Budai megmondta, hogyan lehetne spórolni a választásokkal

Feleannyiba kerülnének az országgyűlési választások és a parlament működésén is évi négymilliárd forintot lehetne megtakarítani a kormány kisebb parlamentről és listás, egyfordulós választásról szóló javaslatával – mondta pénteki online tájékoztatóján Budai Bernadett kormányszóvivő. • Már március végén tárgyalhatja a T. Ház Gyurcsány csomagját• Cser-Palkovics: Formálódik az MSZP–SZDSZ–MDF-koalíció

MNO
2009. 03. 06. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeztetett arra, hogy a kormány szerdán nyújtotta be a parlamentnek az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvényjavaslatot és az ehhez kapcsolódó alkotmánymódosítást. Ebben a kormány listás, egyfordulós választási rendszerre tesz javaslatot, amelynek eredményeként 199 fős lenne a jövőben a parlament a mostani 386 fős helyett. Budai Bernadett szerint a választási rendszer átalakításával a jelenlegi nyolcmilliárd forint helyett feleannyiba, négymilliárdba kerülnének az országgyűlési választások, emellett a kisebb parlament évente további négymilliárd forintos megtakarítást jelentene. Elmondta, hogy a tervek szerint a törvény 2009 decemberében lépne hatályba, így legkorábban a 2010-es választásokon lehetne alkalmazni.

A kormányszóvivő a tisztán listás rendszer előnyeként említette, hogy az egyéni választókerületi egyenlőtlenségeket kiküszöböli, ezáltal a választói akaratot is jobban tükrözi és arányosabb képviseletet eredményez. Hozzátette, hogy a kormány javaslatával egyszerűbb és átláthatóbb lenne a rendszer a választópolgárok számára. A kormány azt javasolja, hogy szűnjön meg a jelenlegi vegyes, pártlistás és egyéni képviselői rendszer.

Ehelyett a 199 országgyűlési képviselőből 176 képviselőt területi listákon választanának meg, 23-at pedig a töredékszavazatok arányában osztanának ki a pártok országos listái között. Az előterjesztés szerint érvényben maradna a jelenlegi ötszázalékos parlamentbe jutási küszöb, ugyanakkor az országgyűlési egyéni választókerületek és az időközi választás megszűnésével összhangban megszűnne az érvényességi, illetve eredményességi küszöb.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.