Molotov-koktélok: társadalmi robbanásveszély?

Jelentenek-e az ország biztonságára nézve fenyegetettséget a vidéken, gyakran felderítetlen okokból történő, egyre súlyosabb fegyveres leszámolások, merényletek? Az tény, hogy az érintettek roma nemzetiségűek. Levezethetők-e ezek az ügyek a cigányság egy részének szociális helyzetéből? – erről kérdeztük Tálas Péter biztonsági szakértőt.

2008. 12. 09. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos bűntettek, gyilkosságok, Molotov-koktélos merényletek – a minden megalapozottság nélkül „rasszista” támadásnak beállított leszámolások arra utalnak, hogy a szervezett bűnözés már kilépett a kezelhetőnek minősíthető kategóriából. Tény, hogy az utóbbi időben előforduló esetek sértettjei többnyire szegény sorsú cigányok.

Fotó: Székelyhidi Balázs

Könnyen kimondják, hogy rasszista cselekmény

Bár az utóbbi időszakban kétségtelenül előfordultak ilyen jellegű támadások, a Molotov-koktélos támadásokra nem csak cigánylakta területeken kerül sor – fejti ki Tálas Péter, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai és Védelmi Központjának vezetője. Mint mondja, több esetben ért például pártházakat is ilyen jellegű támadás. „Nem gondolom, hogy általánosítani lehet ezekből az esetekből, s nehezményezem, ha ezt például a média megteszi, még akkor is, ha a kifejezetten cigányok ellen elkövetett támadásokat nézzük is. Nagyon könnyen ráragasztja ezekre az esetekre a média, hogy rasszista cselekmények történtek” – állítja a szakértő. A média befolyásolhatja közérzetünket, kialakulhat egy olyan kép, hogy ezek a támadások elszaporodtak. Más a valóság, s más az, ahogy a valóságot érzékeli az egyén – így a témában gyakran publikáló szakértő.

Fotó: Pörneczi Bálint

A lecsúszás első következménye a normális gazdasági tevékenység ellehetetlenülése. Ahol ilyen tevékenységet nem lehet folytatni, ott gyakorlatilag a korrupció, a feketegazdaság felbukkanása várható. A szervezett bűnözés – aminek a lecsúszás a táptalaja – drámai méretei esetén következhetnek komolyabb leszámolások elkövetőcsoportok között – mondta el kérdéseinkre válaszolva a biztonságpolitikai szakértő.

Nincsenek terrorszervezetek Magyarországon

A terrorizmusnak valamiféle politikai motivációval kell rendelkeznie, s a rasszizmus lehetne az, de a konkrét eseményeket nézve – például hogy valaki nem adott meg háromezer forintot, s ezért jön a leszámolás – közbűntényes esetekről beszélhetünk – fogalmaz Tálas. „Nem tekinthető terrorizmusnak tehát a szervezett bűnözés, az egyéni bosszúk elkövetése, idetartoznak az elszámolási dolgok is. Magyarországon nincsenek terrorista szervezetek, a Molotov-koktélos támadások elkövetésére sem szervezett körülmények között kerül sor, legalábbis szerény ismereteim szerint” – fűzi hozzá.

Fotó: Tóth Tibor

„Nem tömeges jelenség”

A nemzet biztonságát mindez akkor érinti, ha tömegesen bukkannak föl ezek a jelenségek, s ez az ország egészének sorsára hatással van, másrészt ha egy közösség biztonságáról van szó, melynek biztonsága érintheti egy szélesebb közösség, így a Magyar Köztársaság polgárainak biztonságát – szögezte le Tálas, aki határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy ez a jelenség tömegesen fenyegetné az emberek biztonságát Magyarországon.

A biztonságpolitikai szakértő egyébként rámutatott: ha az egész térség nem lesz képes olyan kitörési pontokat találni, amivel továbbindul az Európai Unión belül, előfordulhat, hogy az EU perifériáján maradunk, s ez valóban magában hordoz biztonsági kockázatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.