette ki kérdéseinkre válaszolva Karácsony Mihály elnök –, „egyéni döntések alapján végzik a munkájukat. Saját testületeiknek tartoznak elszámolással. Nem értelmezhető tehát az a kérdés, hogy bárki, akár a Soros Alapítvány, akár az operabarátoké, miért nem kereste meg a másikat”. Karácsony rámutatott: rendkívül sok embernek adnak támogatást, Magyarország „legnagyobb adományozó civil szervezeteként” 2,2 milliárd forintnyit adtak rászorultaknak.
Karácsony többször is aláhúzta: egy fillér állami támogatás nélkül működnek, s a forrásokat különböző helyekről allokálják. Négy csoportot támogatnak: az alacsony jövedelmű nyugdíjasokat, a fogyatékkal élőket, az alacsony jövedelmű, több gyermeket nevelő munkavállalókat és a szakképzésben tanulókat. Ez a négy csoport még a többieknél is rászorultabb.
A több gyermeket nevelő családok közül 25 020 személyt tudtak támogatni 739 525 000 forint értékben – jelentette ki az ez évi támogatások összegéről szólva. Bevételi forrásaikról Karácsony elmondta: vagyon hozadékából, pályázati forrásokból, az állampolgárok 1 százalékos támogatásából és konzorcionális megállapodásokból, illetve saját gazdálkodásukból jutnak forrásokhoz.
Greenpeace vagy állami alapítású alapítvány?
Arra a kérdésünkre, hogy kik alapították meg ezt a ma már senkinek semmiféle elszámolással nem tartozó, a munkavállalók üdülését kézben tartó alapítványt, Karácsony felidézte: 1992-ben a hat szakszervezeti konföderáció és a Magyar Köztársaság kormánya hozta létre a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt.
Karácsony cáfolta, hogy a múlt esztendőben változások zajlottak volna a támogatások struktúrájában. „Förtelmes butaságnak” nevezte, hogy az üdülési csekk felhasználási köre szűkült volna. 18 különböző szolgáltatásra használható fel, ezek a csekkek teljesen egyformák – jelentette ki. Az életminőség kibővítésére, így utazási és sportszolgáltatásra is igénybe vehető a csekk, érvelt az elnök.
A civil szervezetek fölött csak törvényességi felügyelet van, ezt az ügyészség gyakorolja, ám mi nem tartozunk, tartozhatunk sehová sem – jelentette ki arra a kérdésre válaszolva, hogy az állami politika minisztériumi végrehajtására vonatkozó kérdésekre az ő alapítványukat jelölte meg a szakminisztérium. Példaként a Greenpeace-t és az Amnesty Internationalt jelölte meg, szerinte ezen szervezetek sem tartoznak magyar minisztériumokhoz.
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán